Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση αποτελεσμάτων: 11 έως 15 από 15

Nήμα: Η λειτουργία της προπέλας απλα και κατανοήτα

1. Ανάρτηση 11
    Member Το avatar του χρήστη costas_
    Σκάφος
    Wave 5.60
    Μηχανή
    Evinrude 115 etec
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Parking
    Π. Ραφτη
    Τις ίδιες διαπίστωσεις έχω και εγώ. Η μέγιστη ταχύτητα είναι πολύ κάτω, η ολίσθηση μεγάλη αλλά στην 3φτερη έπεσε διάνα !

2. Ανάρτηση 12
    Junior Member
    Σκάφος
    BERTRAM 20 Moppie
    Μηχανή
    Mercruiser D-Tronic 2.8L
    Περιοχή
    Αθήνα
    Το φύλλο υπολογισμού κάνει την εκτίμηση με "σταθερά" Crouch 150 (βλ. pdf για λεπτομέρειες). Αν η ταχύτητα είναι μικρότερη θα πρέπει αυτό να διαρθωθεί. Θα φτιάξω ένα νέο φύλλο υπολογισμού με επιλογή αυτής της σταθεράς έτσι ώστε να γίνεται διόρθωση για γρήγορες γάστρες (π.χ. γάστρες με step). Το βάρος επίσης είναι σημαντικός παράγοντας εφόσον κάνει εκτίμηση της ταχύτητας (δηλαδή της αντίστασης έμμεσα) ως βάρος σκάφους ανά μονάδα ιπποδύναμης.

Η ολίσθηση που υπολογίζει είναι η ιδανική για την υπολογισμένη ταχύτητα. Βάσει αυτής της ολίσθησης υπολογίζει το ιδανικό βήμα προπέλας. Δηλαδή αν εκτιμήσει ταχύτητα 40 Knots για δεδομένο βάρος και ιπποδύναμη, δίνει μία ιδανική ολίσθηση. Με αυτή την ιδανική ολίσθηση υπολογίζει το βήμα της προπέλας.

3. Ανάρτηση 13
    Junior Member
    Σκάφος
    BERTRAM 20 Moppie
    Μηχανή
    Mercruiser D-Tronic 2.8L
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ως επισυναπτόμενο αρχείο θα βρείτε νέο αρχείο excel. Εδώ θα μπορεί κανείς να αλλάξει την σταθερά crouch ανάλογα με τον τύπο της γάστρας.
    Attached Files Attached Files

4. Ανάρτηση 14
    Junior Member
    Αν αυξήσω τη σταθερά στο 175 προκειμένου να μου βγάλει την πραγματική μου μέγιστη ταχύτητα (κάτι που είναι αποδεκτό αφού το σκάφος μου είναι βαθύγαστρο μεν αλλά σχετικά ελαφρύ και σχετικά στενό), αρχίζει και ξεφεύγει το βήμα της προπέλας (21 πλέον).
    Βεβαιώς δεν ξέρω ακριβώς το βάρος, έπαιξα όμως 100 κιλά πάνω κάτω και δεν είδα σοβαρή διαφορά.

Η ιδέα είναι καλή και σίγουρα σου δίνει έναν μπούσουλα - ίσως όμως είναι λίγο δύσκολο να συνυπολογίσεις όλες τις παραμέτρους με ένα σχετικά απλοποιημένο μαθηματικό μοντέλο.

5. Ανάρτηση 15
    Junior Member
    Σκάφος
    BERTRAM 20 Moppie
    Μηχανή
    Mercruiser D-Tronic 2.8L
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ακριβώς. Ο τρόπος υπολογισμού είναι εμπειρικός και απλοικός. Όμως πολύ γρήγορα και χωρίς ιδιαίτερη προσπάθεια που απαιτούν οι αναλυτικές μέθοδοι μπορεί κανείς να πάρει πολύ καλά αποτελέσματα ή εναν οδηγό. Το βάρος είναι καθοριστικός παράγοντας για κάθε μέθοδο ειδικά αν αφορά σκάφη πλαναρίσματος. Σε κάθε υπολογισμό δε θα πρέπει το υπολογισμένο βάρος να περιλαμβάνει επιβάτες, καύσιμα, εξοπλισμό κλπ. Σε μικρά σκάφη ακόμα και μία μικρή προσθήκη βάρους είναι σημαντική. Το δικό μου σκάφος π.χ. είναι πολύ πλατύ (2.45m) και βαρύ (~2000 kg) για τα μέτρα του με γωνία καθρέπτη 24 μοίρες. Με "σταθερά crouch" 150 η ταχύτητα των 30 Knots είναι λογική. Ένα σκάφος σχετικά στενό και ελαφρύ μπορεί να έχει σταθερά crouch από 160-170.

crouch.png

Η εκτίμηση δε του βήματος και της διαμέτρου δεν λαμβάνει καθόλου υπ' όψη ένα πολύ σημαντικό φαινόμενο ειδικά στις μεγάλες ταχύτητες, αυτό της σπηλαίωσης.

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από pavlosap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν αυξήσω τη σταθερά στο 175 προκειμένου να μου βγάλει την πραγματική μου μέγιστη ταχύτητα (κάτι που είναι αποδεκτό αφού το σκάφος μου είναι βαθύγαστρο μεν αλλά σχετικά ελαφρύ και σχετικά στενό), αρχίζει και ξεφεύγει το βήμα της προπέλας (21 πλέον).
    Βεβαιώς δεν ξέρω ακριβώς το βάρος, έπαιξα όμως 100 κιλά πάνω κάτω και δεν είδα σοβαρή διαφορά.

Η ιδέα είναι καλή και σίγουρα σου δίνει έναν μπούσουλα - ίσως όμως είναι λίγο δύσκολο να συνυπολογίσεις όλες τις παραμέτρους με ένα σχετικά απλοποιημένο μαθηματικό μοντέλο.

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Ετικέτες για αυτό το Νήμα

Δικαιώματα - Επιλογές