Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123
Εμφάνιση αποτελεσμάτων: 21 έως 28 από 28

Nήμα: Mercury Verado και NMEA 2000 Garmin ή Lowrance Gateway κτλ...

1. Ανάρτηση 21
    Junior Member Το avatar του χρήστη kakos
    Σκάφος
    Poseidon Blue Water 640
    Μηχανή
    Verado 200
    Περιοχή
    ΚΑΒΑΛΑ
    Και που να δείς τι χαρά θα κάνεις όταν θα εχεις και τις ακριβής καταναλώσεις. Θα πάθεις πλάκα με την ακρίβεια κατανάλωσης, αρκεί να δηλώσεις σωστά τον όγκο σε λίτρα του νταπόζιτου σου.

2. Ανάρτηση 22
    Junior Member
    Σκάφος
    Olympic Cruiser 7.20
    Μηχανή
    Verado 250hp 2013 mod Yamaha 9.9hp 2t
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από kakos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και που να δείς τι χαρά θα κάνεις όταν θα εχεις και τις ακριβής καταναλώσεις. Θα πάθεις πλάκα με την ακρίβεια κατανάλωσης, αρκεί να δηλώσεις σωστά τον όγκο σε λίτρα του νταπόζιτου σου.
    Σωστά ναι, να κλαίω κατά την διάρκεια του ταξιδίου, όχι στο τέλος της ημέρας....
    Btw επειδή έγινε reset στα smartcraft, να κάνω manual καλιμπράρισμα που το αδειάζεις και το γεμίζεις μισό, και μετά ολόκληρο (ταλαιπωρία) η να το αφήσω στο αυτόματο δηλώνοντας μόνο τα συνολικά λίτρα? Το τεπόζιτο φανταζομαι για να είναι inox θα είναι ορθογώνιο η τετράγωνο οπότε δεν έχει ασυνέχειες...οπότε το αυτόματο θα είναι οκ.
    Δεν μιλάω για το garmin αλλά για τα smartcraft της mercury...

3. Ανάρτηση 23
    Σκάφος
    Poseidon Blue Water 640
    Μηχανή
    Verado 200
    Περιοχή
    ΚΑΒΑΛΑ
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Tyxodioktis100 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σωστά ναι, να κλαίω κατά την διάρκεια του ταξιδίου, όχι στο τέλος της ημέρας....
    Btw επειδή έγινε reset στα smartcraft, να κάνω manual καλιμπράρισμα που το αδειάζεις και το γεμίζεις μισό, και μετά ολόκληρο (ταλαιπωρία) η να το αφήσω στο αυτόματο δηλώνοντας μόνο τα συνολικά λίτρα? Το τεπόζιτο φανταζομαι για να είναι inox θα είναι ορθογώνιο η τετράγωνο οπότε δεν έχει ασυνέχειες...οπότε το αυτόματο θα είναι οκ.
    Δεν μιλάω για το garmin αλλά για τα smartcraft της mercury...
    Δεν χρειάζεται βάλε το στο αυτόματο. Νομίζω έχει τέτοια επιλογή (παίρνει σήμα απο τον πλευστήρα του φλοτερ). Σε κάθε περίπτωση όμως δεν νομίζω να το χρειαστείς καθώς τώρα που έχεις ΝΜΕΑ δουλεύεις με τις μετρήσεις του GPS και όχι με το smart craft. Κοινώς κάπου μέσα στο μενού του Garmin σου ζητάει να του δηλώσεις πόσα λίτρα ντεπόζιτο έχεις. Κατόπιν πόσα λίτρα βενζίνη έχεις μέσα (εκεί θα χρειαστεί τουλάχιστον την πρώτη φορά να φουλάρεις) Κατόπιν το GPS διαβάζει απο τα smart craft την ροή του καυσίμου και πάντα σε σχέση με την ταχύτητα και τα μίλια που διανύεις τρέχει τον αλγόριθμο και υπολογίζει απο μόνο του την στιγμιαία κατανάλωση την συνολική κατανάλωση και έχεις πάντα σε πραγματικό χρόνο τι υπόλοιπο σε λίτρα καυσίμου έχεις σε σχέση με αυτά που δήλωσες. Εδώ θέλει προσοχή καθώς κάθε φορά που συμπληρώνεις καύσιμα θα πρέπει να τα δηλώνεις στο GPS σου, καθώς δεν διαβάζει απο τα smart craft. Και βέβαια αν είναι όλα σωστά (που θα είναι), θα πρέπει να γεμίζεις ακριβώς όσο σου έδειξε ότι έκαψε. Αν δηλαδή έχεις καταναλώσει 19λτ και πάς να γεμίσεις με ένα 20λιτρο πιθανόν να ξεχειλίσει. Σίγουρα θα αναθεωρήσεις όσα μέχρι τώρα πίστευες για το ποια είναι η οικονομική σου ταχύτητα (στροφές κινητήρα). Είναι πολύ καλό εργαλείο και στην σημερινή που η βενζίνη έχει φτάσει στα ύψη,χρειάζεται .

4. Ανάρτηση 24
    Junior Member
    Σκάφος
    Olympic Cruiser 7.20
    Μηχανή
    Δεν χρειάζεται βάλε το στο αυτόματο. Νομίζω έχει τέτοια επιλογή (παίρνει σήμα απο τον πλευστήρα του φλοτερ). Σε κάθε περίπτωση όμως δεν νομίζω να το χρειαστείς καθώς τώρα που έχεις ΝΜΕΑ δουλεύεις με τις μετρήσεις του GPS και όχι με το smart craft. Κοινώς κάπου μέσα στο μενού του Garmin σου ζητάει να του δηλώσεις πόσα λίτρα ντεπόζιτο έχεις. Κατόπιν πόσα λίτρα βενζίνη έχεις μέσα (εκεί θα χρειαστεί τουλάχιστον την πρώτη φορά να φουλάρεις) Κατόπιν το GPS διαβάζει απο τα smart craft την ροή του καυσίμου και πάντα σε σχέση με την ταχύτητα και τα μίλια που διανύεις τρέχει τον αλγόριθμο και υπολογίζει απο μόνο του την στιγμιαία κατανάλωση την συνολική κατανάλωση και έχεις πάντα σε πραγματικό χρόνο τι υπόλοιπο σε λίτρα καυσίμου έχεις σε σχέση με αυτά που δήλωσες. Εδώ θέλει προσοχή καθώς κάθε φορά που συμπληρώνεις καύσιμα θα πρέπει να τα δηλώνεις στο GPS σου, καθώς δεν διαβάζει απο τα smart craft. Και βέβαια αν είναι όλα σωστά (που θα είναι), θα πρέπει να γεμίζεις ακριβώς όσο σου έδειξε ότι έκαψε. Αν δηλαδή έχεις καταναλώσει 19λτ και πάς να γεμίσεις με ένα 20λιτρο πιθανόν να ξεχειλίσει. Σίγουρα θα αναθεωρήσεις όσα μέχρι τώρα πίστευες για το ποια είναι η οικονομική σου ταχύτητα (στροφές κινητήρα). Είναι πολύ καλό εργαλείο και στην σημερινή που η βενζίνη έχει φτάσει στα ύψη,χρειάζεται .
    Αυτο που δεν εχω καταλαβει ειναι, αφου με τα smartcraft έχω ακριβή μέτρηση lt/nm γιατί να αφήσω το garmin να υπολογίζει με τα δικα του κριτήρια? Αυτό που λες το δέχομαι σαν backup για να ξέρεις πόσα λίτρα έχεις ακόμα μέσα σε περίπτωση που το φλοτέρ είναι ανακριβές αλλά όσο είχα δει η ακρίβεια του δικού μου ήταν πολύ καλή.
    Τεσπα κατι δεν καταλαβαινω σωστά, θα το δω με την χρήση του.
    Απλά για να καταλάβεις το smartcraft το έχω βάλει να τραβάει ταχυτητα απο το GPS του garmin, οπότε βλέπω και range και στιγμίαία κατανάλωση κτλ. και φυσικά οι ενδείξεις ξαναγυρίζουν στο garmin και τις βλέπω σε μεγάλη οθόνη.

5. Ανάρτηση 25
    Σκάφος
    Poseidon Blue Water 640
    Μηχανή
    Verado 200
    Περιοχή
    ΚΑΒΑΛΑ
    Αυτο που δεν εχω καταλαβει ειναι, αφου με τα smartcraft έχω ακριβή μέτρηση lt/nm ......
    Μήπως εννοείς Nm/Lt; Είναι το ανάποδο άλλα και πάλι η συνολική πληροφορία είναι ποιο ξεκάθαρη ειδικά τώρα που τα SC παίρνουν την ταχύτητα απο το GPS. Επίσης η πληροφορία είναι ποιο δονημένη και συνολική ενώ στην περίπτωση των SC πρέπει να προχωράς σε διάφορα μενού. Όσο για την ακρίβεια, πόσο ακριβής είναι ένα φλοτέρ που ανεβοκατεβαίνει η βενζίνα ανάλογα με την κλήση και τις συνθήκες της θάλασσας; Το δηλωθέν είναι καλύτερος τρόπος υπολογισμού. Βέβαια όπως βολεύει στον καθένα, θα το δείς και στην πράξη και θα καταλάβεις περισσότερο τι σε βολεύει και τί όχι.

6. Ανάρτηση 26
    Administrator Το avatar του χρήστη daddy
    Σκάφος
    plefsi 4.95
    Μηχανή
    Mercury 90HP optimax
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο.
    Parking
    Λαγονήσι (Stavento)
    Website: www.seaforum.gr
    καθώς και με την σχετική εφαρμογή έχεις τους χάρτες στο κινητό, βγάζεις πορείες και σημεια και συγχρονιζει με το GPS.
    Καλησπέρα, αν επιτρέπετε πιά είναι αυτή η εφαρμογή?

Ευχαριστώ τον Θείο nicolouri για τις συμβουλές του σε όλα, ουσιαστικά αυτός μου έλυσε τα χέρια γιατί όποιον και να ρωτούσα στα καταστήματα μου λεγαν οτι ναναι...
    Εξαιρετικό παιδί και το κυριότερο έχει όλη την διάθεση να μοιραστεί τις γνώσεις του.
    Αργός μπουνατσαδόρος

7. The Following User Says Thank You to daddy For This Useful Post:

8. Ανάρτηση 27
    Junior Member
    Σκάφος
    Olympic Cruiser 7.20
    Μηχανή
    Μήπως εννοείς Nm/Lt; Είναι το ανάποδο άλλα και πάλι η συνολική πληροφορία είναι ποιο ξεκάθαρη ειδικά τώρα που τα SC παίρνουν την ταχύτητα απο το GPS. Επίσης η πληροφορία είναι ποιο δονημένη και συνολική ενώ στην περίπτωση των SC πρέπει να προχωράς σε διάφορα μενού. Όσο για την ακρίβεια, πόσο ακριβής είναι ένα φλοτέρ που ανεβοκατεβαίνει η βενζίνα ανάλογα με την κλήση και τις συνθήκες της θάλασσας; Το δηλωθέν είναι καλύτερος τρόπος υπολογισμού. Βέβαια όπως βολεύει στον καθένα, θα το δείς και στην πράξη και θα καταλάβεις περισσότερο τι σε βολεύει και τί όχι.
    Lt/Nm εννοώ, lt ανά ναυτικό μίλι. Το ανάποδο δεν το έχω ξανακούσει σαν μονάδα μέτρησης. Στα υπόλοιπα συμφωνώ όπως τα λες η χρήση θα δείξει, πάντως ότι δεδομενο μπορούσα να έχω το έχω.

Καλησπέρα, αν επιτρέπετε πιά είναι αυτή η εφαρμογή?
    To Active captain. Το έχω σε android. Το συγχρονισα με το garmin και έκανε τα σχετικά update, και τα register και μου πέρασε στο κινητό τους blue vision hd χάρτες όπως είναι ακριβώς και στο garmin. Βγάζω απο την εφαρμογή πορείες αποστάσεις κτλ, waypoints κτλ και τα περνά στο garmin όταν βρεθεί κοντά του και συνδεθεί μέσω wifi η bluetooth. Ακόμα μια λειτουργία είναι να σε ειδοποιεί το garmin για κλήσεις και μηνύματα του κινητού αλλά το θεωρώ από περιττό έως ενοχλητικό οπότε δεν το συνδέω. ( λίγο ηρεμια στην θάλασσα έστω...)
    Μέχρι στιγμής λειτουργεί άριστα χωρίς κανένα bug απλά να σημειώσω ότι και το κινητό είναι καινούργιο και με αρκετή ram και cpu γιατί φαίνεται κάπως βαρύ πρόγραμμα.

9. The Following 2 Users Say Thank You to Tyxodioktis100 For This Useful Post:

10. Ανάρτηση 28
    Member Το avatar του χρήστη chtinos
    Σκάφος
    evripus 745 cabin
    Μηχανή
    Verado 350
    Περιοχή
    Μαρούσι-Νάξος
    Parking
    Λαυριο
    Η Garmin σε αυτό τον τομέα είναι πολύ μπροστά.

Παρά πολύ σημαντικές πληροφορίες η θερμοκρασία και η πίεση λαδιού ειδικά για εμας τους κομπρεσορατους.
    Σκεφτείτε τα νερά πιάνουν τους 60 σε περίπου 5 λεπτά ενώ τα λάδια κάνουν πάνω από 15 λεπτά. Και το manual το λέει ξελαθαρα. Για wot τα λάδια πρέπει να είναι πάνω από 90 βαθμούς.

Προσοχή λοιπόν στα λάδια! Καλο ζεσταμα και κρύωμα!

Θα την χαρείς την οθόνη.

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123

Δικαιώματα - Επιλογές