Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων: 1 έως 10 από 37

Nήμα: Αγορα μεταχειρισμενης 115hp, Yamaha V4 vs OceanRunner vs OceanPro vs Mercury Elpto

1. Ανάρτηση 1
    Junior Member

Αγορα μεταχειρισμενης 115hp, Yamaha V4 vs OceanRunner vs OceanPro vs Mercury Elpto

Καλησπερα κ απο εμενα.
    Μετα απο αρκετα χρονιας αποχης απο τη θαλασσα ειπα σιγα σιγα να επιστρεψω.
    Κανω ερευνα αγορας για μεταχειρισμενη εξωλεμβια στα 115 το πολυ 130 αλογα κ θα ηθελα τις γνωμες σας για τις 4 παραπανω επιλογες..το budget επιτρεπει μοτερ χρονολογιας 1995-2000...τεινω λιγο περισσοτερο προς V4 αλλα κ για τις αλλες δεν διαβαζω ασχημα λογια οσον αφορα την αξιοπιστια...κυριως "παραπονα" για "διψα" σε καυσιμο βλεπω...
    Το σκαφος που θα μπει ειναι ειτε ενα Rio 500 onda ειτε ενα best 560 open...
    Ευχαριστω εκ των προτερων για την οποια βοηθεια...

2. The Following User Says Thank You to Stav For This Useful Post:

3. Ανάρτηση 2
    Moderator Το avatar του χρήστη Wellcraft 2600
    Σκάφος
    Wellcraft Martinique 2600
    Μηχανή
    Volvo Penta 5.7 GS
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Parking
    Χαλκιδική
    Καλησπέρα και καλώς ήρθες στην παρέα μας. Αν θέλεις πέρνα μια βόλτα από εδώ

http://www.seaforum.gr/forumdisplay....83%CE%BC%CE%B1

για να μας πεις 1-2 λόγια για εσένα.
    Με το καλό να βρεις το μοτέρ που ψάχνεις. Οι φίλοι που έχουν ίδιες μηχανές με αυτές που ψάχνεις θα σε βοηθήσουν και θα σε κατατοπίσουν σχετικά με τα "+" και τα "-" τους.

4. The Following User Says Thank You to Wellcraft 2600 For This Useful Post:

5. Ανάρτηση 3
    Junior Member
    Εχεις δικιο, παραλειψη μου...

6. Ανάρτηση 4
    Junior Member
    Να συμπληρωσω στο αρχικο ποστ οτι περα απο το βασικο θεμα της αξιοπιστιας , θα ηθελα κ πληροφοριες για ενα ενδεικτικο κοστος συντηρησης για μια χρηση 30-40 ωρων ετησιως. Σιγουρα την οποια μηχανη καταληξω, θα την τσεκαρει μηχανικος προ της αγορας, αλλα θα ηθελα και πληροφοριες για το τι να προσεξω σε καθε περιπτωση, και ποια ειναι τα σημεια που μπορει να "πασχουν" οι παραπανω μηχανες....

7. Ανάρτηση 5
    Junior Member
    Καλώς ήλθες. Ξέρω περίπτωση Yamaha 115 v4, μοντέλο νομίζω 1992, που πρέπει να έχει πάνω από 2500 ώρες (ίσως και 3000) και δουλεύει αδιαμαρτήρητα.

Για τις ώρες που κάνεις το χρόνο οι καρμπυράτες δίχρονες είναι ξεκάθαρα η οικονομικά συμφέρουσα επιλογή.

Το κόστος τακτικής συντήρησης για αυτές τις μηχανές είναι αστείο.
    Σου γράφω νούμερα από τη Yamaha 150 V6 για να έχεις τάξη μεγέθους...

Καλές βαλβολίνες με τις φλάντζες ποδιού 25 €
    6 μπουζί βαριά 5 €/τεμάχιο, άρα για την 115 v4 είσαι στα 20 € στη χειρότερη.
    Εξωτερικά ανόδια γύρω στα 65 ευρώ τα γνήσια. Αν δεν έχεις τη βάρκα μόνιμα μέσα στο νερό, βγάζουν παραπάνω από χρόνο.
    Και μια φορά στα 2 χρόνια (μπορεί και στα 3), αλλάζεις 2 θερμοστάτες (~110 € οι δύο γνήσιοι με τις φλάντζες τους) και ιμπέλερ (περίπου 30 €).
    Και 15-20 € για σπρέυ ξεχειμωνιάσματος πριν το παροπλίσεις το χειμώνα.

8. Ανάρτηση 6
    Member Το avatar του χρήστη john540
    Σκάφος
    Mostro 541 offshore
    Μηχανή
    Yamaha 115 v4
    Περιοχή
    αθηνα
    Parking
    Navex χαρακας
    Καλώς ήρθες και από εμένα..
    v4 Yamaha Αν βρεις με κλειστά μάτια... το δικό μου το πήρα με 900ωρες από φίλο μου και οι συμπιεσεις ήταν εργοστασιακές...
    Το δούλευε πάντα με yamalube λάδι και έτσι συνεχίζω και εγώ
    Μπουζι γνήσια 4/τεμ
    βαλβολινες κάθε σεζόν
    Ιμπελερ κάθε 2-3 σεζόν (η ακινησία το σκοτώνει...)

Η μεγάλη διαφορά που είδα σε σχέση με το προηγούμενο 2Τ mariner είναι ο αισθητά λιγότερος θόρυβος και η γλυκοτερη λειτουργία...

9. Ανάρτηση 7
    Member
    Σκάφος
    Stingher 535
    Μηχανή
    Johnson 90hp
    Περιοχή
    Αγία Παρασκευή
    Parking
    Λαγονήσι
    Ocean Runner και ocean Pro είναι ίδια μηχανή.

τρομερή μηχανή λίγο ενεργοβόρα αλλά δεν θα σε αφήσει ακόμα και αν χαλάσουν οι τρεις από τους τέσσερις κυλίνδρους. Θα σε βγάλει στη στεριά δηλαδή.

Εγώ έχω Ocean Runner. Αν ξανά αγόραζα Συμφωνώ με τον john540 θα έπαιρνα yamaha. Και τα δύο μοντέλα αυτά είναι πολύ δυσεύρετα.

10. Ανάρτηση 8
    Junior Member
    Ευχαριστω πολυ ολους για τις απαντησεις....
    isalos, δυσευρετα εννοεις τα oceanrunner/pro? Γιατι τις τελευταιες 2 βδομαδες που ψαχνω βρηκα 4-5 κ μαλιστα σε πολυ δελεαστικες τιμες...πολυ καλυτερες απο v4...ακομα πιο ακριβα κ απο v4 βρισκω τα elpto...τα runner κ pro, παρεπιμπτοντως, ειναι bombardier??
    John και pavlos τα v4 του 91-92 (με το autolube αυτοκολλητο) ξερετε μηπως τι διαφορες (κ αν ) εχουν απο 97-00??

11. Ανάρτηση 9
    Junior Member Το avatar του χρήστη Vasilis42
    Σκάφος
    Zodiac 600 YL
    Μηχανή
    Evinrude 150 (2Τ) Tohatsu 6 (4T)
    Καλησπέρα και από εμένα
    Έχω μια OceanPro 150 V6 του 1997,την κατανάλωση της την εχει, αλλα αν του κάνεις τα απλα πραγματάκια impeller, βαλβολινες, μπουζί δεν θα σε αφήσει ποτέ. Καρμπυρατές και απλές μηχανές. Οπως είπε και ένας φίλος μου: όταν παρει μπροστά καιει τα πάντα.
    Όπως και σε όλα τα διχρονα μοτέρ στο κοστος της βενζίνης υπολόγισε και το κόστος του λαδιου της.. Δεν είναι μικρο το ποσό για καλά λάδια..

12. Ανάρτηση 10
    Member
    Σκάφος
    Stingher 535
    Μηχανή
    Johnson 90hp
    Περιοχή
    Αγία Παρασκευή
    Parking
    Λαγονήσι
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Stav Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστω πολυ ολους για τις απαντησεις....
    isalos, δυσευρετα εννοεις τα oceanrunner/pro? Γιατι τις τελευταιες 2 βδομαδες που ψαχνω βρηκα 4-5 κ μαλιστα σε πολυ δελεαστικες τιμες...πολυ καλυτερες απο v4...ακομα πιο ακριβα κ απο v4 βρισκω τα elpto...τα runner κ pro, παρεπιμπτοντως, ειναι bombardier??
    John και pavlos τα v4 του 91-92 (με το autolube αυτοκολλητο) ξερετε μηπως τι διαφορες (κ αν ) εχουν απο 97-00??
    Αυτά τα συγκεκριμένα που ψάχνεις είναι δυσεύρετα. Εκτός αν είσαι διατεθειμένος να δώσεις παραπάνω από ότι αξίζουν. Για παράδειγμα ζητάνε δυόμισι χιλιάδες για Ocean Runner 115 ενώ μία τιμή δίκαιη και τιμια για μία μηχανή που έχει σωστό ιστορικό θα έπρεπε να είναι κοντά Στις 2.000.

Όντως αυτές οι μηχανές όταν πάρουν μπρος θα κάψουν βενζίνη με νερό μαζί χωρίς πρόβλημα. Στο εξωτερικό τις λένε bulletproof.

Όταν φαλίρισε η evinrude/johnson, εξαγοράστηκε από την bombardier. Φαλίρισε εξαιτίας των μηχανών ficht, Οπότε άμα σου πέσει καμιά τέτοια μπροστά σου να MHN την πάρεις.

Βάλε αγγελίες εδώ για να δούμε και να σου πούμε γιατί ορισμένες ανήκουν σε μέλη μας και ορισμένες άλλες έχουν βεβαρημένο ιστορικό που μπορεί να το γνωρίζουμε.

Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές