Σελίδα 3 από 6 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων: 21 έως 30 από 54

Nήμα: Επιλογή βοηθητικής

1. Ανάρτηση 21
    Junior Member
    Σκάφος
    Nireus
    Μηχανή
    Mercury
    Περιοχή
    Λακωνία
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από patozas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ουτε να το σκεφτεις...
    Το απέρριψα...

2. Ανάρτηση 22
    Moderator Το avatar του χρήστη Wellcraft 2600
    Σκάφος
    Wellcraft Martinique 2600
    Μηχανή
    Volvo Penta 5.7 GS
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Parking
    Χαλκιδική
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από kalogran Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χρόνια πολλά
    Κανονικά η βοηθητική πρέπει να είναι το 10 % δηλαδή 3 HP
    Εγώ έχω μια 6 HP mercury και επειδή την εχω μόνιμα στην καμπίνα για ασφάλεια και
    για ζύγισμα στο σκάφος μου πέφτει λίγο βαριά στο βάλε βγάλε .

Αν αφήσουμε το θέμα της ασφάλειας (της μηχανής) το βρίσκω δύσκολο η βοηθητική σε οποιοδήποτε σκάφος να βρίσκεται οπουδήποτε αλλού εκτός απο την θέση της στον καθρεφτη και μάλιστα σε εύκολη βάση για να είναι άμεσα διαθέσιμη. Διαφορετικά την θεωρώ "περιττό" βάρος και ότι η ύπαρξή της καλύπτει περισσότερο "ψυχολογικά" τον ιδιοκτήτη. Δεν θα ρίσκαρα να πάω στην πρύμνη του σκάφους κρατωντας την βοηθητική για να την βάλω στην βάση της γιατί στην προσπάθεια μου αυτή υπάρχει σοβαρό ενδεχόμενο με ελάχιστο κυματισμό να βρεθώ αγκαλιά με την μηχανή στο νερό οπότε εγώ κάνω αχρείαστο μπάνιο ίσως κάτω απο δύσκολες συνθήκες και η μηχανή γίνεται άγκυρα
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Wellcraft 2600 : 26-12-2018 στις 18:41

3. The Following 2 Users Say Thank You to Wellcraft 2600 For This Useful Post:

4. Ανάρτηση 23
    Junior Member
    Σκάφος
    selva f 5,5
    Μηχανή
    SUZUKI 70 HP 2008
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Η αλήθεια είναι ότι για να βγεις στο Αιγαίο η βοηθητική δεν σε καλύπτει το μόνο πού θα κάνεις όταν σκάσει η ανάποδη είναι να πας να κρυφτείς στο κοντινότερο λιμανάκι.Ο άλλος σου λέει έχω Yamaha και δεν χρειάζομαι βοηθητική , μεγάλο λάθος βέβαια.
    Εμένα μου έτυχε με δυμηχανο την ώρα που έμπαινε στο λιμάνι με κακοκαιρία να σβήσει η μια μηχανή
    από σκουπίδι στο καρμπυρατέρ και να με πάει για τα βράχια και ευτυχώς απομακρύνθηκα με
    την δεύτερη μηχανή . Πότε να προλάβεις να βάλεις μπροστά τη βοηθητική ?

5. The Following User Says Thank You to kalogran For This Useful Post:

6. Ανάρτηση 24
    Member Το avatar του χρήστη levandes
    Σκάφος
    olympic 520 cc
    Μηχανή
    e-tec 75
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από εφη Εμφάνιση μηνυμάτων
    η βοηθητικη παει με το βαρος του σκαφους πληρως φορτωμενου.και ενας ιππος ανα 200 κιλα σκαφους ειναι το βελτιστο για επαρκη δυναμη και μικρο βαρος για σωστο ζυγισμα.
    Σαν γενική αρχή είναι σωστή! Το πρόβλημα είναι ότι -αντίθετα από ότι θα περίμενε κάποιος που δεν ξέρει και πολλά από βάρκες- στα μεν πλατύτερα/βαρύτερα/με αρνητικά chine σκάφη επειδή οι προπέλες των 4/5/6 είναι ίδιες και γυρνάν με τρελές ολισθήσεις η κατά 50% αύξηση ιπποδύναμης από 4 σε 6 δεν προσφέρει τίποτα, ενώ στα ελαφρύτερα/στενότερα είναι σαφώς προτιμότερη η 6 άρα που δίνει 1-1,5 κόμβο πάνω από την 4άρα.

(Η ολίσθηση της δικιάς μου στους 4 kts ξεκινάει από περίπου 50% στις μεσαίες στροφές και κάπου 70+ στο wot και πάλι φυσικά στους 4 kts )

edit:Tώρα διάβασα του Αλέξανδρου που πιο λιανά λέει το ίδιο πράγμα με εμένα! ΔΕΝ ΠΑΝΕ οι 4/5/6 παρά μόνον σε ταχύπλοες βάρκες κάτω από τα 5 μέτρα και όχι σε βαριά ταχύπλοα σκάφη.Του φίλου μας το 465 θα πάει μια χαρά.Τα μεγαλύτερα με 4/5 η και 6 hp ένα και το αυτό. 8άρι δίχρονο καλοσυντηρημένο με εντελώς διαφορετική προπέλα από τα 4/5/6
    Ευρίσκομαι εις ευρύχωρον αδιέξοδον.

7. Ανάρτηση 25
    Moderator Το avatar του χρήστη Wellcraft 2600
    Σκάφος
    Wellcraft Martinique 2600
    Μηχανή
    Volvo Penta 5.7 GS
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Parking
    Χαλκιδική
    Το μέγιστο σφάλμα, κατ' εμε; που έχω δει για βοηθητική είναι σε σκάφος με έσω-έξω κινητήρα να τοποθετείται μέσα στο μηχανοστάσιο!!! Δηλαδή θα τύχει η στραβή και θα πρέπει με πιθανό κυματισμό να μπω στο μηχανοστάσιο, που εκείνη την ώρα όπου και να ακουμπήσεις καίγεσαι, για να βγάλω την μηχανή απο μέσα και να την πάω στην βάση της στο καθρέφτη!!!! Πιο πιθανό είναι να με βοηθησει ο Άγιος Νικόλαος πάρα η βοηθητική μου!!!

8. Ανάρτηση 26
    Junior Member
    Σκάφος
    Ranieri azzura 5,00
    Μηχανή
    E - tec 90 - tohatsu mfs 5
    Περιοχή
    Αιγιο
    Πάντως ότι και να βάλεις. .. . θα γέρνει , το θέμα είναι πόσο, εάν είναι λίγο, με μια μετακίνηση μπαταρίας να διορθωθεί !! Εδώ μιλάμε για βάρκα στενή, περιορισμενης ακτίνας και όχι για σκάφος μεγάλο που θα κάνει δρομολόγια!!!!! Εγώ έχω τοχατσου 5αρα 4τ, χωρίς ενσωματωμένο τανκ η οποία ζυγίζει 26.5 περίπου (σε ζυγαριά, τα ταμπελακια είναι αισιόδοξα, χωρίς λάδια προπέλα κλπ). Η 3.5 (4τ) είναι στα 19 κιλά, το πρόβλημα της είναι ότι δεν έχει ανάποδα, μόνο νεκρά , προσω και για να πας πίσω πρέπει να περιστραφεί!!!! Λοιπόν οι λύσεις είναι δύο ή νέα tohatsu 3.5 με 19 κιλά ή καμιά μεταχ/νη καλή, εάν την ξέρεις, 4, 5, 6, (γύρω στα 20 - 22κιλα) 2τ !! ! Πάντως εγώ , θα πήγαινα σε καινούργια 3.5 hp 4τ. (2 γνωστοί την έχουν εδώ την 3.5, τις βλέπω μια χαρά )!!!!!

9. Ανάρτηση 27
    Junior Member
    Σκάφος
    selva f 5,5
    Μηχανή
    SUZUKI 70 HP 2008
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Wellcraft 2600 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν αφήσουμε το θέμα της ασφάλειας (της μηχανής) το βρίσκω δύσκολο η βοηθητική σε οποιοδήποτε σκάφος να βρίσκεται οπουδήποτε αλλού εκτός απο την θέση της στον καθρεφτη και μάλιστα σε εύκολη βάση για να είναι άμεσα διαθέσιμη. Διαφορετικά την θεωρώ "περιττό" βάρος και ότι η ύπαρξή της καλύπτει περισσότερο "ψυχολογικά" τον ιδιοκτήτη. Δεν θα ρίσκαρα να πάω στην πρύμνη του σκάφους κρατωντας την βοηθητική για να την βάλω στην βάση της γιατί στην προσπάθεια μου αυτή υπάρχει σοβαρό ενδεχόμενο με ελάχιστο κυματισμό να βρεθώ αγκαλιά με την μηχανή στο νερό οπότε εγώ κάνω αχρείαστο μπάνιο ίσως κάτω απο δύσκολες συνθήκες και η μηχανή γίνεται άγκυρα
    Συμφωνώ αλλά εγώ πάω 10 -20 μίλια ταξίδι και 3-5 μίλια απο στεριά και πάντα με λαδια .Εαν δω κάτι ύποπτο θα πάει στην θέση της και πάντα με δεύτερο άτομο .Το τελευταίο καιρό κλέβουν πολύ τις βοηθητικές.

10. Ανάρτηση 28
    Junior Member
    Σκάφος
    Ranieri azzura 5,00
    Μηχανή
    Περιοχή
    Αιγιο
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Wellcraft 2600 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το μέγιστο σφάλμα, κατ' εμε; που έχω δει για βοηθητική είναι σε σκάφος με έσω-έξω κινητήρα να τοποθετείται μέσα στο μηχανοστάσιο!!! Δηλαδή θα τύχει η στραβή και θα πρέπει με πιθανό κυματισμό να μπω στο μηχανοστάσιο, που εκείνη την ώρα όπου και να ακουμπήσεις καίγεσαι, για να βγάλω την μηχανή απο μέσα και να την πάω στην βάση της στο καθρέφτη!!!! Πιο πιθανό είναι να με βοηθησει ο Άγιος Νικόλαος πάρα η βοηθητική μου!!!
    Θα βγεις φακιρης ! ! Χωρια από πλάκα , παλιά. τα έχουμε κάνει κι εμείς (βοηθητικη στην καμπινα της πλώρης) χα, χα !!

11. Ανάρτηση 29
    Junior Member
    Σκάφος
    Ranieri azzura 5,00
    Μηχανή
    Περιοχή
    Αιγιο
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από kalogran Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η αλήθεια είναι ότι για να βγεις στο Αιγαίο η βοηθητική δεν σε καλύπτει το μόνο πού θα κάνεις όταν σκάσει η ανάποδη είναι να πας να κρυφτείς στο κοντινότερο λιμανάκι.Ο άλλος σου λέει έχω Yamaha και δεν χρειάζομαι βοηθητική , μεγάλο λάθος βέβαια.
    Εμένα μου έτυχε με δυμηχανο την ώρα που έμπαινε στο λιμάνι με κακοκαιρία να σβήσει η μια μηχανή
    από σκουπίδι στο καρμπυρατέρ και να με πάει για τα βράχια και ευτυχώς απομακρύνθηκα με
    την δεύτερη μηχανή . Πότε να προλάβεις να βάλεις μπροστά τη βοηθητική ?
    Και μένα μου έτυχε σε κάβο κοντά σε ακτή 20 μέτρα + - , με καιρό πλαγια προς τα εξω, με μια μηχανή και η βοηθητική μπρος στην καμπινα !!!! ! Τι κάνουμε, πηδαμε μέσα?? ?? Η άγκυρα είχε πέσει με το τελευταίο γύρισμα του μοτέρ (ρεταριζε και ήμουν στην τσίτα), την βοηθητική μηχανή την εσυρα πίσω, την τοποθέτησα (ελαφριά 5αρα 2τ), πήρε μπρος μετά από διαδικασία γιατί μπουκωσε (έβγαλα μπουζί κλπ) , μαζεύτηκε η άγκυρα και αστραπιαία στην βοηθητική μην μου γυρίσει στα πλάγια το σκάφος !!!!
    Ξέρεις όλα αυτά πρέπει να είναι και λίγο δουλεμένα στο μυαλό μας !!

12. Ανάρτηση 30
    Member Το avatar του χρήστη levandes
    Σκάφος
    olympic 520 cc
    Μηχανή
    e-tec 75
    Να μη ξεχνάμε ότι η μηχανή δεν σπρώχνει το σκάφος.Η προπέλα το σπρώχνει. Μια ίδια προπέλα που γυρνάει στις ίδιες στροφές παράγει ακριβώς το ίδιο αποτέλεσμα είτε την γυρνάν 5 είτε 10 άλογα.

Για τα κάπως βαρύτερα 5,5-6,5 μέτρα μια ΥΑΜ 8 2Τ 28 κιλά

με Amita 4

Aluminum
    4 Blade Propeller
    Diameter Pitch Rotation
    8.7 5 R

είναι μανούλα!
    Ευρίσκομαι εις ευρύχωρον αδιέξοδον.

Σελίδα 3 από 6 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές