Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση αποτελεσμάτων: 11 έως 17 από 17

Nήμα: Κατέβασμα - γενική επισκευή - έλεγχος 2 x Volvo ad41a

1. Ανάρτηση 11
    Junior Member Το avatar του χρήστη Λευτέρης
    Σκάφος
    Ahellas
    Μηχανή
    Steyr 236
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Parking
    Σαλαμίνα
    Όντως τα flybridge είναι ακόμα πιο δύσκολα αν είσαι μόνος. Αν έχεις παρέα βοήθεια είναι Οκ. Εγώ δεν ξέρω αν συμφέρει να ρίξεις πολλά για να μαζέψεις το ίδιο ενώ το άλλο είναι καινούργιο και αν σε καλύπτει από θέμα χώρους τότε είναι καλύτερη κίνηση αυτή, αυτή βέβαια είναι η γνώμη μου.

2. Ανάρτηση 12
    Junior Member
    Σκάφος
    Dromor R650
    Μηχανή
    Yamaha 150 FETOX
    Περιοχή
    Άλιμος
    Parking
    Σε αναζήτηση....
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Λευτέρης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όντως τα flybridge είναι ακόμα πιο δύσκολα αν είσαι μόνος. Αν έχεις παρέα βοήθεια είναι Οκ. Εγώ δεν ξέρω αν συμφέρει να ρίξεις πολλά για να μαζέψεις το ίδιο ενώ το άλλο είναι καινούργιο και αν σε καλύπτει από θέμα χώρους τότε είναι καλύτερη κίνηση αυτή, αυτή βέβαια είναι η γνώμη μου.
    Στο θέμα των χωρών υπάρχει ένα σημαντικό πλεονέκτημα στο σκάφος ότι κοιμίζει 6+ αλλά μόνο οι μπροστά «απομονώνονται» με καλυμμα. Επίσης λιγότερο σημαντικό επάνω πέφτουν τα 6 καθίσματα και βγάζει 3 «ξαπλώστρες» για άραγμα το βράδυ. Προφανώς οι χώροι για την οικογένεια είναι υπεραρκετοί. Μια άλλη σημαντική εργασία είναι η ανύψωση του σχεδόν σάπιου κόντρα πλακέ πατώματος των μηχανών γιατί το κεντρικο καπάκι τους είναι ανυψωμένο κατά 15-20cm με αποτέλεσμα να μην μπορείς να βαλεις τραπέζι/καρέκλες.
    Αντίθετα στο Poseidon έχεις μπροστά τραπέζι-κρεβάτι και πίσω τον «τάφο» που δε βλέπει στο υπόλοιπο σαλόνι, για φιλοξενία. Τέλος όπως γράφτηκε πριν ο πάγκος-κουζίνα και όλη η διαρρύθμιση είναι φοβερά συν και βέβαια το εξωτερικό σαλόνι. Τα μηχανακια μου είναι στο κάτω όριο ιπποδυναμης (230-300 το δίνει ο κατασκευαστησ) αλλά δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα εκτός από το αργότερο πλαναρισμα. Μηχανικα πάλι θα γλιτώσω από τα δίπλα χειριστήρια του flybridge τα οποία δημιουργούσαν θεματάκια λόγω του κατανέμητη των ντιζων. Ιδανικά βάζεις κι ένα bow thruster και παίζεις πιο εύκολα στα λιμάνια.

Εν πασει περίπτωση σκέφτομαι να αρχίσω από τον έλεγχο των μηχανών που είναι και η αξία του πακέτου και ταυτόχρονα να διερευνηθεί το κόστος των εργασιών στο σκάφος.

3. Ανάρτηση 13
    Junior Member
    Σκάφος
    Dromor R650
    Μηχανή
    Yamaha 150 FETOX
    Περιοχή
    Άλιμος
    Parking
    Σε αναζήτηση....
    Αυτό το Hannibal https://www.car.gr/24580173-hannibal#modal ξέρει κανείς αν θα το πάνε τα συγκεκριμένα μηχανάκια; Φορούσε 2x300 και κάπου διάβασα ότι έχει δουλέψει και με 2x250.

4. Ανάρτηση 14
    Senior Member Το avatar του χρήστη Kouale
    Σκάφος
    FOST DREAM 28
    Περιοχή
    Λαγονησι
    Website: www.alexanderibcruises.gr
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από geodimis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συνεχιζοντας απο το άλλο νήμα την ιδέα περί ανακατασκευής παλιού πολυεστερικου σκαφους, αποφάσισα να κινηθώ, προς το παρόν τουλάχιστον σε ασφαλή νερά, κατεβάζοντας τα δυο μοτέρ τη μεταφορά τους στο μηχανικό, άνοιγμα κι εκτίμηση πιθανών ζημιών λόγω παρατεταμένης ακινησίας.
    Σε δεύτερη φάση/παράλληλα θα διερευνηθεί το κατά ποσό αξίζει να πέσουν χρήματα στο ίδιο το σκάφος που τις φοράει ή να τοποθετηθούν σε κάτι τέτοιο https://www.car.gr/23904868.
    Η απόφαση για κατέβασμα των μοτέρ προέκυψε μετά από αρκετή σκέψη και το ότι παρόλο την ηλικία τους «θεωρούνται» από τα πλέον αξιόπιστα με μόλις 850 ωρες χωρίς «ίχνος» ηλεκτρονικών μερών.
    Επειδή οι γνώσεις μου περιορίζονται μόνο στη διαρκή θεωρητική μελέτη των μοτέρ αυτών, κάθε γνώμη/άποψη για το τι πρέπει να προσέξω/συζητήσω με το μηχανικό μου κατά την όλη διαδικασία είναι ευπρόσδεκτη.
    Tεραστιο ερωτηματικο μου προξενει αυτη η αποφαση σου.
    Εχεις μηχανικο?? Διαλεξες?? Αυτος σου ειπε να τις κατεβασεις και να τις πας στο μαγαζι του??
    Αλεξανδρος Κουταβας
    www.alexanderibcruises.gr

5. Ανάρτηση 15
    Junior Member
    Σκάφος
    Dromor R650
    Μηχανή
    Yamaha 150 FETOX
    Περιοχή
    Άλιμος
    Parking
    Σε αναζήτηση....
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Kouale Εμφάνιση μηνυμάτων
    Tεραστιο ερωτηματικο μου προξενει αυτη η αποφαση σου.
    Εχεις μηχανικο?? Διαλεξες?? Αυτος σου ειπε να τις κατεβασεις και να τις πας στο μαγαζι του??
    Σκέψη είναι, έχω 2-3 προσφορές εργασίας, σκοπός είναι να δω τι ζημιά έχουν οι μηχανές και παράλληλα να δω πόσο θα πάει πιθανή ανακατασκευή του σκάφους. Προς τι το τεράστιο ερωτηματικό; αν είναι για το "ασφαλή νερά", όχι δεν ξέρω πόσο μπορεί να κοστίσουν μαζί με τα ανταλλακτικά/επισκευές μερών.

6. Ανάρτηση 16
    Senior Member Το avatar του χρήστη Kouale
    Σκάφος
    FOST DREAM 28
    Περιοχή
    Λαγονησι
    Website: www.alexanderibcruises.gr
    Το τεραστιο ερωτηματικο προκυπτει διοτι δεν ξεκινας να κατεβασεις μοτερ.
    Πρωτα ερχεται ο μηχανικος (που εμπιστευεσαι) στο σκαφος σου, κανει τις πρωτες κονησεις του και μετα προχωρας σε οτιδηποτε αλλο, αφου σου πει καποια πραγματα.
    Και τι προσφορες εργασιας εχεις παρει?? Ηρθαν στο σκαφος?? Ειδαν τα μοτερ?? Εργασιες για τι ακριβως??
    Αλεξανδρος Κουταβας
    www.alexanderibcruises.gr

7. Ανάρτηση 17
    Junior Member
    Σκάφος
    Dromor R650
    Μηχανή
    Yamaha 150 FETOX
    Περιοχή
    Άλιμος
    Parking
    Σε αναζήτηση....
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Kouale Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το τεραστιο ερωτηματικο προκυπτει διοτι δεν ξεκινας να κατεβασεις μοτερ.
    Πρωτα ερχεται ο μηχανικος (που εμπιστευεσαι) στο σκαφος σου, κανει τις πρωτες κονησεις του και μετα προχωρας σε οτιδηποτε αλλο, αφου σου πει καποια πραγματα.
    Και τι προσφορες εργασιας εχεις παρει?? Ηρθαν στο σκαφος?? Ειδαν τα μοτερ?? Εργασιες για τι ακριβως??
    Όταν λες κινήσεις σε μηχανές ακίνητες 8+ χρόνια τι εννοείς; Τις μηχανές δεν τις γυρνάς καν γιατί υπάρχει πιθανότητα για μεγαλύτερη ζημιά. Εξάλλου Το μόνο που μπορείς να κανείς είναι να πρεσάρεις κανα ψυγειο να δεις γιατί έχασε το γλυκό νερό και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο.

Οι προσφορές που έχω πάρει είναι για λύσιμο, κατέβασμα, τέρμα αποσυναρμολόγηση, επισκευή ότι χρειάζεται - εκτός πιθανών εργασιών σε εξωτερικό συνεργάτη (πχ αντλία πετρελαίου/τουρμπίνα)- κλείσιμο κι επανατοποθέτηση στο ίδιο σκάφος. Χωρίς ανταλλακτικά προφανώς. Χρόνος περίπου 2 μήνες.

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Δικαιώματα - Επιλογές