Εμφάνιση αποτελεσμάτων: 1 έως 9 από 9

Nήμα: ΦΩΤΟΒΟΛΤΑΙΚΑ ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ

1. Ανάρτηση 1
    Junior Member Το avatar του χρήστη djcool
    Σκάφος
    Dream 28
    Μηχανή
    Suzuki DF 300
    Περιοχή
    Λαγονησι
    Website: www.divasomarine.com

hot ΦΩΤΟΒΟΛΤΑΙΚΑ ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ

Εχω ακουσει φιλους και γνωστους που λενε ελα μωρε θα ενωσω το φωτοβοταικο αμεσως στην μπαταρια μου χωρις controller.

Αυτο δεν ειναι καθολου ορθο για τους παρακατω λόγους:

1)Δεν προστατευουμε την μπαταρια απο υπερφορτιση

2) Κατα την διαρκεια της νυχτας αν δεν εχει αποσυνδεθει το φωτοβολταικο απο την μπαταρια εχουμε ενεργεια που παει χαμενη επανω του. Η οποια δεν ειναι μη υπολογισιμη.

ΦΟΡΤΙΣΤΕΣ PWM και MPPT διαφορες....

οι φορτιστες PWM φερνουν την ταση της εξοδου του φβ να ταιριαξει με την ταση της μπαταριας. Αυτο με απλα λογια σημαινει οτι σε μια πεσμενη μπαταρια η ενεργεια που μας δινουν ειναι μικρη σε σχεση με το τι μπορουν να δωσουν αφου W=V x A. Αυτο βεβαια μονο στην αρχη της φορτισης αφου οπως ειπαμε και πιο πανω ταιριαζουν την ταση εξοδου με την ταση της μπαταριας. Ετσι οταν η ταση της μπαταριας αναιβει τοτε αυξανουν και αυτα την ενεργεια που παιρνουν απο το φβ μιας και το ρευμα ειναι σταθερο.

Ενα παραδειγμα για να το καταλαβουμε.

Εχουμε λοιπον φωτοβολταικο 100W 12Volts με που βγαζει 18 Vmp. To ρευμα εξόδου του φβ θα ειναι 5.56Α Ιmp βαση του τυπου της ενεργειας

παμε λοιπον να δουμε τι κανει ο PWM

Χαμηλη ταση μπαταριας

11V x 5.56A Imp = 61W

Αρα το φβ στην αρχη της φορτισης μας δινει 61W

Παμε να δουμε με υψηλη ταση στην μπαταρια μετα δηλαδη απο αρκετη ωρα που η μπαταρια εχει ερχισει να παιρνει τα επανω της

Υψηλη ταση μπαταριας

14V x 5.56A Imp = 78W

Παμε να δουμε τωρα τι κανουν οι MPPT ρυθμιστες.

Αυτοι οι ρυθμιστες ριχνουν την ταση τους στην ταση της μπαταριας αλλα το ρευμα που δινουν προκυπτει απο τον λογο των τασεων. Αρα αφου η ενεργεια ειναι ιδια δηλαδη οτι βγαινει απο το φβ μπαινει στην μπαταρια (μιλαμε για ειδανικες συνθηκες) τοτε αναγκαστικα αλλαζει το ρευμα. Αρα εδω σε αντιθεση με του PWM που το ρευμα ειναι στεθερο εδω αλλαζει.

Παμε να δουμε ενα παραδειγμα.

Εχουμε παλι το ιδιο φωτοβολταικο 100W 12Volts με που βγαζει 18 Vmp. To ρευμα εξόδου του φβ θα ειναι 5.56Α Ιmp βαση του τυπου της ενεργειας

Χαμηλη ταση μπαταριας 11V παλι

Η ταση εξοδου του φβ ειναι 18Vmp / 11 V (ταση μπαταριας) = 1,6 : 1 Λογος
    Αρα ριχνουμε την ταση κατα 1,6.
    Ομως αφου ειπαμε οτι η ενεργεια πρεπει να παραμεινει σταθερη τοτε θα πρεπει να αυξησει το ρευμα κατα 1,6

Το ρευμα του φβ Ιmp ειναι 5.56Α
    Αρα 1,6 χ 5.56 Imp = 8.9Α

Αρα το φωτοβολταικο μας θα δωσει 8.9Α για να φορτισει την μπαταρια μας και αρα θα δωσει

11V x 8.9A = 97.8 W

Υψηλη ταση μπαταριας 14V

Η ταση εξοδου του φβ ειναι 18Vmp / 14 V (ταση μπαταριας) = 1,28 : 1 Λογος
    Αρα ριχνουμε την ταση κατα 1,28.
    Ομως αφου ειπαμε οτι η ενεργεια πρεπει να παραμεινει σταθερη τοτε θα πρεπει να αυξησει το ρευμα κατα 1,28

Το ρευμα του φβ Ιmp ειναι 5.56Α
    Αρα 1,6 χ 5.56 Imp = 7.1Α

Αρα το φωτοβολταικο μας θα δωσει 7.1Α για να φορτισει την μπαταρια μας και αρα θα δωσει

11V x 8.9A = 99.4 W

Απο τα παραπνω καταλαβαινει κανεις οτι με τους MPPT μπορουμε να παρουμε παραπανω ενεργεια.

2. The Following 7 Users Say Thank You to djcool For This Useful Post:

3. Ανάρτηση 2
    Member Το avatar του χρήστη Κυριακος
    Σκάφος
    Marvel 960
    Μηχανή
    Yamaha F300
    Προσωπικα MPPT εχω,αν και στα δικα μας σκαφη,που εχουμε μαξ 200watt πανελς,και οι PWM μια χαρα ειναι...
    Οι MPPT απ'οτι ξερω αποδιδουν τα μεγιστα σε μεγαλες εγκαταστασεις....
    Εγω στην μεταβαση απο pwm σε mppt δεν ειδα αξιοσημειωτη διαφορα,τουλαχιστον σε οτι δειχνει το watt meter...

4. Ανάρτηση 3
    Σκάφος
    Dream 28
    Μηχανή
    Suzuki DF 300
    Περιοχή
    Λαγονησι
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Κυριακος Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προσωπικα MPPT εχω,αν και στα δικα μας σκαφη,που εχουμε μαξ 200watt πανελς,και οι PWM μια χαρα ειναι...
    Οι MPPT απ'οτι ξερω αποδιδουν τα μεγιστα σε μεγαλες εγκαταστασεις....
    Εγω στην μεταβαση απο pwm σε mppt δεν ειδα αξιοσημειωτη διαφορα,τουλαχιστον σε οτι δειχνει το watt meter...
    κυριακο ισως ειναι θεμα ποιοτητας ρυθμιστη. Υπαρχουν ποιοτητες και ποιοτητες και πολυ στο ebay κυριως πουλανε pwm για mppt

5. Ανάρτηση 4
    Member Το avatar του χρήστη Κυριακος
    Σκάφος
    Marvel 960
    Μηχανή
    Yamaha F300
    Αυτον εδω εχω,ειναι σε διαστασεις 17Χ14Χ5 σε cm αν λεει κατι...
    https://m.ebay.com/itm/EPEVER-Tracer...kAAOSw1NJbPyoM

6. Ανάρτηση 5
    Σκάφος
    Dream 28
    Μηχανή
    Suzuki DF 300
    Περιοχή
    Λαγονησι
    Κυριακο απο την τιμη και μονο θα σου ελεγα οτι δεν ειναι ....χωρις ομως να μπορω να στο αποδειξω. Ο μονος τροπος ειναι με μετρηση συμφωνα με τα παραπανω που εγραψα

7. Ανάρτηση 6
    Junior Member
    Σκάφος
    Marvel 9,60 sundeck
    Μηχανή
    Suzuki DF300 & DF15
    Περιοχή
    Πολιτεια
    Parking
    Καφετζοπουλος -Μαραθωνας
    Για να μην ανοιγω καινουργιο topic εχω μια ερωτηση. Αποφασισα να βαλω και εγω φετος Φ/Β γιατι φετος σε πολυημερες διακοπες χωρις shore power η σερβις μπαταρια μου δυσκολευτηκε. Αγορασα ηδη ενα ημιευκαμπτο Φ/Β στα 100W (max power voltage 18V, max power current 5.56A) και φορτιστη ΜΡΡΤ Victron 75/15. H σερβις μπαταρια μου ειναι 100Α. Η ερωτηση μου ειναι η εξης βαζω ασφαλειοδιακοπτη μεταξυ Φ/Β και φορτιστη και εαν ναι ποσα Α? Λογικα λεω να βαλω εναν ασφαλειοδιακοπτη ραγας για να απομονωνω το πανελ.

8. Ανάρτηση 7
    Moderator Το avatar του χρήστη Wellcraft 2600
    Σκάφος
    Wellcraft Martinique 2600
    Μηχανή
    Volvo Penta 5.7 GS
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Parking
    Χαλκιδική
    Ρίξε μια ματιά σε αυτό το νήμα.

http://www.seaforum.gr/showthread.ph...άνελ/page6

Ο Άρης έχεις βάλει πολύ καλά σχεδιαγράμματα και φαίνεται καθαρά που έβαλε ασφάλειες και διακόπτες

9. Ανάρτηση 8
    Junior Member
    Σκάφος
    Marvel 9,60 sundeck
    Μηχανή
    Suzuki DF300 & DF15
    Περιοχή
    Πολιτεια
    Parking
    Καφετζοπουλος -Μαραθωνας
    Super ευχαριστω

10. Ανάρτηση 9
    Σκάφος
    Dream 28
    Μηχανή
    Suzuki DF 300
    Περιοχή
    Λαγονησι
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Aifos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για να μην ανοιγω καινουργιο topic εχω μια ερωτηση. Αποφασισα να βαλω και εγω φετος Φ/Β γιατι φετος σε πολυημερες διακοπες χωρις shore power η σερβις μπαταρια μου δυσκολευτηκε. Αγορασα ηδη ενα ημιευκαμπτο Φ/Β στα 100W (max power voltage 18V, max power current 5.56A) και φορτιστη ΜΡΡΤ Victron 75/15. H σερβις μπαταρια μου ειναι 100Α. Η ερωτηση μου ειναι η εξης βαζω ασφαλειοδιακοπτη μεταξυ Φ/Β και φορτιστη και εαν ναι ποσα Α? Λογικα λεω να βαλω εναν ασφαλειοδιακοπτη ραγας για να απομονωνω το πανελ.
    Κακο δεν ειναι να βαλεις, δεν ειναι ομως και αναγκαιος ο διακοπτης. Αν βαλεις σιγουρα θα ειναι πανω απο τα 5.56Α που δινει το φωτοβολταικο σου.

Δικαιώματα - Επιλογές