Σελίδα 6 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 456
Εμφάνιση αποτελεσμάτων: 51 έως 54 από 54

Nήμα: Ανοξείδωτος κρίκος πλώρης, αυτός ο ξεχασμένος σύνδεσμος με την ασφάλεια μας.

1. Ανάρτηση 51
    Member Το avatar του χρήστη kounnky
    Σκάφος
    Olympic 500 pro
    Μηχανή
    Johnson Bombardier 90 2t
    Περιοχή
    Δροσιά Αττικής
    Parking
    Μπαϊρακτάρης Μαραθώνας σίγουρα
    Νίκο σε ευχαριστούμε!! Πολύ σωτήριο το θέμα που άνοιξες. Θα το τσεκάρω άμεσα!!
    Γονατίζω μόνο για να βάλω δύναμη να σηκωθω.

Κυριάκος Κουννάς

2. Ανάρτηση 52
    Junior Member
    Με αφορμή αυτό το νήμα αλλά και μικροίχνη σκουριάς που είχαν τρέξει από τον κρίκο, είπα να τσεκάρω τον δικό μου (20 ετών).
    Τον έβγαλα και ήταν σε άριστη κατάσταση. Καθαρίστηκε επιφανειακά και τον επανατοποθέτησα.

Δυστυχώς στην αγορά υπάρχει πολύ κινέζικο πράγμα δήθεν ανοξείδωτο 316 που στην πραγματικότητα είναι σκάρτο....
    Δεν μπορώ αν διανοηθώ ότι κρίκοι που υπάρχουν στην αγορά και κάνουν 2-3 ευρώ είναι από σωστό ανοξείδωτο κράμα (316).

Ψάχνοντας πάντως βρήκα κάτι κρικάκια της γαλλικής Wichard, που κατασκευάζονται στη Γαλλία είναι πιστοποιημένα και δεν κάνουν 2-3 ευρώ. Μου άρεσαν αυτά ιδίως:
    http://marine.wichard.com/menu-Water...000000-ME.html
    που από τη μπροστινή-εξωτερική πλευρά έχουν λάστιχο στεγανοποίησης ώστε να μη χρειάζεται να παιδεύεται κανείς με sikaflex κλπ. Ισχυρίζονται ότι είναι ανθεκτικό στην ακτινοβολία και στην αλμύρα, βέβαια η δική μου εμπειρία λέει ότι η θάλασσα και ο ήλιος όλα τα τρώνε. Αν το δοκιμάσει κανείς, ας μας πει.

Υ.Γ. Είχα πάρει από κατάστημα ναυτιλιακών ένα ανοξείδωτο καραμπίνερ (316) με ασφάλεια για χρήση στο ρεμέτζο. Το πλήρωσα και 10-15 ευρώ αν θυμάμαι καλά. Με μία μέρα στη θάλασσα σκούριασε. Θα ανεβάσω φωτό σε πρώτη ευκαιρία. Ντροπή!

3. The Following 8 Users Say Thank You to pavlosap For This Useful Post:

4. Ανάρτηση 53
    Junior Member Το avatar του χρήστη georace
    Σκάφος
    Fost 550
    Μηχανή
    Yamaha 115 4τ
    Περιοχή
    Αθήνα
    Διαβάζοντας το νήμα που ξεκίνησε ο daddy(και τον ευχαριστώ) και βλέποντας και εγώ ίχνη σκουριάς διαπίστωσα ότι η μία! ροδέλα σχεδόν είχε εξαφανιστεί από την σκουριά οπότε έβγαλα τον κρίκο τον έτριψα-γυάλισα, παιδεύτηκα να βγάλω την sikaflex αλλά την ώρα που πήγα να ξανά τοποθετήσω τον κρίκο λέω δεν τρίβω το ταμπουκι γιατί είχε στίγματα και ίχνη από την σκουριά να τον περάσω με gelcoat, τι το σκέφτηκα μου πήρε 2 σ/κ αλλά τουλάχιστον ......

18CF3B43-96CF-4E8D-8E49-C9D7767E01AD.jpeg C8B7A3BD-1AB4-423A-B8F0-2E0B762D7710.jpeg 1E407D8C-E354-4C3B-B4F9-219A68CA0981.jpeg

5. The Following 5 Users Say Thank You to georace For This Useful Post:

6. Ανάρτηση 54
    Junior Member Το avatar του χρήστη georace
    Σκάφος
    Fost 550
    Μηχανή
    Yamaha 115 4τ
    Περιοχή
    Αθήνα
    Συγνώμη topcoat πέρασα όχι gelcoat

7. The Following User Says Thank You to georace For This Useful Post:

Σελίδα 6 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 456