Σελίδα 2 από 8 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων: 11 έως 20 από 80

Nήμα: Επιλογή κινητήρα 300 ή 350

1. Ανάρτηση 11
    Junior Member
    Σκάφος
    Mostro Dolce Vita
    Μηχανή
    Suzuki DF350
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ArisR Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εξαρτάται και το σκάφος..
    Για ποιο μιλάμε;
    Mostro Dolce Vita 8.60 βαρύ δηλαδή

2. Ανάρτηση 12
    Moderator Το avatar του χρήστη ArisR
    Σκάφος
    selva 640cabin
    Μηχανή
    YAMAHA F150
    Περιοχή
    αττικη
    Την Yamaha την αποκλείεις;

3. Ανάρτηση 13
    Member Το avatar του χρήστη chtinos
    Σκάφος
    evripus 745 cabin
    Μηχανή
    Verado 350
    Περιοχή
    Μαρούσι-Νάξος
    Parking
    Λαυριο
    Ο Φώτης νομίζω το είχε με yamaha 350 και τώρα με yamaha 300 οπότε μπορεί να σε βοηθήσει.

Έχω μπει σε evripus με 300αρι suzuki. Αργό πλανάρισμα, καθόλου αρπάγματα και επιδόσεις τίποτα το ιδιαίτερο. 41 κόμβους τελική με φουλ φορτία.

Σε σύγκριση με το verado 350 η μέρα με τη νύχτα. Άλλη αίσθηση. Δύναμη που σε κολλάει. Αν σκεφτείς οτι είσαι στις 4300 και δώσεις φουλ μανέτα βλέπεις σχεδόν ακαριαία τις 6000. Ο κομπρέσορας κάνει τη δουλειά του πολύ καλά!
    Με έχει βοηθήσει αυτό το άρπαγμα πάααρα πολύ όταν συναντάω καιρούς μιας και η βάρκα ακούει στο παίξιμο της μανέτας. Νιώθεις ζωντανό το μοτέρ.

Για να συγκρίνω κάπως τα μοτέρ, με το verado με φουλ φορτία έχω τελική 47 κόμβους.
    Κατανάλωση στο 1.5 το χειμώνα με τα απολύτως απαραίτητα και στο 1,8 με φουλ φορτία το καλοκαίρι. Όπως είπε κι ο Παναγιώτης κοντά στους 3,5 τόνους η βάρκα.

Άμα θες, ευχαρίστως να πάμε βόλτα για να πάρεις μια εντύπωση από το 350 και να σχηματίσεις μια δική σου άποψη. Άλλο που δε θέλω κι εγώ!

Επίσης σε 300αρι αξίζει το νέο v8 της mercury. Πάρα πολύ καλές οι πρώτες εντυπώσεις.

4. Ανάρτηση 14
    Member Το avatar του χρήστη Κυριακος
    Σκάφος
    Marvel 960
    Μηχανή
    Yamaha F300
    Μεταξυ των δυο 350 που εθεσες,την Suzuki ασυζητητι.-
    Τις 300αρες μην τις κοιτας καν,εκτος κι'αν θες να πηγαινεις με 15αρες προπελες....

5. Ανάρτηση 15
    Σκάφος
    selva 640cabin
    Μηχανή
    YAMAHA F150
    Περιοχή
    αττικη
    Εγώ θα επέλεγα Yamaha 350..

6. Ανάρτηση 16
    Junior Member
    Σκάφος
    Mostro Dolce Vita
    Μηχανή
    Suzuki DF350
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από chtinos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο Φώτης νομίζω το είχε με yamaha 350 και τώρα με yamaha 300 οπότε μπορεί να σε βοηθήσει.

Έχω μπει σε evripus με 300αρι suzuki. Αργό πλανάρισμα, καθόλου αρπάγματα και επιδόσεις τίποτα το ιδιαίτερο. 41 κόμβους τελική με φουλ φορτία.

Σε σύγκριση με το verado 350 η μέρα με τη νύχτα. Άλλη αίσθηση. Δύναμη που σε κολλάει. Αν σκεφτείς οτι είσαι στις 4300 και δώσεις φουλ μανέτα βλέπεις σχεδόν ακαριαία τις 6000. Ο κομπρέσορας κάνει τη δουλειά του πολύ καλά!
    Με έχει βοηθήσει αυτό το άρπαγμα πάααρα πολύ όταν συναντάω καιρούς μιας και η βάρκα ακούει στο παίξιμο της μανέτας. Νιώθεις ζωντανό το μοτέρ.

Για να συγκρίνω κάπως τα μοτέρ, με το verado με φουλ φορτία έχω τελική 47 κόμβους.
    Κατανάλωση στο 1.5 το χειμώνα με τα απολύτως απαραίτητα και στο 1,8 με φουλ φορτία το καλοκαίρι. Όπως είπε κι ο Παναγιώτης κοντά στους 3,5 τόνους η βάρκα.

Άμα θες, ευχαρίστως να πάμε βόλτα για να πάρεις μια εντύπωση από το 350 και να σχηματίσεις μια δική σου άποψη. Άλλο που δε θέλω κι εγώ!

Επίσης σε 300αρι αξίζει το νέο v8 της mercury. Πάρα πολύ καλές οι πρώτες εντυπώσεις.
    Το είδα και αυτό απλά είναι νέο και δεν έχει καθόλου εντυπώσεις από κανέναν.
    Είναι το πιο ελαφρύ από όσα ανέφερα βέβαια η τιμή του ξεφεύγει για 300αρι.

Ενδεικτικά αναφέρω ότι το SUZUKI DF 300 πάει 22500 ευρώ και το Mercury Verado V8 300 πάει 26000 ευρώ

Στα 350 Verado V6 compessor πάει 28300 και η νέα SUZUKI dual prop 29500

H verado 350 έχει μεγάλη κατανάλωση όμως βάσει λεγομένων μηχανικού.
    Βέβαια τα νούμερα που γράφεις εσύ είναι πολύ καλά.

7. Ανάρτηση 17
    Junior Member
    Σκάφος
    Mostro Dolce Vita
    Μηχανή
    Suzuki DF350
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ArisR Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ θα επέλεγα Yamaha 350..
    Λόγω μηχανικού και τιμής δεν πάω σε 350 Yamaha

Η Yamaha 300 στο συγκεκριμένο σκάφος δεν νομίζω ότι είναι αρκετή για να πλεύσει αξιοπρεπώς.

8. Ανάρτηση 18
    Member Το avatar του χρήστη manolo3
    Σκάφος
    Mostro Offshore 541
    Μηχανή
    Selva 100Hp (4T)
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από dmastrag Εμφάνιση μηνυμάτων
    Mostro Dolce Vita 8.60 βαρύ δηλαδή
    Ασε τις μηχανες και πες μας για τη βαρκα. Καλοριζικη.
    I can' t direct the wind... but i can adjust my sail!

9. Ανάρτηση 19
    Σκάφος
    selva 640cabin
    Μηχανή
    YAMAHA F150
    Περιοχή
    αττικη
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από dmastrag Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λόγω μηχανικού και τιμής δεν πάω σε 350 Yamaha

Η Yamaha 300 στο συγκεκριμένο σκάφος δεν νομίζω ότι είναι αρκετή για να πλεύσει αξιοπρεπώς.

Τότε θα πήγαινα σε suzuki λόγω μείωσης και ίσως αξιοπιστίας ..Η dual prop μονόδρομος ...

10. Ανάρτηση 20
    Junior Member
    Σκάφος
    Mostro Dolce Vita
    Μηχανή
    Suzuki DF350
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από chtinos Εμφάνιση μηνυμάτων

Ευχαριστώ πάρα πολύ για την προθυμία!!
    Σήμερα ξεκίνησα το ψάξιμο και φυσικά η γνώμη και οι συμβουλές σας είναι πολύτιμες!!

Σελίδα 2 από 8 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές