Σελίδα 8 από 8 ΠρώτηΠρώτη ... 678
Εμφάνιση αποτελεσμάτων: 71 έως 78 από 78

Nήμα: Επιλογή βοηθητικής

1. Ανάρτηση 71
    Junior Member Το avatar του χρήστη Canto21
    Σκάφος
    AB Nautilus 17
    Μηχανή
    Suzuki DF90 2008
    Parking
    Ταξιδευτής- Χάρακας
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από geodimis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλό είναι που ψάχνεσαι με τόση λεπτομέρεια αλλά πάντα εχε στο νου σου το κόστος των μετατροπών σε σχέση με το τι θα κερδίσεις.
    Προσωπικά τουλάχιστον επειδή είμαι λίγο αριστεροβαρος βάζω έναν επιβάτη και κάθεται δεξιά μου ή αντίστοιχα στον καναπε και έρχομαι στα όσα μου. Τα ηλεκτρολογικά υλικά δεν θα σου κοστίσουν τόσο όσο ο ηλεκτρολόγος που πιθανότατα θα σε δαγκώσει όταν του πεις το λόγο που κανείς τη μετατροπή, υποθετικά πάντα μιλάω.

Δοκίμασε πρώτα όπως είσαι, στη χειρότερη προσομοίωσε με κάποιο τρόπο το βάρος της βοηθητικής σε μια βόλτα - στη χειρότερη έλα να φορτώσουμε τη δικιά μου 25kg που ξεχειμωνιαζει στην αποθήκη- και βλέπεις μετά τι και πως.

Ένα 10ωρο πλεύσης στη χειρότερη δε θα στο βγάλει η βοηθητική με 12 λίτρα; Μην ξεχνάς ότι η χρήση της είναι έκτακτη για τον κοντινότερο προορισμό και όχι απαραίτητα για να ολοκληρώσεις το ταξίδι σου!
    Ναι σιγουρα Γιωργο, ισως να το παρασκεφτομαι..απλα επειδη θα γινει μια αλλαγη(βοηθητικη) σκεφτομαι μηπως κανω και μια συνοδευτικη αλλαγη προς το καλυτερο. Σαφως ομως σημαντικο ρολο θα παιξει και το κοστος ηλεκτρολογου κλπ.
    Με σειρα προτεραιοτητας ρωτησα πρωτα εδω για τη διαταξη, μετα θα παρω προσφορα ηλεκτρολογου και μετα θα παρθει η οριστικη αποφαση.

Σιγουρα θα δοκιμασω οπως ειμαι τωρα ωστε να τσεκαρω και αυτο που μου ειπε ο Νικος, το αν γερνει δλδ αγκυροβολημενο. Περιμενω μια καλη μερα και να μπορω να παρω αδεια απο την δουλεια ωστε να παω.

Σε ευχαριστω για την πολυ ευγενικη κινηση με την βοηθητικη σου, μονο και μονο που το προτεινες φιλε μου.

2. The Following User Says Thank You to Canto21 For This Useful Post:

3. Ανάρτηση 72
    Senior Member Το avatar του χρήστη manolo3
    Σκάφος
    Mostro Offshore 541
    Μηχανή
    Selva 100Hp (4T)
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Εγω παντως σου ξαναλεω για να δεις αν εχει προβλημα η βαρκα στο στησιμο μετα την τοποθετηση της μηχανης πρεπει να την βαλεις πανω και να αρχισεις με αυτο σαν μπουσουλα και οχι να κανεις πρωτα υποθετικες αλλαγες. Επειδη ακουμπανε τα μπαλονια σου στο νερο απ΄οτι βλεπω δεν θα εχεις προβλημα. Αν θες να κανεις μια αλλαγη που ειναι συνηθισμενη οταν εχουμε δυο μπαταριες, βαζεις μια δεξια και μια αριστερα.

Μην αγχωνεσαι η βαρκα σου δεν ειναι ελληνικη εχει πατηθει σε σωστα καλουπια και εχουν προβλεψει πολλα!
    I can' t direct the wind... but i can adjust my sail!

4. The Following User Says Thank You to manolo3 For This Useful Post:

5. Ανάρτηση 73
    professional
    Σκάφος
    Quicksilver 5,40 Cruiser
    Μηχανή
    MERCURY 115 EFI 4str
    Περιοχή
    ΚΑΒΑΛΑ - ΞΑΝΘΗ
    Parking
    ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗΣ ΚΑΒΑΛΑ
    Website: www.ipocampos.gr
    Στην βαρκα θα βαλης ενα 3.5 Mercury τετραχρονο φυσικα το ποιο ελαφρυ σαν μια τσαντα ψωνια να εχεις το εχω στο 5.40 το Quicksilver Gruiser με καμπινα βγαζη 5 μιλια ταχυτητα στην δικη σου βαρκα θα σε καλυπτη απολυτα. Σε προσφορα ειναι τωρα το περνης απο 1345ε στα 950ε για τον μηνα αυτο. Και με πεντε χρονια εγγυηση παρακαλω. Κανε το καλυτερο δωρο στον εαυτο σου.
    IPPOCAMPOS MARINE STORE
    Αντ/κα μηχανων Σερβις
    2510 392069

6. The Following User Says Thank You to ippomas For This Useful Post:

7. Ανάρτηση 74
    Junior Member
    Σκάφος
    Dromor R650
    Μηχανή
    Yamaha 150 FETOX
    Περιοχή
    Άλιμος
    Parking
    Σε αναζήτηση....
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ippomas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στην βαρκα θα βαλης ενα 3.5 Mercury τετραχρονο φυσικα το ποιο ελαφρυ σαν μια τσαντα ψωνια να εχεις το εχω στο 5.40 το Quicksilver Gruiser με καμπινα βγαζη 5 μιλια ταχυτητα στην δικη σου βαρκα θα σε καλυπτη απολυτα. Σε προσφορα ειναι τωρα το περνης απο 1345ε στα 950ε για τον μηνα αυτο. Και με πεντε χρονια εγγυηση παρακαλω. Κανε το καλυτερο δωρο στον εαυτο σου.
    Συγγνώμη αυτό γιατί είναι προσφορά; 5αρι sail με
    ανορθωτή 1400 χωρίς να είναι σε προσφορά το καλοκαίρι με κλέψανε δλδ; το 1345€ είναι τιμή τιμοκαταλόγου στο 3,5hp;

Συμβουλή μου μην πάρεις τόσο μικρή βοηθητική γιατί ποτέ μην υπολογίζεις την ταχύτητα σου σε έκτακτη ανάγκη με συνθηκες λαδιας (νομος του μερφι). Εκτος αυτού, προσωπική άποψη, ποτέ δε ξέρεις σε τι βαρκα σου θα καταλήξει στο μέλλον ως βοηθητική. (Πιθανόν μεγαλύτερη)

8. The Following User Says Thank You to geodimis For This Useful Post:

9. Ανάρτηση 75
    Member Το avatar του χρήστη costas_
    Σκάφος
    Wave 5.60
    Μηχανή
    Evinrude E-tec 115hp
    Περιοχή
    Μελίσσια-Χαλάνδρι
    Parking
    Π. Ράφτη
    Εγώ πάντως διακρίνω Χρήστο την έντονη επιθυμία σου για να μαστορέψεις. Η αλήθεια είναι ότι όταν καταπιαστείς με το σκάφος σου και θα το μάθεις καλύτερα και θα το χαρείς περισσότερο!
    Το ότι το σκάφος σου είναι ρηχόγαστρο και ακουμπoύν σε στάση το 1/3 πίσω μέρος των αεροθαλάμων είναι θετικό μεν γιατί δεν καταλαβαίνει από μπότζι αλλά δεν πρόκειται να διαπιστώσεις εαν γέρνει ή εαν πρέπει να μεταφέρεις βάρη. Θα συμφωνήσω με τον επαγγελματία φίλο μας από την Καβάλα, ότι το μικρότερο σε βάρος, κυβισμό και υποδύναμη βοηθητικό Mercury των 3.5 hp θα σου ταιριάζει και θα σε καλύψει απόλυτα. Τέλος η διαφορά των -10 κιλών θα κάνει τα πάντα ποιό απλά και εύκολα.

10. The Following User Says Thank You to costas_ For This Useful Post:

11. Ανάρτηση 76
    Member Το avatar του χρήστη isalos
    Σκάφος
    Stingher 535
    Μηχανή
    Johnson 90hp
    Περιοχή
    Αγία Παρασκευή
    Parking
    Λαγονήσι
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από costas_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ πάντως διακρίνω Χρήστο την έντονη επιθυμία σου για να μαστορέψεις. Η αλήθεια είναι ότι όταν καταπιαστείς με το σκάφος σου και θα το μάθεις καλύτερα και θα το χαρείς περισσότερο!
    Το ότι το σκάφος σου είναι ρηχόγαστρο και ακουμπoύν σε στάση το 1/3 πίσω μέρος των αεροθαλάμων είναι θετικό μεν γιατί δεν καταλαβαίνει από μπότζι αλλά δεν πρόκειται να διαπιστώσεις εαν γέρνει ή εαν πρέπει να μεταφέρεις βάρη. Θα συμφωνήσω με τον επαγγελματία φίλο μας από την Καβάλα, ότι το μικρότερο σε βάρος, κυβισμό και υποδύναμη βοηθητικό Mercury των 3.5 hp θα σου ταιριάζει και θα σε καλύψει απόλυτα. Τέλος η διαφορά των -10 κιλών θα κάνει τα πάντα ποιό απλά και εύκολα.
    Κώστα και το δικό μου ρηχόγαστρο είναι αλλά με μπαταρία και βοηθητική δεξιά φαίνεται ξεκάθαρα η ζύγιση Άμα δεις και από τις φωτογραφίες από τη βόλτα στη Μακρόνησο φέτος. Χωρίς άνθρωπο επάνω Εννοείται και εμένα τα μπαλόνια μου ακουμπάνε κατά το 1/3 Ίσως και κατά 2/5. Νομίζω ότι η ζύγιση πρέπει να γίνεται στο νερό ούτως ή άλλως και όχι σε trailer.
    --
    Life can only be understood backwards; but it must be lived forwards
    Soren Kierkegaard

12. The Following User Says Thank You to isalos For This Useful Post:

13. Ανάρτηση 77
    Member Το avatar του χρήστη isalos
    Σκάφος
    Stingher 535
    Μηχανή
    Johnson 90hp
    Περιοχή
    Αγία Παρασκευή
    Parking
    Λαγονήσι
    Και διαβάζοντας όλο το post να αναφέρω ότι το δικό μου με 4αρα Suzuki δίχρονη, 5,30 ρηχό το πάει μία χαρά για να μου βγάλει στην κοντινότερη ξηρά. Ίσως Δηλαδή δεν αξίζει η επένδυση σε μία τετράχρονη Απλώς σε μία δίχρονη με ντεπόζιτο επάνω και ένα λίτρο premix βενζίνης μέσα. Είναι για έκτακτη ανάγκη και εκεί τα δίχρονα δίνουν ρέστα αν είναι σωστά συντηρημένα. ελαφριά και με δύναμη.
    --
    Life can only be understood backwards; but it must be lived forwards
    Soren Kierkegaard

14. The Following User Says Thank You to isalos For This Useful Post:

15. Ανάρτηση 78
    Junior Member Το avatar του χρήστη Canto21
    Σκάφος
    AB Nautilus 17
    Μηχανή
    Suzuki DF90 2008
    Parking
    Ταξιδευτής- Χάρακας
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από manolo3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω παντως σου ξαναλεω για να δεις αν εχει προβλημα η βαρκα στο στησιμο μετα την τοποθετηση της μηχανης πρεπει να την βαλεις πανω και να αρχισεις με αυτο σαν μπουσουλα και οχι να κανεις πρωτα υποθετικες αλλαγες. Επειδη ακουμπανε τα μπαλονια σου στο νερο απ΄οτι βλεπω δεν θα εχεις προβλημα. Αν θες να κανεις μια αλλαγη που ειναι συνηθισμενη οταν εχουμε δυο μπαταριες, βαζεις μια δεξια και μια αριστερα.

Μην αγχωνεσαι η βαρκα σου δεν ειναι ελληνικη εχει πατηθει σε σωστα καλουπια και εχουν προβλεψει πολλα!
    Nαι Μανωλη, μαλλον ετσι θα γινει φιλε μου. Θα γινει σιγουρα μια δοκιμη με τη βοηθητικη δεξια και μεταφορα της μιας μπαταριας(της starting) που ειναι πολυ ευκολο και θα το κανω μονος μου χωρις κοστος. Απο κει και περα θα δουμε αν θα υπαρχει ιδιαιτερο προβλημα για περαιτερω αλλαγες.

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από geodimis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συμβουλή μου μην πάρεις τόσο μικρή βοηθητική γιατί ποτέ μην υπολογίζεις την ταχύτητα σου σε έκτακτη ανάγκη με συνθηκες λαδιας (νομος του μερφι). Εκτος αυτού, προσωπική άποψη, ποτέ δε ξέρεις σε τι βαρκα σου θα καταλήξει στο μέλλον ως βοηθητική. (Πιθανόν μεγαλύτερη)
    Ακριβως για αυτο το λογο θα παω σε 6αρα, ειναι πολυ πιθανον σε 2-3 χρονια να παω σε λιγο μεγαλυτερο βαρκακι οποτε το βρισκω σωστο να κανω μελετημενες κινησεις με μια κρυφη ματια στο μελλον..ετσι και αλλιως η χρηματικη διαφορα 3.5 vs 6 hp ειναι μικρη. :)

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από costas_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Kωστα, ενα πραγμα θα σου πω..την πρωτη βδομαδα που παρελαβα το σκαφακι και χωρις καμια εμπειρια με βαρκες εκατσα διαβασα,ειδα βιντεακια και εφτιαξα δυο τρια μικρα χτυπηματακια στη γαστρα με gel coat filler.. πολυ τριψιμο ρε συ.. χαχχα
    To κυριως hobby μου ειναι η αυτοκινηση και κυριοτερα τα trackdays με ενα MR2 με 2zz μοτερ και rotrex κομπρεσσορα,γυρω στα 300hp στα 1050 κιλα:
    https://www.youtube.com/watch?v=6kNFVUsL8ao
    Οποτε ναι κυριως μαστορευω πολυ και τα περισσοτερα τα κανω μονος μου..βεβαια η αληθεια να λεγεται,στη σκεψη μου ειναι πολυ περισσοτερο το σκαφακι οποτε βρισκομαι εν μεσω αλλαγη προτεραιοτητων...

Ναι, ειναι οντως στο οριο του ρηχογαστρου -20 μοιρες transom(μου απαντησε σε email η AB)- αλλα επισης deep V δηλωνει η εταιρεια..μαλλον στην πλωρη. Αλλα ειναι αρκετα βαρυ σκαφος, 490 κιλα σκετο και 190 η μηχανη..θα παω σε 6αρα και για το μελλον οπως εγραψα παραπανω. :)

16. The Following User Says Thank You to Canto21 For This Useful Post:

Σελίδα 8 από 8 ΠρώτηΠρώτη ... 678

Δικαιώματα - Επιλογές