Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων: 11 έως 20 από 24

Nήμα: Κινητήρας θαλάσσης ή αυτοκινήτου μαριναρισμένος ???

1. Ανάρτηση 11
    Junior Member
    Σκάφος
    Ranieri azzura 5,00
    Μηχανή
    E - tec 90 - tohatsu mfs 5
    Περιοχή
    Αιγιο
    Είχε φίλος σε 9μετρο μηχανή από 302 μερσεντες, λεωφορείο, το είχε πολλά χρόνια χωρίς πρόβλημα!!

2. Ανάρτηση 12
    Moderator Το avatar του χρήστη Wellcraft 2600
    Σκάφος
    Wellcraft Martinique 2600
    Μηχανή
    Volvo Penta 5.7 GS
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Parking
    Χαλκιδική
    Καλά και τις τετράχρονες τις γιαπωνέζες εξωλέμβιες γνήσιες marine δεν τις λες αλλά σίγουρα πιο marine από τις έσω έξω

3. Ανάρτηση 13
    Junior Member Το avatar του χρήστη patozas
    Σκάφος
    SAVER SPORT CABIN
    Μηχανή
    SUZUKI 225
    Περιοχή
    Πειραιας
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Wellcraft 2600 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι πετρέλαιοκινητήρες αν δεν κάνω λάθος είναι σε παραφλου. Το θαλασσινό νερό ψύχει το παραφλού και το παραφλού την μηχανή. Αυτό γίνεται και σε κάποιους βενζινοκινητήρες (είτε απο το εργοτάσιο είτε μπορεί να τοποθετηθεί κιτ κλειστού συστήματος ψύξης σε μεταγενέστερο χρόνο)
    το ειπες παρα πολυ σωστα!!!!
    Τα Πανια της Γνωσης........Δεν γνωριζουν τι σημαινει............ ΑΓΚΥΡΑ!!!!

4. Ανάρτηση 14
    Junior Member Το avatar του χρήστη patozas
    Σκάφος
    SAVER SPORT CABIN
    Μηχανή
    SUZUKI 225
    Περιοχή
    Πειραιας
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από dimitrisart Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν υπάρχουν συμφορουμίτες "αξονικοί" να μας διαφωτίσουν από την εμπειρία τους με τη συντήρηση των κινητήρων τους.
    τι ακριβως θα ηθελες να μαθεις?
    Τα Πανια της Γνωσης........Δεν γνωριζουν τι σημαινει............ ΑΓΚΥΡΑ!!!!

5. Ανάρτηση 15
    Junior Member
    Έχω εμπειρία και κάποιες γνώσεις με εσωλέμβιους βενζινοκινητήρες της PCM, αλλά από πετρέλαιο δεν ξέρω και πολλά. Φίλος σκοπεύει να βάλει τέτοιο πετρελαιοκινητήρα του χρόνου και είμαι περίεργος να δω τη συμπεριφορά του σε σκάφος επαγγελματικό - έλξης θαλασσίων μέσων αναψυχής. Εσύ όμως υποθέτω αναφέρεσαι σε κινητήρες για ιστιοπλοϊκά/καΐκια;

6. Ανάρτηση 16
    Super Moderator Το avatar του χρήστη nicolouris
    Σκάφος
    Εvripus 540
    Μηχανή
    Johnson 140
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Όλες είναι μηχανές εσωτερικής καύσης και όλες λειτουργούν με παρεμφερή τρόπο, συγκρίνοντας κατά κύριο λόγο τις εξωλέμβιες με τις μηχανές των αυτοκινήτων.

Ο τρόπος μετάδοσης της κίνησης αλλάζει ουσιαστικά. Σίγουρα υπάρχουν και αλλαγές στο μπλοκ των εξωλέμβιων για να γίνουν πιο μικρές σε μέγεθος πχ στις εξωλέμβιες δεν υπάρχει η πολλαπλή εξαγωγής.

7. Ανάρτηση 17
    Junior Member
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από patozas Εμφάνιση μηνυμάτων
    τι ακριβως θα ηθελες να μαθεις?
    Θέλω να μάθω εμπειρίες από αντοχή, καταναλώσεις, κόστη συντήρησης.
    Δηλαδή σε σκάφος που θα δουλεύει όλο το χρόνο και θα κάνει αρκετά μίλια
    είναι προτιμότερη μια μηχανή Steyer, Mercedes, Ford ή πάμε σε κλασσική Volvo Penda, Yanmar κ.α. ???
    Όσον αφορά στην αντοχή και στις καταναλώσεις νομίζω πως επειδή προορίζονται και για επαγγελματική και βαριά χρήση
    είναι γερές και με λογική χρήση δε χαλάνε εύκολά
    Όσον αφορά στη συντήρηση είναι πιο οικονομικές από τις εσω-εξω λόγω απουσίας ποδαρικού,
    αλλά μήπως θέλουν και κάποιες εξειδικευμένες εργασίες όπως π.χ. ευθυγράμμιση άξονα - κινητήρα, ετήσιο λύσιμο πλύσιμο λίπανση βαφή κι επανατοποθέτηση ??

8. Ανάρτηση 18
    Junior Member
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από pavlosap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω εμπειρία και κάποιες γνώσεις με εσωλέμβιους βενζινοκινητήρες της PCM, αλλά από πετρέλαιο δεν ξέρω και πολλά. Φίλος σκοπεύει να βάλει τέτοιο πετρελαιοκινητήρα του χρόνου και είμαι περίεργος να δω τη συμπεριφορά του σε σκάφος επαγγελματικό - έλξης θαλασσίων μέσων αναψυχής. Εσύ όμως υποθέτω αναφέρεσαι σε κινητήρες για ιστιοπλοϊκά/καΐκια;
    Παύλε, έχω παρατηρήσει πως τα περισσότερα δυνατά αμερικάνικα σκάφη έλξης για watersports που καταπονούνται ιδιαίτερα είναι αξονικά και συνήθως έχουν και τούρμπο πετρελαιοκινητήρες όχι αυτοκινήτων αλλά κλασσικούς marine (mercruizer κ.α.)
    Μήπως λοιπόν ένας τέτοιος κινητήρας (και ατμοσφαιρικός ας είναι για οικονομία) δουλεύοντας σε χαμηλότερες εντάσεις και επιδόσεις θα έχει μεγάλη αντοχή σε ζημιές ???

9. Ανάρτηση 19
    Moderator Το avatar του χρήστη Wellcraft 2600
    Σκάφος
    Wellcraft Martinique 2600
    Μηχανή
    Volvo Penta 5.7 GS
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Parking
    Χαλκιδική
    Ειδικά στα watersports χρησιμοποιούνται τα αξονικά (ειδικά αυτά τα σκάφη τυπου mastercraft) για το καλύτερο ζύγισμα γιατί η μηχανή είναι σχεδόν στο κέντρο οπότε δεν πέφτουν τα βάρη πίσω κάτι που θα γινόταν σε μια έσω-έξω με ποδαρικό (πίσω θα ήταν η μηχανή, το ποδι, και το ζόρι της έλξης), έτσι τα σκάφη αυτα πλέουν οριζόντια σε όλες τις ταχύτητες

10. Ανάρτηση 20
    Junior Member
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Wellcraft 2600 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειδικά στα watersports χρησιμοποιούνται τα αξονικά (ειδικά αυτά τα σκάφη τυπου mastercraft) για το καλύτερο ζύγισμα γιατί η μηχανή είναι σχεδόν στο κέντρο οπότε δεν πέφτουν τα βάρη πίσω κάτι που θα γινόταν σε μια έσω-έξω με ποδαρικό (πίσω θα ήταν η μηχανή, το ποδι, και το ζόρι της έλξης), έτσι τα σκάφη αυτα πλέουν οριζόντια σε όλες τις ταχύτητες
    Συμφωνώ και επίσης νομίζω πως τα ποδαρικά καταπονούνται και χαλάνε με τα τραβήγματα και τα μπρος - πίσω, οπότε καλύτερα ρεβέρσα-άξονα. Αλλά για τους κινητήρες και τη συντήρηση δεν γνωρίζω πολλά π.χ. τους κινδύνους απο βρώμικο πετρέλαιο, αισθητήρες κ.α.

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές