Σελίδα 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 234
Εμφάνιση αποτελεσμάτων: 31 έως 34 από 34

Nήμα: Επιλογή προπέλας

1. Ανάρτηση 31
    Junior Member
    Σκάφος
    Nireus
    Μηχανή
    Mercury
    Περιοχή
    Λακωνία
    Παιδιά βρέθηκε το Πρόβλημα..
    Στροφόμετρο
    1000στροφες κάτω έγραφε
    Η μέτρηση έγινε τελικά σε όλο το φάσμα τον στροφών και διαπίστωσα μετά τις 2000 χιλιάδες έγραφε λάθος... Οπότε με το σωστό μηχάνημα μέτρησης ρυθμίστηκε και αλαγογα το όργανο... Μένει τώρα η δοκιμή στην θάλασσα αν και πιστεύω ότι 5500 θα είμαι 26 μίλια όπως δηλαδή το έλεγαν Εξάρχης τα παιδιά

2. Ανάρτηση 32
    Junior Member
    Σκάφος
    Ranieri azzura 5,00
    Μηχανή
    E - tec 90 - tohatsu mfs 5
    Περιοχή
    Αιγιο
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Wellcraft 2600 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τάκη απο περιέργεια, πόσο πάει το ranieri στο wot με την e-tec??
    Καλή Χρονιά!! ! Φορτωμένο όπως είναι τώρα (βοηθητικη , συμπραγαλα κλπ) + μουραβια hempel racing, 1 άτομο θρεφταρι, 36 στην αρχή , 35 μετά από κάποιους μήνες (4, 5) . Την πρώτη χρονιά που το πήρα το μέτρησα και αμουραβιαστο με το GPS, κάπου 1+ kn έχει διαφορά. Με αλουμινίου 13.25 επί 17 .

3. Ανάρτηση 33
    Moderator Το avatar του χρήστη Wellcraft 2600
    Σκάφος
    Wellcraft Martinique 2600
    Μηχανή
    Volvo Penta 5.7 GS
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Parking
    Χαλκιδική
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από τακης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλή Χρονιά!! ! Φορτωμένο όπως είναι τώρα (βοηθητικη , συμπραγαλα κλπ) + μουραβια hempel racing, 1 άτομο θρεφταρι, 36 στην αρχή , 35 μετά από κάποιους μήνες (4, 5) . Την πρώτη χρονιά που το πήρα το μέτρησα και αμουραβιαστο με το GPS, κάπου 1+ kn έχει διαφορά. Με αλουμινίου 13.25 επί 17 .
    Αυτά τα νούμερα έγραφα και εγώ με την honda 90 και 17άρα αλουμινίου αλλά ήταν πιο ελαφρύ το δίκο μου το 5μετρο απο το δικό σου (το δικό μου ήταν το shadow, ο προκατοχος του azzura). Όταν το είχα πρωτοπάρει μεταχειρισμένο φορούσε 19άρα προπέλα και επειδή όλα τα βάρη ήταν πίσω είχε σχετικό ζόρι στο πλανάρισμα, μόλις όμως έβγαινε έγραφε 45 μίλια, αλλά γενικά η 19άρα του έπεφτε πολύ βαριά

4. Ανάρτηση 34
    Junior Member
    Σκάφος
    Ranieri azzura 5,00
    Μηχανή
    E - tec 90 - tohatsu mfs 5
    Περιοχή
    Αιγιο
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Wellcraft 2600 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτά τα νούμερα έγραφα και εγώ με την honda 90 και 17άρα αλουμινίου αλλά ήταν πιο ελαφρύ το δίκο μου το 5μετρο απο το δικό σου (το δικό μου ήταν το shadow, ο προκατοχος του azzura). Όταν το είχα πρωτοπάρει μεταχειρισμένο φορούσε 19άρα προπέλα και επειδή όλα τα βάρη ήταν πίσω είχε σχετικό ζόρι στο πλανάρισμα, μόλις όμως έβγαινε έγραφε 45 μίλια, αλλά γενικά η 19άρα του έπεφτε πολύ βαριά
    Είναι πιο βαρύ (με 1 άτομο 810 - 820), αλλά η κονσόλα είναι πιο μπροστά, έχει άλλο ζυγισμα. Τώρα η μηχανή δεν έχει προβλήματα αργού πλαναρισματος και με άτομα μέσα, είναι ακαριαιο το πλανάρισμα, απλά το φυλάω λίγο γιατί δεν κάνω αγώνες!! Το καλό με την e tec, εκτός του πλαναρισματος, είναι οι χαμηλές στροφές σε σχέση με την ταχύτητα που αποδίδει!!!!
    Δηλαδή : 3000 στροφές = 20+ kn , 3500 στρ. = 25+, 4000= 29,5-7 kn, (τα + που έχω γράψει είναι 0,1 0,2 τέτοια ). Πολλές φορές έρχομαι από ψάρεμα, με 30 χωρίς φασαρία και χωρίς ζόρισμα. Μάξιμουμ στροφές 5000 - 5100 . Τώρα θα μπορούσα να πάω σε inox προπέλα , αλλά είπαμε : δεν κάνω αγώνες !!

Σελίδα 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 234

Ετικέτες για αυτό το Νήμα

Δικαιώματα - Επιλογές