Σελίδα 6 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 456
Εμφάνιση αποτελεσμάτων: 51 έως 54 από 54

Nήμα: Εσω έξω vs εξωλεμβιας

1. Ανάρτηση 51
    Junior Member
    Περιοχή
    ΣΥΡΟΣ
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από scarab33AVS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Xωρίς να γνωρίζω, οι κλασσικές απορίες μου :
    *Το χαλασμένο part, είχε αλλαχθεί ποτέ? Αν ναι, με γνήσιο ανταλλακτικό?
    *Πόσες ώρες είναι οι δύο περίοδοι? Γιατί πχ κάποιος κάνει 12 ώρες και άλλος 300.
    *Συνολικές ώρες μοτέρ πρίν συμβεί αυτό?

υγ. Όλα φτιάχνονται. Χρόνο, όρεξη και χρήμα να έχουμε.
    Το σκάφος και η μηχανή αγοράστηκαν καινούργισ 2 χρόνια πριν το συμβάν. Ωρες περίπου 120 συνολικά.

2. Ανάρτηση 52
    Junior Member Το avatar του χρήστη scarab33AVS
    Σκάφος
    Scarab 33AVS & Charlie Bell Marine Hellas
    Μηχανή
    2x500HP Mercruiser (V8 8.2lt ) & 135HP Mercury Black Max 2.0lt V6
    Περιοχή
    Hellas
    Βad Luck δυστυχώς. Συμβαίνουν και στα καλύτερα μηχανήματα.
    SCARAB 33AVS 2x500hp Mercruiser
    Charlie Bell Marine Hellas 135hp Mercury

3. Ανάρτηση 53
    professional
    Σκάφος
    Quicksilver 5,40 Cruiser
    Μηχανή
    MERCURY 115 EFI 4str
    Περιοχή
    ΚΑΒΑΛΑ - ΞΑΝΘΗ
    Parking
    ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗΣ ΚΑΒΑΛΑ
    Website: www.ipocampos.gr
    Mια που ανοιχθηκε το θεμα εχω να συμπληρωσω οτι ενα ποδαρικο εσω εξω θελει περισσοτερο συντηρηση απο το ποδι μιας εξωλεμβιας. Εαν αυτο για λογους οικονομιας η αδιαφοριας δεν γινη τοτε το κοστος ανεβαινη γιατι προκυπτουν ολα μαζι. Δεν θελω να μπω σε τεχνικες λεπτομερειες αλλα οπως οι περισσοτεροι γνωριζετε ορισμενα πραγματα που πρεπει να αντικαθιστουνται προαιρετικα μερικοι ιδιοκτητες η και τεχνικοι βλεποντας και εκτιμωντας μονοι τους την κατασταση κρινουν να μεινη για τον επομενο χρονο ο επομενος χρονος ομως δεν αφιερωνετε σε αντικατασταση και βγαινη το προβλημμα.
    Απο δε βλαβες πανω σε ποδαρικα οι περισσοτερες προκυπτουν απο καποια δευτερογεννη αφορμη ητε σε ντιζες ταχυτητων η σε στρειδωνα που δεν καθαριζετε καλα με αποτελεσμα να χαλανε οι τσιμουχες των αξονων με τα γνωστα επακολουθα.
    IPPOCAMPOS MARINE STORE
    Αντ/κα μηχανων Σερβις
    2510 392069

4. Ανάρτηση 54
    Junior Member Το avatar του χρήστη scarab33AVS
    Σκάφος
    Scarab 33AVS & Charlie Bell Marine Hellas
    Μηχανή
    2x500HP Mercruiser (V8 8.2lt ) & 135HP Mercury Black Max 2.0lt V6
    Περιοχή
    Hellas
    Εγώ προσωπικά δεν είχα ποτέ μέχρι πρίν Έσω. Και η όποια εμπειρία μου με έσω, ήταν από κρούζερς φίλων τα οποία συνολικά μου ήταν αδιάφορα οπότε δεν εστίασα ποτέ στο να δώ αν μου αρέσει η έσω.
    Ωστόσο, πλέον που έχω δύο μεγάλες έσω ( και μία έξω με καλή αναλογία kg/hp), και έχοντας εμπειρία από κάποιες διμήχανες εφαρμογές έξωλέμβιας (2χ300 πχ) που χωρίς να είναι τόσο μεγάλες είναι όμως μεγάλες αντικειμενικά, νομίζω προτιμώ τον τρόπο που δουλεύει στο νερό η έσω. Δε μπορώ να το εξηγήσω, προσπαθώ να απομονώσω το μοτέρ/πόδι από το σύνολο, δεν μπορώ να το περιγράψω, απλά το προτιμώ. Ξέρω οτι είναι σχετικό όλο αυτό, αλλά η αισθηση μου ειναι πως μου αρέσει περισσότερο η εσω. Δεν έχω καβαλήσει εξωλέμβια 2χ450 σε ένα σοβαρό σκάφος για να συγκρίνω άμεσα, αλλά ώς τότε αυτή είναι η αποψη μου.
    Tο κόστος, είναι κάτι που δε γνωρίζω. Στην περίπτωση μου, με μια 135black max και 2χ502 είναι άδικη η όποια σύγκριση. Μια 135black max με μια αντίστοιχη 130hp Mercruiser δε ξέρω πώς είναι...Υποθέτω η έσω είναι πιό κοστοβόρα.
    SCARAB 33AVS 2x500hp Mercruiser
    Charlie Bell Marine Hellas 135hp Mercury

Σελίδα 6 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 456

Δικαιώματα - Επιλογές