Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων: 1 έως 10 από 12

Nήμα: πριν την αγορά ενός σκάφους

1. Ανάρτηση 1
    Member Το avatar του χρήστη isalos
    Σκάφος
    Stingher 535
    Μηχανή
    Johnson 90hp
    Περιοχή
    Αγία Παρασκευή
    Parking
    Λαγονήσι

πριν την αγορά ενός σκάφους

Καλημέρα εφόσον έχουμε τα χαρτιά του προηγούμενου ιδιοκτήτη, υπάρχει κάποια διαδικασία πριν την υπογραφή συμφωνητικού και την πληρωμή στον πωλητή , που μπορούμε να επιβεβαιώσουμε ότι το φουσκωτό/σκάφος ή βάρκα που αγοράζουμε είναι ελεύθερη βαρών και ότι είναι στην κυριότητα του ίδιου;
    --
    Life can only be understood backwards; but it must be lived forwards
    Soren Kierkegaard

2. Ανάρτηση 2
    Moderator Το avatar του χρήστη ArisR
    Σκάφος
    Drago 26
    Μηχανή
    Mercruiser 4.3
    Περιοχή
    Αττική
    Για την κυριότητα προκύπτει από τα χαρτιά.
    Για τα υπόλοιπα, δηλωμένο στην εφορία, λιμανιατικα κλπ με υπεύθυνη δήλωση..
    Ο καλός καπετάνιος χρησιμοποιεί πάντα την εξαιρετική του κρίση για να μην αναγκάζεται να επιδείξει την εκπληκτική του ικανότητα ....

3. Ανάρτηση 3
    Senior Member Το avatar του χρήστη Michael Chatzilias
    Σκάφος
    SeaRay 275
    Μηχανή
    Merc MAG350 Bravo 3
    Περιοχή
    Αθήνα
    Parking
    Αττική
    Καλημέρα. Γνωρίζοντας που βρίσκεται ο φάκελος του σκάφους, και με πινακίδα του, καλούμε η πηγαίνουμε αυτοπροσώπως στο εν λόγω λιμεναρχείο που βρίσκεται ο φάκελος και ζητούμε να τον ελέγξουμε για τυχόν βάρη καθώς προβαίνουμε στην αγορά του. Το λιμεναρχείο δεν σου δίνει τον φάκελο, όμως σε ενημερώνει με Ναι η Όχι εάν υπάρχουν βάρη.

4. The Following User Says Thank You to Michael Chatzilias For This Useful Post:

5. Ανάρτηση 4
    Σκάφος
    Stingher 535
    Μηχανή
    Johnson 90hp
    Περιοχή
    Αγία Παρασκευή
    Parking
    Λαγονήσι
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ArisR Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για την κυριότητα προκύπτει από τα χαρτιά.
    Για τα υπόλοιπα, δηλωμένο στην εφορία, λιμανιατικα κλπ με υπεύθυνη δήλωση..
    Άρη Τι εννοείς με υπεύθυνη δήλωση; έχεις κάποιο αντίστοιχο υπόδειγμα;
    --
    Soren Kierkegaard

6. Ανάρτηση 5
    Moderator Το avatar του χρήστη ArisR
    Σκάφος
    Drago 26
    Μηχανή
    Mercruiser 4.3
    Περιοχή
    Αττική
    Υπεύθυνη δήλωση πωλητή εις διπλούν, στην οποία θα αναφέρεται ότι το προς πώληση σκάφος, έχει δηλωθεί στην εφορεία, κατά το προηγούμενο οικονομικό έτος. (Υπόδειγμα 3)
    Η μία υπεύθυνη δήλωση μπαίνει μαζί με τα επισυναπτόμενα δικαιολογητικά της μεταβίβασης στον φάκελο της λέμβου, ενώ η άλλη αποστέλλεται στην αρμόδια ΔΟΥ του ενδιαφερομένου πωλητή. Εάν το σκάφος δεν είναι δηλωμένο τότε εφαρμόζονται τα παρακάτω σύμφωνα με την Υπουργική Απόφαση αρ. 1028284/426/Α0012 (ΦΕΚ 205Β/91).Αν ο προηγούμενος ιδιοκτήτης δεν υπογράφει την προαναφερομένη υπεύθυνη δήλωση, για τον λόγο ότι το σκάφος δεν είναι δηλωμένο στην εφορεία, τότε για την μεταβίβαση αυτός που έχει την σχετική αξίωση (αγοραστής) κοινοποιεί στον υπόχρεο για υπογραφή της υπεύθυνης δήλωσης (πωλητή), έγγραφη πρόσκληση με την οποία του ζητεί να υποβάλλει την υπεύθυνη δήλωση στην ορισμένη Υπηρεσία που έχει αρμοδιότητα για την διενέργεια της μεταβίβασης.Η επίδοση της έγγραφης πρόσκλησης στον πωλητή, γίνεται με δικαστικό επιμελητή, σύμφωνα με τις διατάξεις περί επιδόσεως εγγράφων του Κώδικα Πολιτικής Δικονομίας.Ο πωλητής οφείλει να προσκομίσει την υπεύθυνη δήλωση μέσα σε χρονικό διάστημα ενός (1) μηνός, από την επομένη της επιδόσεως σε αυτόν της οικείας έγγραφης πρόσκλησης (άρθρο 1). Η πρόσκληση που προαναφέραμε πρέπει να αναφέρει εκτός των άλλων στοιχείων και:α) Τα στοιχεία του αγοραστή, ο οποίος έχει την σχετική αξίωση καθώς και την ΔΟΥ, που είναι αρμόδια γιατην φορολογία εισοδήματός του.β) Την αιτία που νομιμοποιεί τον ενδιαφερόμενο.γ) Τα στοιχεία που εξατομικεύουν το περιουσιακό στοιχείο επί του οποίου ο ενδιαφερόμενος αγοραστής έχει την αξίωση.δ) Τα πλήρη στοιχεία του προσκαλουμένου πωλητή και ιδιαίτερα την τελευταία γνωστή αστική και εμπορική κατοικία του (άρθρο 2).Αν ο πωλητής δεν υποβάλλει την προαναφερομένη υπεύθυνη δήλωση μέσα σε προθεσμία ενός (1) μηνός (όπως προαναφέρθηκε), ο ενδιαφερόμενος αγοραστής υποβάλλει σε τρία (3) επικυρωμένα αντίγραφα, αντίτυπο της οικείας πρόσκλησης στην ΔΟΥ που είναι αρμόδια για την φορολογία εισοδήματος του πωλητή, καθώς και επικυρωμένο αντίγραφο του οικείου αποδεικτικού κοινοποίησης. Η Αρχή αφού τα θεωρήσει, επιστρέφει στον ενδιαφερόμενο τα δύο από αυτά.Η υποβολή στην αρμόδια ΔΟΥ των αντιγράφων της οικείας πρόσκλησης, πρέπει να γίνεται σε προθεσμία ενός (1) μηνός από την επομένη του τέλους της άπρακτης προθεσμίας υποβολής της υπεύθυνης δήλωσης από τον πωλητή.Σε περίπτωση που ο ενδιαφερόμενος αγοραστής δεν γνωρίζει την φορολογική αρχή που είναι αρμόδια για την φορολογία εισοδήματος του πωλητή, ή αν αυτός κατοικεί σε διαφορετική πόλη από εκείνη που έχει την έδρα της αυτή η φορολογική αρχή, η έγγραφη πρόσκληση υποβάλλεται σε τέσσερα (4) επικυρωμένα αντίγραφα στην φορολογική Αρχή που είναι αρμόδια για την φορολογία εισοδήματός του. (ΔΟΥ αγοραστή). Η Αρχή αυτή αφού τα θεωρήσει, επιστρέφει στον ενδιαφερόμενο τα δύο από αυτά.
    5. Βεβαίωση περί μη οφειλής λιμενικών τελών εφόσον το σκάφος ελλιμενίζεται σε Δημόσιους Κοινόχρηστους χώρους των λιμένων με φορέα το Δημόσιο, Ν.Π.Δ.Δ. ή Α.Ε. κοινής ωφελείας. Σε αντίθετη περίπτωση υποβάλλεται υπεύθυνη δήλωση από τον πωλητή.

http://www.hcg.gr/system/files/docs/files/makersk.pdf
    Ο καλός καπετάνιος χρησιμοποιεί πάντα την εξαιρετική του κρίση για να μην αναγκάζεται να επιδείξει την εκπληκτική του ικανότητα ....

7. The Following User Says Thank You to ArisR For This Useful Post:

8. Ανάρτηση 6
    Member Το avatar του χρήστη costas_
    Σκάφος
    Wave 5.60
    Μηχανή
    Evinrude E-tec 115hp
    Περιοχή
    Μελίσσια-Χαλάνδρι
    Parking
    Π. Ράφτη
    Κατατοπιστικός !

9. Ανάρτηση 7
    Σκάφος
    Stingher 535
    Μηχανή
    Johnson 90hp
    Περιοχή
    Αγία Παρασκευή
    Parking
    Λαγονήσι
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Michael Chatzilias Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα. Γνωρίζοντας που βρίσκεται ο φάκελος του σκάφους, και με πινακίδα του, καλούμε η πηγαίνουμε αυτοπροσώπως στο εν λόγω λιμεναρχείο που βρίσκεται ο φάκελος και ζητούμε να τον ελέγξουμε για τυχόν βάρη καθώς προβαίνουμε στην αγορά του. Το λιμεναρχείο δεν σου δίνει τον φάκελο, όμως σε ενημερώνει με Ναι η Όχι εάν υπάρχουν βάρη.
    Μιχάλη Δυστυχώς αυτή τη διαδικασία τουλάχιστον στο λιμεναρχείο Σαρωνικού δεν την κάνουν. Δικαιως σου λένε ότι δεν έχεις κάποια αξίωση εσύ ως μελλοντικός αγοραστής πάνω στο σκάφος, αρα ελα με τον πωλητή του και θα σας δώσουμε ότι στοιχεία θέλετε....
    --
    Soren Kierkegaard

10. Ανάρτηση 8
    Σκάφος
    SeaRay 275
    Μηχανή
    Merc MAG350 Bravo 3
    Περιοχή
    Αθήνα
    Parking
    Αττική
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από isalos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μιχάλη Δυστυχώς αυτή τη διαδικασία τουλάχιστον στο λιμεναρχείο Σαρωνικού δεν την κάνουν. Δικαιως σου λένε ότι δεν έχεις κάποια αξίωση εσύ ως μελλοντικός αγοραστής πάνω στο σκάφος, αρα ελα με τον πωλητή του και θα σας δώσουμε ότι στοιχεία θέλετε....
    Καλημέρα. Σε μένα την έκαναν. Πήγα, μπήκα, εξήγησα, και μου απάντησαν. Δεν μου έδωσαν φάκελο, ούτε τον ζήτησα (δεν είχα αξίωση να τον λάβω στα χέρια μου) όμως προφορικά όταν πήραν τον φάκελο στα χέρια τους εκεί μπροστά μου, απάντησαν ότι το σκάφος είναι καθαρό από βάρη και άλλα και όσον αφορά τα χαρτιά του μπορώ να προχωρήσω.

Μπορείς να ζητήσεις από έναν διεκπεραιωτή να ρίξει μια ματιά. Στους γνωστούς τους διεκπεραιωτές δίνουν φάκελο στα γρήγορα για έναν έλεγχο.

11. Ανάρτηση 9
    Σκάφος
    Stingher 535
    Μηχανή
    Johnson 90hp
    Περιοχή
    Αγία Παρασκευή
    Parking
    Λαγονήσι
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Michael Chatzilias Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα. Σε μένα την έκαναν. Πήγα, μπήκα, εξήγησα, και μου απάντησαν. Δεν μου έδωσαν φάκελο, ούτε τον ζήτησα (δεν είχα αξίωση να τον λάβω στα χέρια μου) όμως προφορικά όταν πήραν τον φάκελο στα χέρια τους εκεί μπροστά μου, απάντησαν ότι το σκάφος είναι καθαρό από βάρη και άλλα και όσον αφορά τα χαρτιά του μπορώ να προχωρήσω.

Μπορείς να ζητήσεις από έναν διεκπεραιωτή να ρίξει μια ματιά. Στους γνωστούς τους διεκπεραιωτές δίνουν φάκελο στα γρήγορα για έναν έλεγχο.
    Ο υπάλληλος μου είπε ότι εφόσον είναι μικρό σκάφος Το μόνο που σε ενδιαφέρει είναι αν υπάρχει παρακράτηση κυριότητας η οποία φαίνεται με κόκκινα γράμματα και σφραγίδα στην άδεια.

Άρα μου λέει παρότι δεν μπορώ να σου δώσω το φάκελο από αυτό που βλέπω δεν έχεις πρόβλημα
    --
    Soren Kierkegaard

12. Ανάρτηση 10
    Σκάφος
    SeaRay 275
    Μηχανή
    Merc MAG350 Bravo 3
    Περιοχή
    Αθήνα
    Parking
    Αττική
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από isalos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο υπάλληλος μου είπε ότι εφόσον είναι μικρό σκάφος Το μόνο που σε ενδιαφέρει είναι αν υπάρχει παρακράτηση κυριότητας η οποία φαίνεται με κόκκινα γράμματα και σφραγίδα στην άδεια.

Άρα μου λέει παρότι δεν μπορώ να σου δώσω το φάκελο από αυτό που βλέπω δεν έχεις πρόβλημα
    Ουσιαστικά εκείνος βλέπει τον φάκελο για σένα, κι αν είχε βάρη, τότε θα είχε και παρακράτηση. Λέγοντάς σου ότι δεν έχεις πρόβλημα, δεν βλέπει παρακράτηση στο αρχικό τιμολόγιο ή βάρη στο σκάφος. Καλό θα ήταν να έβαζες έναν δικό σου διεκπεραιωτή να το αναλάβει αυτό (εγώ έτρεχα μέσα στο άγχος χωρίς να έχω ενεργήσει νωρίτερα γι αυτό - όμως τέλος καλό όλα καλά).

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές