Σελίδα 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων: 1 έως 10 από 45

Nήμα: Ποιά προπέλα Evripus 6,80 open SUZUKI 250

1. Ανάρτηση 1
    Senior Member Το avatar του χρήστη panagiotis-merendas
    Website: www.organiclife.gr

Ποιά προπέλα Evripus 6,80 open SUZUKI 250

Σε Evripus 6,80 open με SUZUKI 250 είπα να ψαχτω λίγο για προπέλα. Ζητούμενο η χαμηλή κατανάλωση και καλή απόδοση

Δεν έχω πρόβλημα με αυτή που φοράω, αλλά παίζει μια Revolution 4ρη 21 που την έχει φίλος για δεύτερη και ίσως τον ψησω να την πουλήσει

Δυστυχώς δεν έχω flowscan για μετρήσεις κατανάλωσης οπότε όποιος έχει εικόνα, βοηθάει...

Εάν θυμάμαι καλά, όσο μεγαλύτερο βήμα, υψηλότερη ταχύτητα και χαμηλότερη κατανάλωση εάν δε ζορίζεται η μηχανή

Τώρα φοράω μια της Suzuki 23 βήμα που περιεργως μου βγάζει 6.200 στροφές. Όταν είδα το πακέτο και το 23 βήμα φοβήθηκα πως θα έχω πρόβλημα αλλά με εντυπωσίασε. Τη σηκώνει μια χαρά χωρίς να έχω πρόβλημα ακόμα και όταν είχα 7 άτομα επάνω

Δοκίμασα μια Solas 19 την οποία την ξευτιλησε στην κυριολεξία, οπότε ίσως να έκανε μια 21

Το μόνο πρόβλημα που είχα με αυτή την προπελα που έχω τώρα είναι πως σε ένα ταξίδι το καλοκαίρι που βρήκα καιρό και τον είχα πρυμα, μου πατυναριζε η προπελα. Τυχαία βρήκα το Βασίλη το μηχανικό με το κίτρινο Evripus -Εάν θυμάστε οι παλαιοτεροι - και από μόνος του μου είπε πως οι προπελες της Suzuki το έχουν αυτό το πρόβλημα λόγω κατασκευής...

Η μηχανή είναι στο σωστό ύψος σύμφωνα με τον Καρρα...

Οπότε με αυτά τα δεδομένα τι λέτε;

Ποια η γνώμη σας για την τετραφτερη; έχω την εντύπωση πως θα είναι ιδανική για το Evripus αφού θα σηκώσει τη πρυμνη και θα βιώνει καλύτερα το σκάφος.
    Θα αυξηθεί πολύ όμως η κατανάλωση; Έχει δοκιμάσει κάποιος;
    Let`s talk about... sea !!!

2. Ανάρτηση 2
    Super Moderator Το avatar του χρήστη nicolouris
    Σκάφος
    Εvripus 540
    Μηχανή
    Johnson 140
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Το πρώτο που πρέπει να δεις είναι το ύψος της μηχανής. Καλύτερα να το ελέγξεις με κάποιον παρέα για να κοιτάει το anticavitation plate σε σχέση με το τριμ.

Επίσης λόγω μεγάλης μείωσης του άξονα θα πρέπει να το εκμεταλευτείς αυτό και να βάλεις τη μέγιστη διάμετρο που παίρνει αυτή η μηχανή η οποία είναι 16in.

Τέλος ότι και να επιλέξεις θα πρέπει να φτάνεις το μέγιστο όριο των στροφών που ορίζει ο κατασκευαστής. Αυτό είναι ίσως το σημαντικότερο κριτήριο για τη μετέπειτα ζωή του κινητήρα.

3. The Following User Says Thank You to nicolouris For This Useful Post:

4. Ανάρτηση 3
    Senior Member Το avatar του χρήστη panagiotis-merendas
    Website: www.organiclife.gr
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από nicolouris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το πρώτο που πρέπει να δεις είναι το ύψος της μηχανής. Καλύτερα να το ελέγξεις με κάποιον παρέα για να κοιτάει το anticavitation plate σε σχέση με το τριμ.

Επίσης λόγω μεγάλης μείωσης του άξονα θα πρέπει να το εκμεταλευτείς αυτό και να βάλεις τη μέγιστη διάμετρο που παίρνει αυτή η μηχανή η οποία είναι 16in.

Τέλος ότι και να επιλέξεις θα πρέπει να φτάνεις το μέγιστο όριο των στροφών που ορίζει ο κατασκευαστής. Αυτό είναι ίσως το σημαντικότερο κριτήριο για τη μετέπειτα ζωή του κινητήρα.

Νικόλα είναι 16 ίντσες τελικά και φτάνει τις 6200

είναι χωρίς το πολυεστερικό μπαλόνι το σκάφος, οπότε είναι αρκετά πιο ελαφρύ. Δε σου κρύβω πως δεν το περίμενα να μου βγάζει τις στροφές
    Let`s talk about... sea !!!

5. Ανάρτηση 4
    Member Το avatar του χρήστη chtinos
    Σκάφος
    evripus 745 cabin
    Μηχανή
    Verado 350
    Περιοχή
    Μαρούσι-Νάξος
    Parking
    Λαυριο
    Από προσωπική εμπειρία, η τετράφτερη πιστεύω θα σου ανεβάσει την κατανάλωση.

Ο Νίκος έχει δίκιο για τη διάμετρο.
    Η ρέβο είναι 14 5/8. Ίσως έχεις περισσότερη ολίσθηση στις μικρές-μεσαίες ταχύτητες.
    Μπορεί να σου πέσει και κοντή εφόσον τερματίζεις την 16χ23.

Επίσης να ξέρεις οτι η ρέβο αγαπάει τις ψηλές τοποθετήσεις οπότε έλεγξε και το ύψος του μοτέρ σου αν είναι να προβείς σε στήσιμο με αυτή την προπέλα.
    Σίγουρα πρέπει να τη δοκιμάσεις να δεις συμπεριφορά.

6. The Following User Says Thank You to chtinos For This Useful Post:

7. Ανάρτηση 5
    Junior Member Το avatar του χρήστη doc
    Σκάφος
    ΝΕΜΟ Evripus 6.80 Cabin
    Μηχανή
    Suzuki DF 250
    Περιοχή
    Αθήνα
    Website: mytrack.gr
    MHN την πειράξεις!
    Να είσαι ευτυχισμένος που σου φτάνει την 23άρα στα κόκκινα!
    Μη σου πω να πας και σε μακρύτερη... (χαχα! πλάκα κάνω!, Όχι.)
    Αλλά δεν νομίζω να βρεις καλύτερο συνδυασμό, πόσο μάλλον σε 4φτερη!
    Αν σου πατινάρει η προπέλα (ξενερίζει φαντάζομαι...) είναι όντως συχνό στα πρίμα, κόβεις λίγο το γκάζι και το ξανανοίγεις

8. The Following User Says Thank You to doc For This Useful Post:

9. Ανάρτηση 6
    Member Το avatar του χρήστη Κυριακος
    Σκάφος
    Marvel 960
    Μηχανή
    Yamaha F300
    Και εμενα μου ακουγεται οκ.Ισως να ειχες και μια 21,5 για τις διακοπες,τι τελικη βγαζεις με την 23;Αν πατιναρει θα φανει απο τις τιμες της ολισθησης,γιατι μπορει να βγαζει τις στροφες "σπινιαροντας",οποτε δεν κανεις κατι...

10. The Following User Says Thank You to Κυριακος For This Useful Post:

11. Ανάρτηση 7
    Member Το avatar του χρήστη Christos:)
    Σκάφος
    Των φίλων μου
    Περιοχή
    Αθήνα - Λούτσα τα Σ/Κ
    Παναγιώτη πραγματικά με εντυπωσιάζουν τα νούμερα που γράφεις. Στο SeaQuest - df225 με Suzuki 21.5 άδειος δεν κατάφερα να γεμίσω στροφές, έφτανα 5800 αντί 6000. Φυσικά άλλο 225 άλλο 250, στις υψηλές στροφές φαίνεται η διαφορά τους. Κατανάλωση όμως είχα εξαιρετική. Λόγω ύπαρξης λιφτ μπορούσα να αλλάξω το ύψος της μηχανής αλλά με μικροαλλαγές δεν υπήρχε διαφορά, σηκώνοντας αρκετά οι στροφές έφταναν τις 6000 αλλά δεν ήταν ιδανικά από άποψη πλεύσης. Με enertia eco 21 άδειος έφτανα 6000. Αν θες την τελευταία μπορώ να σου την δανείσω για δοκιμή.

12. Ανάρτηση 8
    Junior Member
    Σκάφος
    Evripus 680
    Μηχανή
    Suzuki df300/19
    Περιοχή
    Λαμια Καμενα
    Parking
    Καμενα Βουρλα
    Καλημέρα σε όλους.
    Δλδ κι εγώ με την 16x18,5 θα είμαι ΟΚ, απλά όπως είπε και κάποιος συγκάτοικος με 16x17 θα είμαι καλύτερα στα φορτία; Η αλήθεια είναι πως συνήθως πάμε βόλτες με 6-8 άτομα. Βρήκα Αμερική 16x17 γύρω στα 430$ την οποία μπορεί να φέρει φίλος μαζί του τον επόμενο μήνα, να κάνω λέτε την κίνηση;
    Α και καλό χειμώνα να έχουμε......... τι να πω φέτος....

13. Ανάρτηση 9
    Junior Member Το avatar του χρήστη Νasos Κ
    Σκάφος
    Sea Quest 760
    Μηχανή
    Suzuki DF 250-DF 9,9
    Περιοχή
    Λαμία
    Χρήστο η enertia δούλευε στο ίδιο ύψος με τη suzuki ή πιο χαμηλα; από επιδόσεις σε πλανάρισμα και στις μεσαίες πως τα πήγε συγκριτικά πάντα με τη suzi;

14. Ανάρτηση 10
    Member Το avatar του χρήστη Christos:)
    Σκάφος
    Των φίλων μου
    Περιοχή
    Αθήνα - Λούτσα τα Σ/Κ
    Και οι δυο δούλευαν και μετρήθηκαν στο ίδιο ύψος. Οι διαφορές τους σε αίσθηση, χρόνο πλαναρίσματος, κατανάλωση, επιδόσεις, ήταν αμελητέες.

15. The Following User Says Thank You to Christos:) For This Useful Post:

Σελίδα 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Ετικέτες για αυτό το Νήμα

Δικαιώματα - Επιλογές