Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων: 1 έως 10 από 14

Nήμα: Σέρβις power trim σε mercury 150 efi 2t του 1998

1. Ανάρτηση 1
    Member Το avatar του χρήστη Άγγελος
    Σκάφος
    RIB Asso 61, Drago holiday 23ft
    Μηχανή
    Mercury 150EFI+Mercury 9.9 (Rib ASSO 61) Mercruiser 145 turbo diesel+Yamaha 15Hp(DRAGO Holiday 23ft
    Περιοχή
    Τώρα Αθήνα
    Parking
    Μαραθώνας, Νέοι Επιβάτες/Θεσσαλονίκη

Σέρβις power trim σε mercury 150 efi 2t του 1998

Στα πλαίσια της χειμερινής συντήρησης άνοιξα το power trim καθώς έβλεπα ότι πάει προς το τέλος λόγω εξωτερικής οξείδωσης. Στην πράξη δούλευε τελεια αλλά φαινόταν ότι ήταν θέμα χρόνου να μπει νερό και να μείνω χωρίς τριμ. Σημειωτέον δεν είχε ανοιχθεί ποτέ!!!!

091DB67C-8BAD-494F-8B19-6FEF3A9F492C.jpg 602B9409-B574-4237-B7A0-8BB5BD69E8F9.jpg 93815B02-BDB5-46A6-8F18-EEF757F5CE3C.jpg
    Θέλει όπως βλέπετε κάποια ανταλλακτικά. Σε πρώτο χρόνο ρώτησα σε συνεργείο της mercury και μου είπαν ότι υπάρχουν κάποια ανταλλακτικά αλλά όχι όλα. Ποιο συγκεκριμένα το καπάκι που έχει σκουριάσει άσχημα δεν υπάρχει. Τα καλώδια που βγαίνουν προς τα έξω και έχουν ξεραθεί ομοίως.
    Καποια ιδέα προς τα που να απευθυνθώ είτε για εξεύρεση ανταλλακτικών είτε για επισκευή; Αν κάποιος το έχει κάνει πριν τι να προσέξω μην κάνω κάτι λάθος.....

2. Ανάρτηση 2
    Member Το avatar του χρήστη maistrali
    Σκάφος
    Βόλος μαριν 3,75
    Μηχανή
    Mercury 4 hp
    Περιοχή
    Νϊκαια- Σαλαμινα
    Parking
    Στην αυλή και ελλιμενισμος στον όμιλο της Γυαλας
    Αν δεν βρεις τελικα καπακι κανε μια "κρουση" και σε
    αυτον τον ΜΑΣΤΟΡΑ απο την Σιφνο....
    Ο ανθρωπος ειναι φαινομενο λεμε....

https://www.youtube.com/feed/subscri...-Vmr14BzX4D8_g
    ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ!!

3. The Following 2 Users Say Thank You to maistrali For This Useful Post:

4. Ανάρτηση 3
    Junior Member
    Σκάφος
    Mariah 246
    Μηχανή
    Mercruiser 5.7 efi gen+ 280hp
    Περιοχή
    ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ
    αν εννοεις για το μοτερ του τριμ μην κανεις επισκευη.εκανα και σε μαστορατζα υποτιθεται και σε 6 μηνες εκλαιγα τα λεφτα μου...πηρα απο αμερικη με 90 ευρω της sierra marine και κραταει μετα απο 5 σαιζον
    Περαστικός βλέπεις τη Μάνη σε τρεις μέρες, περπατητής σε τρεις μήνες και για να δεις την ψυχή της θέλεις τρεις ζωές. Μια για τη θάλασσα, μια για τα βουνά της και μια για τους ανθρώπους της

5. The Following 2 Users Say Thank You to giolekos For This Useful Post:

6. Ανάρτηση 4
    Super Moderator Το avatar του χρήστη nicolouris
    Σκάφος
    Εvripus 540
    Μηχανή
    Johnson 140
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Τις σκουριές μπορείς σιγά σιγά να τις βγάλεις με γυαλόχαρτο ή αν έχεις αεροτριβείο (ή ρεύματος). Με πετρέλαιο μπορείς να καθαρίσεις γενικά τα εξαρτήματα πλην του πηνίου. Βέβαια η κατάσταση του είναι αρκετά κακή.
    Πρέπει να δεις αν υπάρχουν τα o-ring και να πάρεις τα καρβουνάκια να τα πας σε μαγαζί να σου δώσουν καινούργια μαζί με βάση αν υπάρχει.

7. The Following User Says Thank You to nicolouris For This Useful Post:

8. Ανάρτηση 5
    Junior Member Το avatar του χρήστη tlogic
    Σκάφος
    Orizon 430
    Μηχανή
    Yamaha 60hp
    Περιοχή
    Athens - Chania
    Parking
    Home
    Website: www.candrian.gr/
    Εάν εκεί που πατάει το o-ring για στεγανοποίηση δεν είναι λείο χωρίς λακούβες ή εξογκώματα θα ξανα πάρει νερό σίγουρα. Πριν το ανοίξεις η σκουριά θα είχε γίνει ένα με τα 2 κομμάτια οπότε θα είχε στεγανοποιήσει τώρα εάν δε το φτιάξεις σωστά θα πάρει νερά.

9. The Following User Says Thank You to tlogic For This Useful Post:

10. Ανάρτηση 6
    Junior Member Το avatar του χρήστη tlogic
    Σκάφος
    Orizon 430
    Μηχανή
    Yamaha 60hp
    Περιοχή
    Athens - Chania
    Parking
    Home
    Website: www.candrian.gr/
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από nicolouris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τις σκουριές μπορείς σιγά σιγά να τις βγάλεις με γυαλόχαρτο ή αν έχεις αεροτριβείο (ή ρεύματος). Με πετρέλαιο μπορείς να καθαρίσεις γενικά τα εξαρτήματα πλην του πηνίου. Βέβαια η κατάσταση του είναι αρκετά κακή.
    Πρέπει να δεις αν υπάρχουν τα o-ring και να πάρεις τα καρβουνάκια να τα πας σε μαγαζί να σου δώσουν καινούργια μαζί με βάση αν υπάρχει.
    Τα o-ring θα τα βρει και δε χρειάζεται να τα βρει και σαν ανταλλακτικό της Mercury. Εάν πάει σε ένα κατάστημα με αντίστοιχα υλικά στεγανοποίησης θα βρει αφού βγαίνουν σε πολλές διαστάσεις και πάχη.

Όταν είχα αγοράσει εγώ την εξωλέμβια είχα καθαρίσει όλη τη σκουριά από το μοτέρ τριμ είχα περάσει σταθεροποιητικό σκουριάς, μετά ζινκ και από πάνω το έχω καλύψει όλο με ένα παχύ στρώμα παλιού γράσου από τα ρουλεμάν του τρέιλερ το οποίο δεν αφήνει το νερό να περάσει στο χρώμα και να φτάσει στο σίδερο. Νομίζω είναι η καλύτερη λύση. Εάν δεις ότι φεύγει μετά από καιρό το γράσο προσθέτεις πάλι. Θα πρότεινα αντί για ζινκ που έβαλα εγώ να βάλεις μίνιο και μετά χρώμα και από επάνω ένα στρώμα γράσου σε όλο το καπάκι που είναι σίδηρος.

11. The Following 2 Users Say Thank You to tlogic For This Useful Post:

12. Ανάρτηση 7
    professional
    Σκάφος
    Quicksilver 5,40 Cruiser
    Μηχανή
    MERCURY 115 EFI 4str
    Περιοχή
    ΚΑΒΑΛΑ - ΞΑΝΘΗ
    Parking
    ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗΣ ΚΑΒΑΛΑ
    Website: www.ipocampos.gr
    Εχω τριμ ολοκλκηρο με προβλημμα στην μπουκαλα ολο το υπολοιπο ειναι σε αριστη κατασταση εαν σε ενδιαφερη τηλ.
    IPPOCAMPOS MARINE STORE
    Αντ/κα μηχανων Σερβις
    2510 392069

13. Ανάρτηση 8
    Σκάφος
    Μηχανή
    Mercury 150EFI+Mercury 9.9 (Rib ASSO 61) Mercruiser 145 turbo diesel+Yamaha 15Hp(DRAGO Holiday 23ft
    Περιοχή
    Τώρα Αθήνα
    Parking
    Ευχαριστω όλους για τη βοήθεια και τις συμβουλές. Φίλος του φόρουμ μου έδωσε μοτέρ και τη βάση σε άριστη κατάσταση, άλλαξα και ένα σετ λαστιχάκια, τσιμουχακια και επανατοποθετήθηκε και δοκιμάστηκε στο τρειλερ και δουλεύει ρολόι. Μένει η δοκιμή στην θάλασσα.
    Διαπιστωση ότι παρότι δεν είχε ανοιχτεί ποτέ δούλευε σχεδόν τελεια κατά από 20 χρόνια χρήσης. Δεύτερη διαπίστωση ότι η mercury δεν δίνει σετ επισκευής αλλά το πουλάει ολόκληρο. Νομίζω ότι ειναι ανήθικο για τον χρήστη αλλά who cares που λέμε και στο χωριό μου.

14. Ανάρτηση 9
    professional
    Σκάφος
    Quicksilver 5,40 Cruiser
    Μηχανή
    MERCURY 115 EFI 4str
    Περιοχή
    ΚΑΒΑΛΑ - ΞΑΝΘΗ
    Parking
    ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗΣ ΚΑΒΑΛΑ
    Website: www.ipocampos.gr
    Αφου βρηκες εισαι μια χαρα αλλα για το ανηθικο δεν ισχυει διοτι η εν λογω εταιρια ειναι απο τις λιγες που καλυπτη σε πολλα αντ-κα δεν εχεις δει σε power trim Honda η Suzuki και Υamaha να δεις τι περιμενε και ψαξε θα φας. Τελος καλο ολα καλα απλα εγκυκλοπαιδικα στο αναφερω.
    IPPOCAMPOS MARINE STORE
    Αντ/κα μηχανων Σερβις
    2510 392069

15. Ανάρτηση 10
    Σκάφος
    Μηχανή
    Περιοχή
    Τώρα Αθήνα
    Parking
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ippomas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αφου βρηκες εισαι μια χαρα αλλα για το ανηθικο δεν ισχυει διοτι η εν λογω εταιρια ειναι απο τις λιγες που καλυπτη σε πολλα αντ-κα δεν εχεις δει σε power trim Honda η Suzuki και Υamaha να δεις τι περιμενε και ψαξε θα φας. Τελος καλο ολα καλα απλα εγκυκλοπαιδικα στο αναφερω.
    Επειδή είμαι φαν των αμερικανικών μηχανών και επειδή βρίσκεις σχεδόν τα πάντα μου προκαλέι έκπληξη το γεγονός. Ευχαριστώ πολύ πάντως για την πρόθεση εξυπηρέτησης και των συμβουλών σε όλους μας. Καλή χρονιά να έχουμε

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές