Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση αποτελεσμάτων: 11 έως 12 από 12

Nήμα: τοποθετηση Πουαρ για εξωλεμβιες

1. Ανάρτηση 11
    Junior Member Το avatar του χρήστη Λευτέρης
    Σκάφος
    Drago Fiesta 600
    Μηχανή
    2x yamaha
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Parking
    Σαλαμίνα
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ippomas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μηπως πρεπει να αναδιαταξης λιγο τα πραγματα. Καλα ειναι να εχεις μια γραμμη χοντρη που να διακλαδωνεται με δυο βανακια και να πηγαινη σε δυο φιλτρα μετα απο καθε ενα το πουαρ και πηγαινης στην μηχανη. Εαν εχεις εξωτερικα κονεξια τα καταργης και απαυθειας συνδεση το λαστιχο στην εισοδο της αντλιας βενζινης η του φιλτρου εαν εχει. Ο λογος ειναι απλος εαν παθης οτιδηποτε σε μια μηχανη να μην μεινης και απο την δευτερη. Απομονωνης απο το βανακι και συνεχιζης ετσι οταν ρουφαει η μια δεν αφηνη να λειτουργηση σωστα την αλλη. Υπ οψιν οτι θα πρεπει να εχεις τα ιδια λαστιχα σε διαμετρο και μηκος. Η θεση της φουσκας δεν παιζη ρολο γιατι και μετα την υδατοπαγιδα να ειναι βγαζης την εξοδο του λαστιχου απο το πουαρ και κανεις εξαερωση ευκολα. απλα εαν περνης απο καπου αερα στο φιλτρο θα εχεις μονιμα κενο το πουαρ. Προσεξε τα λιγο γιατι κατι τετοια ψιλοπραγματα σου κανουν την ζωη δυσκολη η δεν λειτουργη η μια απο τις δυο μηχανες σωστα.
    η μια γραμμη που ειναι τεποζιτο υδατοπαγιδα ειναι οντως μεγαλυτερη διαμετρο απο τα αλλα.δεν ηξερα ομως οτι πρεπει να εχουν την ιδια διαμετρο σε μηκος οι γραμμες που πανε στης μηχανες.η μια μηχανη εχει μικροτερη γραμμη λογω του οτι ειναι πιο κοντα.τα σωληνακια τα αλλαξα και τα πουαρ μηπως ειχαν ξεραθει και περναν αερα αλλα αυτο με το τρομπαρισμα ειναι το ιδιο.οι μηχανες παντως δουλευουν κανονικα δεν μου εχουν κανει τπτ απολυτως.αλλα με εβαλε σε σκεψη ο φιλος γιατι μου ειπε μηπως καταπονω ετσι οπως ειναι τωρα της τρομπες που εχει η μηχανη μεσα τα τυμπανα τους.και η διακλαδωση με βανακια ειναι πολυ καλη ιδεα δεν το ειχα σκεφτει.

2. Ανάρτηση 12
    Junior Member Το avatar του χρήστη bithos
    Νομίζω ότι όσα περισσότερα μπιμλικια τοποθέτηση κανείς στην γραμμή του καύσιμου τόσο περισσότερο υπονομεύει την στεγανότητα (είναι σίγουρο ότι κάποια στιγμή θα συμβεί) . Αν ενδιαφέρει και εγώ προτείνω ανεξάρτητες γραμμές σε κάθε παροχή . . Νομίζω ότι πουάρ δεν χρειάζεται στις μεγάλες ιπποδυνάμεις και στεγανές γραμμές αν χρησιμοποιείς συντηρητικό καυσίμου και ξεκινάς μια φορά τον μήνα . Στις μικρότερες πριν την μηχανή για να αντιλαμβάνεσαι ευκολότερα και γρηγορότερα την διαρροή.

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Δικαιώματα - Επιλογές