Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων: 1 έως 10 από 34

Nήμα: Πρόβλημα σε Suzuki Df 250

1. Ανάρτηση 1
    Junior Member
    Σκάφος
    Evripus 680
    Μηχανή
    Suzuki df250
    Περιοχή
    Λαμια Καμενα
    Parking
    Καμενα Βουρλα

Πρόβλημα σε Suzuki Df 250

Καλησπέρα στην παρέα.
    Μετά από κάποια γερά κοπανήματα ο κινητήρας μου SUZUKI κάνει το εξής. Στο ρελαντί κάνει ένα κραδασμό σαν να μην έχει καλή τροφοδοσία. Στις χαμηλές στροφές ομοίως φαίνεται σαν μπουκωμένος και μαλιστα με σταθερό το γκάζι στις 2500 στροφές περίπου αρχίζει και λειτουργεί καλύτερα ανεβάζοντας τις στροφές και κομβους. Σε μεγάλες ταχύτητες αέρας. Την τελευταία φορά μάλιστα με άφησε αναβοσβύνοντας το check engine συνεχώς (η μίζα δεν έδινε καν στροφές). Βάζοντας τη μανέτα πρόσω με σβυστη τη μηχανή και γυρίζοντας σε νεκρό μετά πήρε αμέσως. Ποιά η γνώμη σας κυρίως για να ξέρω τι με περιμένει.

2. Ανάρτηση 2
    Member
    Σκάφος
    Stingher 535
    Μηχανή
    Johnson 90hp
    Περιοχή
    Αγία Παρασκευή
    Parking
    Λαγονήσι
    Εάν υποθέσουμε ότι ο προγραμματισμός της μηχανής Δεν έχει αλλάξει τα προβλήματα προέρχονται από το μίγμα αέρα καυσίμου και σπινθήρα ειδικά στο ρελαντί.

Άρα δεν νομίζω ότι είναι πρόβλημα καταστροφολογίας. Αρχικά να δεις τα καύσιμα ότι είναι εντάξει δεύτερον να βεβαιωθείς ότι μπουζί και μπουζοκαλώδια είναι okay. Αν και το καλύτερο να το βάλεις στον υπολογιστή και να σου πει ποιο ήταν το πρόβλημα.

Παρεμπιπτόντως εγώ έλυσα σήμερα το ίδιο πρόβλημα στον τετράχρονο κινητήρα του αυτοκινήτου μου καθαρίζοντας τα μπεκ. Στο ρελαντί εβηχε...

3. Ανάρτηση 3
    Moderator Το avatar του χρήστη Wellcraft 2600
    Σκάφος
    Wellcraft Martinique 2600
    Μηχανή
    Volvo Penta 5.7 GS
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Parking
    Χαλκιδική
    Μήπως κάποιος κύλινδρος από τους 6 υπολειτουργεί; το τρέμουλο στο ρελαντί παραπέμπει πολλές φορές σε κάτι τέτοιο

4. Ανάρτηση 4
    Junior Member
    Σκάφος
    Evripus 680
    Μηχανή
    Suzuki df250
    Περιοχή
    Λαμια Καμενα
    Parking
    Καμενα Βουρλα
    Μπουζί καλώδια υδατοπαγιδα τα ελεγξα όσο μπορούσα βέβαια.

5. Ανάρτηση 5
    Member
    Σκάφος
    Stingher 535
    Μηχανή
    Johnson 90hp
    Περιοχή
    Αγία Παρασκευή
    Parking
    Λαγονήσι
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από gus326 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπουζί καλώδια υδατοπαγιδα τα ελεγξα όσο μπορούσα βέβαια.
    Βάλε καθαρή βενζίνη σε ένα δοχείο και αποσύνδεσε την έξοδο από την υδατοπαγιδα και χώσε την εκεί μέσα. Άσε τη μηχανή να δουλέψει με αυτήν τη βενζίνη για να δεις αν είναι πρόβλημα καυσίμου.

Λογικά θα έχεις ένα σετ μπουζί διαθέσιμα σαν backup πάνω στο σκάφος σου. Δοκίμασε να βάλεις αυτά σε αντικατάσταση αυτών που έχεις ήδη επάνω. Να δεις αν αλλάζει κάτι.

Αυτά είναι τα δύο γρήγορα πράγματα που μπορείς να κάνεις για να βεβαιωθείς πριν το στείλεις τον τεχνικό.

6. The Following User Says Thank You to isalos For This Useful Post:

7. Ανάρτηση 6
    Junior Member
    Σκάφος
    Evripus 680
    Μηχανή
    Suzuki df250
    Περιοχή
    Λαμια Καμενα
    Parking
    Καμενα Βουρλα
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από isalos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βάλε καθαρή βενζίνη σε ένα δοχείο και αποσύνδεσε την έξοδο από την υδατοπαγιδα και χώσε την εκεί μέσα. Άσε τη μηχανή να δουλέψει με αυτήν τη βενζίνη για να δεις αν είναι πρόβλημα καυσίμου.

Λογικά θα έχεις ένα σετ μπουζί διαθέσιμα σαν backup πάνω στο σκάφος σου. Δοκίμασε να βάλεις αυτά σε αντικατάσταση αυτών που έχεις ήδη επάνω. Να δεις αν αλλάζει κάτι.

Αυτά είναι τα δύο γρήγορα πράγματα που μπορείς να κάνεις για να βεβαιωθείς πριν το στείλεις τον τεχνικό.
    Το δοκιμάζω . Ευχαριστώ!

8. Ανάρτηση 7
    Moderator Το avatar του χρήστη ArisR
    Σκάφος
    selva 640cabin
    Μηχανή
    YAMAHA F150
    Περιοχή
    αττικη
    Μεταφερθηκαμε στη σωστή ενότητα..

9. The Following User Says Thank You to ArisR For This Useful Post:

10. Ανάρτηση 8
    Super Moderator Το avatar του χρήστη nicolouris
    Σκάφος
    Εvripus 540
    Μηχανή
    Johnson 140
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Συμφωνώ σε όσα είπαν τα παιδιά παραπάνω και θα ήθελα να προσθέσω κι εγώ κάποια πράγματα.

Αφού έλεγξες πολλαπλασιαστές-μπουζοκαλώδια και υδατοπαγίδα καλό θα ήταν να ελέγξεις και το φίλτρο της τρόμπας χαμηλής πίεσης και να το αλλάξεις.

Επίσης αφού μπορείς να δεις την τρόμπα υψηλής πίεσης καλό θα ήταν αν μπορούσες να άλλαζες και το φιλτράκι που έχει αυτή η τρόμπα στο κάτω μέρος της.

Ακόμα θα μπορούσες να βγάλεις τα μπεκ και να τα πας σε ένα συνεργείο για καθάρισμα. Όλα αυτά μπορούν να γίνουν με μικρό σχετικά κόστος.

Θεωρώ δεδομένο πως από το τεπόζιτο μέχρι και την υδατοπαγίδα δεν έχεις πρόβλημα. Παρακάτω βάζω μία εικόνα με τα φίλτρα

Το 7 είναι το φίλτρο χαμηλής και το 27 το φίλτρο ηψηλής πίεσης της τρόμπας, διότι έχει άλλο ένα φίλτρο από πάνω που το αλλάζουμε κάθε 1000 ώρες. Επίσης έχει ακόμα ένα φίλτρο η τρόμπα χαμηλής πίεσης που και αυτό το αλλάζουμε κάθε 1000 ώρες. Εννοείται αλλάζουμε φλάντζες και oring όπου υπάρχουν.

Ένα ακόμη θέμα που έχουν αυτές οι μηχανές είναι με το καλώδιο τροφοδοσίας του εγκεφάλου λευκού χρώματος. Είναι ένα καλώδιο λευκό μικρής διαμέτρου το οποίο λογικά είναι εγκατεστημένο στο both των μπαταριών σου ή στο συν (+) της μίζας σου. Η τελευταία περίπτωση είναι λάθος εγκατάσταση και πρέπει να αποσυνδεθεί από εκεί και να συνδεθεί κατευθείαν στο both.
    Aν υπάρχει λευκό καλώδιο κατευθείαν στο both τρέξε όλη τη διαδρομή του και έλεγξε μήπως υπάρχει μάτιση κάπου και έχει οξειδωθεί. Το καλώδιο αυτό έχει πάνω του μία 15 άρα ασφάλεια τετράγωνη, θα το καταλάβεις εύκολα.

Κάτι ακόμα που ξέχασα, μπορείς αν έχεις μανόμετρα να κάνεις έλεγχο της πίεσης στις μπεκιέρες της μηχανής.

11. The Following 4 Users Say Thank You to nicolouris For This Useful Post:

12. Ανάρτηση 9
    Junior Member
    Σκάφος
    Evripus 680
    Μηχανή
    Suzuki df250
    Περιοχή
    Λαμια Καμενα
    Parking
    Καμενα Βουρλα
    Ευχαριστώ για το χρόνο σου. Θα βάλω ενα υπάλληλο μου στο γραφείο να τα δει όλα αυτά γιατί εγώ δεν έχω ιδέα.

13. The Following User Says Thank You to gus326 For This Useful Post:

14. Ανάρτηση 10
    Senior Member Το avatar του χρήστη Kouale
    Σκάφος
    FOST DREAM 28
    Περιοχή
    Λαγονησι
    Website: www.alexanderibcruises.gr
    Καλησπέρα στην παρέα.
    Μετά από κάποια γερά κοπανήματα ο κινητήρας μου SUZUKI κάνει το εξής. Στο ρελαντί κάνει ένα κραδασμό σαν να μην έχει καλή τροφοδοσία. Στις χαμηλές στροφές ομοίως φαίνεται σαν μπουκωμένος και μαλιστα με σταθερό το γκάζι στις 2500 στροφές περίπου αρχίζει και λειτουργεί καλύτερα ανεβάζοντας τις στροφές και κομβους. Σε μεγάλες ταχύτητες αέρας. Την τελευταία φορά μάλιστα με άφησε αναβοσβύνοντας το check engine συνεχώς (η μίζα δεν έδινε καν στροφές). Βάζοντας τη μανέτα πρόσω με σβυστη τη μηχανή και γυρίζοντας σε νεκρό μετά πήρε αμέσως. Ποιά η γνώμη σας κυρίως για να ξέρω τι με περιμένει.
    Ευχαριστώ για το χρόνο σου. Θα βάλω ενα υπάλληλο μου στο γραφείο να τα δει όλα αυτά γιατί εγώ δεν έχω ιδέα.
    Καλημερα.
    Απο την στιγμη που δηλωνεις....... "εγω δεν εχω ιδεα" γιατι δεν επικοινωνεις με τον μηχανικο σου, τον ανθρωπο που σου σερβιρει το μοτερ σου, ωστε να εχεις μια απολυτως υπευθυνη γνωμη και λυση στο προβλημα σου??????
    Εδω ειμαστε ολοι ειδικοι αλλα τις περισσοτερες φορες εκ του ασφαλους!!
    Ταπεινα η γνωμη μου!
    Αλεξανδρος Κουταβας
    www.alexanderibcruises.gr
    www.parkinglagonisi.gr

Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές