Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων: 1 έως 10 από 37

Nήμα: Περί Ναυτικής Παιδείας & Συμπεριφοράς Στη Θάλασσα

1. Ανάρτηση 1
    Member Το avatar του χρήστη manolo3
    Σκάφος
    Mostro Offshore 541
    Μηχανή
    Selva 100Hp (4T)
    Περιοχή
    Πειραιάς

Περί Ναυτικής Παιδείας & Συμπεριφοράς Στη Θάλασσα

Το Σαββατο το πρωι ξεκινησαμε με προορισμο τις Σπετσες για να δουμε την Αρματα. Αφου λοιπον ο καιρος ηταν καλος η διαθεση στο ζενιθ και η παρεα περνουσε καλα αποφασισαμε να παμε κατα τις 5 παρα στο παλιο λιμανι να δεσουμε. Και εκει αρχιζουν τα ωραια... θεσεις ελευθερες υπηρχαν αλλα "πιασμενες" για καποιους, χωρις πολλα πολλα και χωρις να θελουμε να χαλασουμε τις καρδιες μας ή να τσακωθουμε με τους "παρατρεχαμενους" καναμε τους βλακες στις παραλογες υποδειξεις τους και μετα απο ταλαιπωριας σχεδον μιας ωρας καπου την βολεψαμε. Ετσι για την ιστορια σε κανονικη ελευθερη θεση μεταξυ ενος παναδικου και ενος κοτερου υπηρχε ενα spring το οποιο αρνηθηκαν να το αφαιρεσουν κατα τα λεγομενα τους δεν θα αφηναν να δεσει καποιος αλλος, ενω μετα απο 10 λεπτα οταν ηρθε ο φιλος με το technohull μετα τις χαιρετουρες και τα χαμογελα ως δια μαγειας το εβγαλαν, ενω εμεις παιδευτηκαμε να ριχνουμε αγκυρα και να προσπαθησουμε να μην ενοχλησουμε ουτε εναν. Το προσπερναμε ομως αυτο και παμε παρακατω, δεν ειναι αλλωστε η πρωτη φορα που συμβαινει ουτε η τελευταια.

Κοιμομαστε το βραδυ μετα την "Αρματα" στο παλιο λιμανι, ξυπναμε και αφου λυνουμε και βιραρουμε λεμε να παμε για εναν συντομο καφε στο νεο λιμανι για να συνεχισουμε μετα με τη βαρκα για μπανιο, φαι ανηφοριζοντας σιγα σιγα για την επιστροφη. Φτανουμε λοιπον στο λιμανι βρισκουμε ευκολα θεση, φουνταρουμε την πρυμνια αγκυρα δενουμε μπροστα φτιαχνουμε και τα μπαλονια μας να μην ακουμπαμε στο διπλανο "τεραστικο" μαυρο υπερπολυτελες καμπινατο φουσκωτο και του προκαλεσουμε καμια ζημια και παμε για τον καφε. Οταν ηταν να αναχωρησουμε και ενω παω πρωτος στη βαρκα, βλεπω ολη την δεξια μπαντα των αεροθαλαμων (2) να ειναι ξεφουσκωτη και τα ασπρα μπαλονια σε "μαυρο" χαλι και σε χρωμα και σε κατασταση. Παθαινω ενα σοκ και γρηγορα μπαινω μεσα για να συνειδητοποιησω τι εχει γινει. Αφου βλεπω τη βαρκα να ειναι χτυπημενη ασχημα στην ενωση της φασας μεταξυ μπαλονιου και πλωρης και αφου βλεπω το τελειωμα τον μπαλονιων να εχουν γινει καταμαυρα απο καποιο "περασμα" διαπιστωνω πως μεσα σε ολα μου λειπει και η μια ταπα της βαλβιδας. Ο καπετανιος με το (ασπρο) πλαστικο τεντερ που ηταν δεμενος απο την αλλη πλευρα του μεγαλου φουσκωτου ειδε και αυτος οτι ειχε ξεκολλησει μερος απο τον κυματοθραυστη του.

Αρων αρων τα μαζευουμε και παμε καρφι πισω για να βρουμε να βαλουμε καπου αερα και να δουμε αν εχουμε καποιο σκισιμο που δεν μπορουσε να φανει με το ματι. Αφου και εκει μας φωναζουν να μην δεσουμε σε ελευθερη θεση γιατι ερχεται ενα σκαφος και τι θα πει ο "καπετανιος" οταν τη δει πιασμενη απο εμας, δε μιλαμε, δε δινουμε σημασια δενουμε και τους λεμε πολυ ευγενικα "εχουμε αβαρια, και αν θελει ο καπετανιος να φωναξει το λιμενικο να με κουνησει και να δουμε τι απαντηση θα του δωσει". Κανεις δε μιλαει και ολοι σκιζονται να μας βρουν αεροσυμπιεστη να φουσκωσουμε. Ολα καλα (οσο μπορει) για τα μπαλονια και ολα ***** για την ψυχολογια του πληρωματος. Φευγοντας τηλεφωνο στο λιμεναρχειο Σπετσων για το περιστατικο και ειδοποιηση οτι γυριζουμε στο λιμανι για να παμε να κανουμε αναφορα. Αντε ξανα μανα δεσιματα, αντε και το πληρωμα αμηχανο και ακεφο πλεον να παμε προς το λιμεναρχειο. Αφου για καλη μας τυχη η action camera ειχε καταγραψει το αριθμο του μεγαλου φουσκωτου μας συμβουλευουν να καταγραφει πρωτα μια απλη αναφορα, και θας μας ειδοποιησουν ωστε να μας δωσουν το τηλεφωνο του ιδιοκτητη και να μιλησουμε εμεις μαζι του μηπως και βγαλουμε ακρη πολιτισμενα. Αλλιως επρεπε να γινει καταγγελεια, η βαρκα να ακινητοποιηθει, να περιμενουμε μεσα στις μερες να ερθει πραγματογνωμονας και απο εκει και περα να παμε δικαστικα με οτι αυτο συνεπαγεται.

Σημειωση απο εναν αεροθαλαμο του μεγαλου φουσκωτου ελειπε η ταπα της βαλβιδας του. Ο ιδιοκτητες βρεθηκε και τον καλεσαμε στο τηλεφωνο, πολυ ευγενικα και χωρις κανενα ιχνος για μανουριασμα. Του ειπαμε σε τι κατασταση βρηκαμε τη βαρκα μας, με χτυπηματα, σημαδια μαυρου χρωματος την ελειψη της ταπας και αν γνωριζε κατι. Η απαντηση του με υφος νευρικο που τον ενοχλησαμε στο τηλεφωνο, ηταν πως την βαρκα μας την ειδε ετσι φευγοντας και νομιζε πως ειχαμε προβλημα εξαρχης, οσο για το κοψιμο της ταπας να κοιταξουμε στο βυθο -γιατι αυτες μαλλον ειναι μαγικες και ξεβιδωνουν μονες τους και ειναι απο τα χαζα πλαστικα που δεν ξερουν κολυμπι.

IMG_1647.jpg IMG_1648.jpg

Ακρη προφανως και δεν εβγαλα η ζημια ευτυχως "εικαστικη", αλλα ολα αυτα εγιναν για το γαμωτο της αναισθησιας μερικων που δεν εχουν το θαρρος να παραδεκτουν τα λαθη τους και να υποστουν τις συνεπειες. Επισης επειδη στ' @@δια μου η κωλοβαρκα και η καθε βαρκα που μπορει να εχω στην κατοχη μου, αλλα δεν γουσταρω να ταλαιπωρω αδικα κοσμο μεσα στον ηλιο και στη ζεστη, να στεναχωριουνται θεωρωντας τους εαυτους τους "υπευθυνους" για την ιδεα που ειχαν να πανε να πιουνε εναν πρωινο καφε και να χαλανε τις καρδιες τους για πραγματα που φτιαχνονται. Οι αβαριες μεσα στο προγραμμα ειναι και το δεχομαι, η αναισθησια των καπετανιων με ενοχλει.
    I can' t direct the wind... but i can adjust my sail!

2. Ανάρτηση 2
    Member Το avatar του χρήστη Κυριακος
    Σκάφος
    Marvel 960
    Μηχανή
    Yamaha F300
    Φιλε μου,οχι οτι εμεις ειμαστε τιποτα Μαρκοπολοι,αλλα γενικα επικρατει πολλη ασχετοσυνη,και ειδικα στα νοικιαρικα...
    Θελει προσοχη...

3. Ανάρτηση 3
    Junior Member
    Να σε ακουμπησουν λιγο να το καταλαβω, να σου ξηλωσουν-ξεφουσκώσουν όλη τη μπάντα θέλει μαεστρία! Πώς το κατάφεραν; Όπως διάβαζα το ποστ σου πιο εύκολα πήγαινε το μυαλό μου σε κακόβουλη ζημιά παρά σε ακούσια επαφή. Και με την ευκαιρία βούτηξαν και την τάπα.

4. The Following User Says Thank You to pavlosap For This Useful Post:

5. Ανάρτηση 4
    Member
    Σκάφος
    Mariah 246
    Μηχανή
    Mercruiser 5.7 efi gen+ 280hp
    Περιοχή
    ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ
    πες το ονομα του σκαφους,χωρις τον αριθμο λεμβολογιου ,να τον εχουμε υποψη τον γαμαουα ...
    Περαστικός βλέπεις τη Μάνη σε τρεις μέρες, περπατητής σε τρεις μήνες και για να δεις την ψυχή της θέλεις τρεις ζωές. Μια για τη θάλασσα, μια για τα βουνά της και μια για τους ανθρώπους της

6. Ανάρτηση 5
    Σκάφος
    Marvel 960
    Μηχανή
    Yamaha F300
    Και γενικα οσο μικροτερο σκαφος εχεις η φτηνοτερο απο αυτους,τοσο πιο χεσμενο σε εχουν...

7. Ανάρτηση 6
    Member Το avatar του χρήστη chtinos
    Σκάφος
    evripus 745 cabin
    Μηχανή
    Verado 350
    Περιοχή
    Μαρούσι-Νάξος
    Parking
    Λαυριο
    Κ εγώ δεν κατάλαβα πως έγινε τόσο μεγάλη ζημιά.
    Επίτηδες έβγαλαν την τάπα?

Όπως και να χει η ασχετοσύνη δεν είναι αυτή που πειράζει γιατί όλοι άσχετοι ξεκινήσαμε.
    Η διάθεση να μάθουν και να είναι σωστοί απέναντι στους άλλους λείπει...

8. Ανάρτηση 7
    Σκάφος
    Mostro Offshore 541
    Μηχανή
    Selva 100Hp (4T)
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Κυριακος Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φιλε μου,οχι οτι εμεις ειμαστε τιποτα Μαρκοπολοι,αλλα γενικα επικρατει πολλη ασχετοσυνη,και ειδικα στα νοικιαρικα...
    Θελει προσοχη...
    Δεν με πειραζει καθολου ποσο εμπειρος ή απειρος ειναι καποιος, ουτε καθομαι να κρινω τις γνωσεις του καθενος. Οι κακες συμπεριφορες με ενοχλουν, γιατι αυτος ο κυριος μπορει αυριο καπου να με συναντησει να μη τον καταλαβω να μην με καταλαβει και να μου σηκωσει το χερι να με χαιρετησει, οπως κανουν ολοι οι "καπετανιοι". Τραγελαφικο καπως.

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από pavlosap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να σε ακουμπησουν λιγο να το καταλαβω, να σου ξηλωσουν-ξεφουσκώσουν όλη τη μπάντα θέλει μαεστρία! Πώς το κατάφεραν; Όπως διάβαζα το ποστ σου πιο εύκολα πήγαινε το μυαλό μου σε κακόβουλη ζημιά παρά σε ακούσια επαφή. Και με την ευκαιρία βούτηξαν και την τάπα.
    Προφανως και μου εβγαλε την ταπα της βαλβιδας με το χερι, αφου ηταν κομμενη κι απο το κομματακι που εχει για να μην φευγει, προφανως και απο "απροσεξια" κολλησε και η ασφαλεια και ο αερας εφυγε.

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από giolekos Εμφάνιση μηνυμάτων
    πες το ονομα του σκαφους,χωρις τον αριθμο λεμβολογιου ,να τον εχουμε υποψη τον γαμαουα ...
    Δεν υπαρχει καποιος λογος, αλλα αν τον πετυχεις ποτε θα τον καταλαβεις ευκολα, γιατι η ταπα της βαλβιδας γραφει mostro ενω το φουσκωτο του ειναι αλλη μαρκα.

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Κυριακος Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και γενικα οσο μικροτερο σκαφος εχεις η φτηνοτερο απο αυτους,τοσο πιο χεσμενο σε εχουν...
    Δεν εχει να κανει με τα σκαφοι και τα μετρα τους, εχει να κανει με τη νοοτροπια του καθενος. Ο ιδιος ανθρωπος μπορει να σου τρακαρει το αυτοκινητο σου και να φυγει, να μην δωσει σημασια.

9. The Following User Says Thank You to manolo3 For This Useful Post:

10. Ανάρτηση 8
    Σκάφος
    Mostro Offshore 541
    Μηχανή
    Selva 100Hp (4T)
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από chtinos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κ εγώ δεν κατάλαβα πως έγινε τόσο μεγάλη ζημιά.
    Επίτηδες έβγαλαν την τάπα?

Όπως και να χει η ασχετοσύνη δεν είναι αυτή που πειράζει γιατί όλοι άσχετοι ξεκινήσαμε.
    Η διάθεση να μάθουν και να είναι σωστοί απέναντι στους άλλους λείπει...
    Του ελειπε μια ταπα στον πισω αεροθαλαμο και σκεφτηκε μαλλον, οτι θα ημουν προθυμος να του χαρισω τη δικη μου οποτε την πηρε!

11. Ανάρτηση 9
    Σκάφος
    Marvel 960
    Μηχανή
    Yamaha F300
    Εγω καταλαβαινω οτι κανοντας αναποδα για να φυγει,εκοψε το τιμονι νωριτερα με αποτελεσμα να σε καβαλησειμε την πλωρη η οποια στανταρ ηταν ψηλοτερα απο το σκαφος σου...

12. Ανάρτηση 10
    Gold Member Το avatar του χρήστη Kostas McGarden
    Σκάφος
    Evripus 4.80
    Μηχανή
    Mercury 115
    Περιοχή
    Αγ. Δημήτριος
    Πωωωωω....τέντωσα και μόνο που το διάβασα...
    Μπραβο στην υπομονή σου ρε παληκαρι μου...ούτε ένα καντήλι... η τελευταία φορά να είναι εύχομαι.
    Μαρία Μανταλένα

13. The Following User Says Thank You to Kostas McGarden For This Useful Post:

Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές