Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων: 1 έως 10 από 33

Nήμα: Συγκριση απο μεγαλο καμπινατο φουσκωτο σε μεγαλο πολυεστερικο καμπινατο σκαφος

1. Ανάρτηση 1
    Junior Member Το avatar του χρήστη scarab33AVS
    Σκάφος
    Scarab 33AVS & Charlie Bell Marine Hellas
    Μηχανή
    2x500HP Mercruiser (V8 8.2lt ) & 135HP Mercury Black Max 2.0lt V6
    Περιοχή
    Hellas

Συγκριση απο μεγαλο καμπινατο φουσκωτο σε μεγαλο πολυεστερικο καμπινατο σκαφος

Γιατι να έχει διαφορά?
    Αν μιλάμε για ελλιμενισμό/ πάρκινγκ/ ασφάλειες κλπ, αυτά έιναι ίδια αφού τα μέτρα είναι ίδια. Με τρέιλερ μεταφέρονται και τα δύο, οπότε ίδιο και αυτό. Φορολογικά, τα ίδια. Καταναλώσεις, αναλόγως τη βάρκα.
    Αν μιλάμε για ίδια μοτέρ, 1 χ250 εξωλέμβια ή 2χ250 εξω, και 1 ή 2 χ250 έσω, με παρόμοιες ώρες κλπ,σε παρόμοιας φιλοσοφίας σκάφη το κόστος θα είναι σχεδόν ίδιο. Οι μέν έχουν πόδια κλπ (τσέκ συνήθως όχι σοβαρές φθορές αν είναι οκ ο ιδιοκτήτης), οι δέ έχουν η καθεμία τα κουσουρια τους (κομπρέσσορες, πολλαπλασιαστές / τρίμ κλπ), οπότε σχεδόν μια η αλλη έρχεται. Τα σκάφη, νομιζω εγώ, ζητάνε ένα ποσο στη ζωή τους. Ο σωστός ιδιοκτήτης τα δίνει σε "δοσεις" ετήσια. Ο ταλιμπάν δε τα δίνει ποτέ ή δε δίνει το ποσο όπως πρέπει , οπότε πάντα έχει προβλήματα.... Σαν τα (καλά)αυτοκίνητα .
    Θεωρώ οτι στο συνολικό ποσό, ένα 10% είναι η διαφορά που παιζει αναλόγως της περιπτωσης. Πότε συμφέρει το ένα πότε το άλλο. Δε κλίνει μονόπατα παντα η σύγκριση.
    Αν και θεωρώ οι σωστες συγκρίσεις αφορούν σε από καινούρια σκάφη, 1ο χέρι. Απο εκεί και μετά, χάνεται η μπάλα...
    SCARAB 33AVS 2x500hp Mercruiser
    Charlie Bell Marine Hellas 135hp Mercury

2. Ανάρτηση 2
    Senior Member Το avatar του χρήστη Michael Chatzilias
    Σκάφος
    SeaRay 275
    Μηχανή
    Merc MAG350 Bravo 3
    Περιοχή
    Αθήνα
    Parking
    Αττική
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από manolo3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατ' αρχας με το καλο το νεο μελος στην οικογενεια.

Πολυ ωραιες εργασιες το να φερνουμε τις βαρκες στα μετρα μας, μας δινει μια επιπλεον αυρα ικανοποιησης οτι δεν καναμε λαθος επιλογη και ετσι απολαμβανουμε περισσοτερο τις βολτες μας.

Περα ομως απο τον χαβαλε, θα ηταν ωραιο και απο τον Μιχαλη αλλα και απο αλλα ατομα που εκαναν την μεταβαση να μας εκαναν μια συγκριση της απο μεγαλο καμπινατο φουσκωτο σε μεγαλο πολυεστερικο καμπινατο σκαφος. Και μιλαω καθαρα ως προς το οικονομικο κομματι.

Γιατι ναι μεν μπορει το κοστος κτισης/αποκτισης -ισως- να μην εχει μεγαλη διαφορα αλλα το μετα τι "κρυβει" ειτε αυτα ειναι εξοδα συντηρησης, ειτε φορολογικα, ειτε χρησης; Δεν μιλαω για διαφορετικα μετρα αλλα ας πουμε ενα 8μετρο καμπινατο φουσκωτο vs ενα 8μετρο καμπινατο πολυεστερικο.
    Σωστό και επίκαιρο.
    Επίτρεψέ μου να συγκεντρώσω τις σκέψεις μου και να τις προβάλω σε λίγο, εν συντομία, ώστε να μην κουράσω.

3. Ανάρτηση 3
    Σκάφος
    SeaRay 275
    Μηχανή
    Merc MAG350 Bravo 3
    Περιοχή
    Αθήνα
    Parking
    Αττική
    Ως προς την πρόταση του Manolo.

Από δικό μου φουσκωτό και πλαστικό στα οποία έχω κάνει ώρες, έχω να συγκρίνω μονάχα το Evripus 7.45 με DF250 και το Sea Ray 275 με Mag350 και Bravo 3. "Όμοια" μεταξύ τους, που όμοια δεν είναι, όμως για το καλό της θεωρητικής σύγκρισης τα βαφτίζω όμοια για την κουβέντα. Το ένα 6.80 άρα δεν υπόκειται στα διάφορα φορολογικά πλαίσια, το άλλο 7.90, άρα υπόκειται στα διάφορα. Έχω πλεύσει λιγότερο κι άλλα πλαστικά, και φουσκωτά, όμως για να είμαι ειλικρινής προτιμώ να παραθέσω την εμπειρία πάνω στα δικά μου τα οποία καβάλησα περισσότερο. Οι δικές μου λοιπόν συγκρίσεις πάνε ως εξής. Τα χωρίζω σε δύο μέρη.

Μέρος 1. Η εμπειρία και τα κόστη.

Evripus.
    Αν και αμελητέα τα φορολογικά, μου άρεσε που δεν άγγιζε τα 7 στα χαρτιά του ενώ ήταν 7μιση+. Δεν υπόκειται σε ΔΕΚΠΑ και ΤΕΠΑΗ - αν και αμελητέα.
    Στο πάρκινγκ, ίδιο κόστος με το Sea Ray.
    Στα λιμάνια ήταν εύκολο να δέσει. Δεν είναι το ίδιο με το Sea Ray.
    Τότε που το έστησα, οι χώροι μου φαίνονταν τεράστιοι. Η καμπίνα χωρίς μπαλόνια είναι το μεγάλο ατού του Evripus.
    Σήμερα όταν μπαίνω στο Evripus οι χώροι μου φαίνονται μικροί (σε σχέση).
    Πλεύση: Ήταν ικανοποιητική. Αρχικά όταν το πήρα την περίμενα καλύτερη. Χτυπάει στα όρτσα. Το Sea Ray υπερτερεί με διαφορά.
    Κατανάλωση θεωρώ πολύ καλή. Κυμαινόμενη από 1.5μιση έως 1.8 μια χαρά κούκλα ήταν.
    Δεν ήταν σε λιμάνι. Καθόταν σε τρέιλερ. Αν και μετακινούταν άνετα, άνετα δεν το λες στους δρόμους. Είναι μεγάλο.
    Όλα μέσα, κλειδί στο χέρι και μεταχειρισμένη DF250 μου βγήκε σκάρτα 50.

Sea Ray 275
    ΔΕΚΠΑ 70 νομίζω μια φορά εφάπαξ, ΤΕΠΑΗ 16 τον κάθε μήνα χρήσης. E-μητρώο εφάπαξ.
    Τεκμήριο στα 8 μέτρα, μειωμένο 30% λόγω παλαιότητας. Στο Evripus υπήρχε και φόρος πολυτελείας.
    Στο πάρκινγκ ίδιο κόστος με το Evripus. Κάθεται και αυτό στο τρέιλερ. Τεράστιο όφελος σε θέματα συντήρησης και υγρασίας.
    Στα λιμάνια όταν φυσάει είναι πιο ευαίσθητο στους ελιγμούς, ταυτόχρονα και ακούει καλύτερα γιατί ελίσσεται καλύτερα.
    Μεγάλη καμπίνα, ευελιξία κινήσεων. Όρθιος στο ντουζ. Κάνεις στροφές εύκολα για την προσωπική σου υγιεινή στο δωμάτιο του ντουζ.
    Πλεύση: Εν ολίγοις πολύ μεγάλη διαφορά εδώ. Ίδια ταχύτητα στους ίδιους καιρούς (ποτέ δεν έπλευσα σε πολύ κακό καιρό), γλυκιά, στιβαρή πλεύση, εκτόπισμα, βελούδινη απόσβεση. Δεν αισθάνομαι ντακ.
    Κατανάλωση. 43 με 53 λίτρα την ώρα. 2 με 2.5 λίτρα το μίλι. Πάντα υπολογίζω στα 2.5 για την καλή οργάνωση του θέματος.
    Δεν μετακινείται. Το τρέιλερ εξυπηρετεί μόνο τα μέσα, έξω και αυτό έχει εκπληκτικό αποτέλεσμα ως προς την συντήρηση και κατάσταση των μηχανικών μερών. Θα μπορούσε να κάτσει και στο λιμάνι, άμεση πρόσβαση και έτοιμο να φύγει. Προς προστασία των μηχανικών μερών για τους πολλούς μήνες του χειμώνα που κάθεται, δεν ήθελα.
    Δεν ασχολούμαι με μοράβια.
    Όλα μέσα, κατόπιν μεγάλου σέρβις και πολύ καλής συντήρησης, με μικρότερη τεχνολογία στα add on ηλεκτρονικά του (που κούμπωσα εγώ) από το Evripus, σκάρτα 50. Περισσότερη τεχνολογία όμως στα ηλεκτρονικά reporta που σου δείχνει η μηχανή. Η μία μηχανή εξωλέμβια με όλα τα καλά της, η άλλη μηχανή πλήρες power plant με όλα τα ηλεκτρονικά ατού που σου δείχνει εν ώρα υπηρεσίας.

Θα επανάλθω στο μέρος 2 που αφορά τα κόστη συντήρησης, τα οποία βλέπω εγώ στην δική μου πορεία.

4. The Following User Says Thank You to Michael Chatzilias For This Useful Post:

5. Ανάρτηση 4
    Senior Member Το avatar του χρήστη manolo3
    Σκάφος
    Mostro Offshore 541
    Μηχανή
    Selva 100Hp (4T)
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Michael Chatzilias Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ως προς την πρόταση του Manolo.

Από δικό μου φουσκωτό και πλαστικό στα οποία έχω κάνει ώρες, έχω να συγκρίνω μονάχα το Evripus 7.45 με DF250 και το Sea Ray 275 με Mag350 και Bravo 3. "Όμοια" μεταξύ τους, που όμοια δεν είναι, όμως για το καλό της θεωρητικής σύγκρισης τα βαφτίζω όμοια για την κουβέντα. Το ένα 6.80 άρα δεν υπόκειται στα διάφορα φορολογικά πλαίσια, το άλλο 7.90, άρα υπόκειται στα διάφορα. Έχω πλεύσει λιγότερο κι άλλα πλαστικά, και φουσκωτά, όμως για να είμαι ειλικρινής προτιμώ να παραθέσω την εμπειρία πάνω στα δικά μου τα οποία καβάλησα περισσότερο. Οι δικές μου λοιπόν συγκρίσεις πάνε ως εξής. Τα χωρίζω σε δύο μέρη.

Μέρος 1. Η εμπειρία και τα κόστη.

Evripus.
    Αν και αμελητέα τα φορολογικά, μου άρεσε που δεν άγγιζε τα 7 στα χαρτιά του ενώ ήταν 7μιση+. Δεν υπόκειται σε ΔΕΚΠΑ και ΤΕΠΑΗ - αν και αμελητέα.
    Στο πάρκινγκ, ίδιο κόστος με το Sea Ray.
    Στα λιμάνια ήταν εύκολο να δέσει. Δεν είναι το ίδιο με το Sea Ray.
    Τότε που το έστησα, οι χώροι μου φαίνονταν τεράστιοι. Η καμπίνα χωρίς μπαλόνια είναι το μεγάλο ατού του Evripus.
    Σήμερα όταν μπαίνω στο Evripus οι χώροι μου φαίνονται μικροί (σε σχέση).
    Πλεύση: Ήταν ικανοποιητική. Αρχικά όταν το πήρα την περίμενα καλύτερη. Χτυπάει στα όρτσα. Το Sea Ray υπερτερεί με διαφορά.
    Κατανάλωση θεωρώ πολύ καλή. Κυμαινόμενη από 1.5μιση έως 1.8 μια χαρά κούκλα ήταν.
    Δεν ήταν σε λιμάνι. Καθόταν σε τρέιλερ. Αν και μετακινούταν άνετα, άνετα δεν το λες στους δρόμους. Είναι μεγάλο.
    Όλα μέσα, κλειδί στο χέρι και μεταχειρισμένη DF250 μου βγήκε σκάρτα 50.

Sea Ray 275
    ΔΕΚΠΑ 70 νομίζω μια φορά εφάπαξ, ΤΕΠΑΗ 16 τον κάθε μήνα χρήσης. E-μητρώο εφάπαξ.
    Τεκμήριο στα 8 μέτρα, μειωμένο 30% λόγω παλαιότητας. Στο Evripus υπήρχε και φόρος πολυτελείας.
    Στο πάρκινγκ ίδιο κόστος με το Evripus. Κάθεται και αυτό στο τρέιλερ. Τεράστιο όφελος σε θέματα συντήρησης και υγρασίας.
    Στα λιμάνια όταν φυσάει είναι πιο ευαίσθητο στους ελιγμούς, ταυτόχρονα και ακούει καλύτερα γιατί ελίσσεται καλύτερα.
    Μεγάλη καμπίνα, ευελιξία κινήσεων. Όρθιος στο ντουζ. Κάνεις στροφές εύκολα για την προσωπική σου υγιεινή στο δωμάτιο του ντουζ.
    Πλεύση: Εν ολίγοις πολύ μεγάλη διαφορά εδώ. Ίδια ταχύτητα στους ίδιους καιρούς (ποτέ δεν έπλευσα σε πολύ κακό καιρό), γλυκιά, στιβαρή πλεύση, εκτόπισμα, βελούδινη απόσβεση. Δεν αισθάνομαι ντακ.
    Κατανάλωση. 43 με 53 λίτρα την ώρα. 2 με 2.5 λίτρα το μίλι. Πάντα υπολογίζω στα 2.5 για την καλή οργάνωση του θέματος.
    Δεν μετακινείται. Το τρέιλερ εξυπηρετεί μόνο τα μέσα, έξω και αυτό έχει εκπληκτικό αποτέλεσμα ως προς την συντήρηση και κατάσταση των μηχανικών μερών. Θα μπορούσε να κάτσει και στο λιμάνι, άμεση πρόσβαση και έτοιμο να φύγει. Προς προστασία των μηχανικών μερών για τους πολλούς μήνες του χειμώνα που κάθεται, δεν ήθελα.
    Δεν ασχολούμαι με μοράβια.
    Όλα μέσα, κατόπιν μεγάλου σέρβις και πολύ καλής συντήρησης, με μικρότερη τεχνολογία στα add on ηλεκτρονικά του (που κούμπωσα εγώ) από το Evripus, σκάρτα 50. Περισσότερη τεχνολογία όμως στα ηλεκτρονικά reporta που σου δείχνει η μηχανή. Η μία μηχανή εξωλέμβια με όλα τα καλά της, η άλλη μηχανή πλήρες power plant με όλα τα ηλεκτρονικά ατού που σου δείχνει εν ώρα υπηρεσίας.

Θα επανάλθω στο μέρος 2 που αφορά τα κόστη συντήρησης, τα οποία βλέπω εγώ στην δική μου πορεία.
    Επειδη νομιζω εχει ενδιαφερον το θεμα και να μην χαλασουμε το υπαρχον να το μεταφερει καποιος στο "Μαθαινοντας";
    I can' t direct the wind... but i can adjust my sail!

6. Ανάρτηση 5
    Senior Member Το avatar του χρήστη manolo3
    Σκάφος
    Mostro Offshore 541
    Μηχανή
    Selva 100Hp (4T)
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Εβαλα αυτο το ερωτημα στο τραπεζι γιατι προσπαθω να λυσω την δικη μου απορια.

Αντε πηρες το καμπινατο πολυεστερικο, μπορεις να το συντηρισεις ή ειναι πιο οικονομικο το φουσκωτο. Γιατι με τον καιρο βγαινουν και αλλα πραγματα στο τραπεζι που ισως ειναι κρυφα ή δεν τα υπολογιζεις στην αγορα ειτε γιατι δεν τα ξερεις ειτε γιατι δεν τους δινεις σημασια εκεινο τον καιρο, αλλα με την παροδο του χρονου βγαινουν στην επιφανεια.

Ενταξει το Evripus το δηλωνεις "μικροτερο" αλλα δεν ειναι ο κανονας, αν παρεις αλλο θα το δηλωσεις στα πραγματικα μετρα.
    I can' t direct the wind... but i can adjust my sail!

7. The Following User Says Thank You to manolo3 For This Useful Post:

8. Ανάρτηση 6
    Administrator Το avatar του χρήστη nicolouris
    Σκάφος
    Εvripus 540
    Μηχανή
    Johnson 140
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Αν εξαιρέσεις την κατανάλωση που είναι αισθητά πιο πάνω σε αυτά τα πολυεστερικα δεν υπάρχει κάποια άλλη διαφορά ουσιαστική. Υπολογίζοντας πάντα στα ίδια μέτρα.

9. The Following User Says Thank You to nicolouris For This Useful Post:

10. Ανάρτηση 7
    Σκάφος
    SeaRay 275
    Μηχανή
    Merc MAG350 Bravo 3
    Περιοχή
    Αθήνα
    Parking
    Αττική
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από manolo3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εβαλα αυτο το ερωτημα στο τραπεζι γιατι προσπαθω να λυσω την δικη μου απορια.

Αντε πηρες το καμπινατο πολυεστερικο, μπορεις να το συντηρισεις ή ειναι πιο οικονομικο το φουσκωτο. Γιατι με τον καιρο βγαινουν και αλλα πραγματα στο τραπεζι που ισως ειναι κρυφα ή δεν τα υπολογιζεις στην αγορα ειτε γιατι δεν τα ξερεις ειτε γιατι δεν τους δινεις σημασια εκεινο τον καιρο, αλλα με την παροδο του χρονου βγαινουν στην επιφανεια.

Ενταξει το Evripus το δηλωνεις "μικροτερο" αλλα δεν ειναι ο κανονας, αν παρεις αλλο θα το δηλωσεις στα πραγματικα μετρα.
    Καλημέρα - σωστά φίλε. Υπάρχουν αρκετά που πρέπει να ζυγίσει ο υποψήφιος αγοραστής, συνειδητά, πριν την απόκτηση του (οποιουδήποτε) σκάφους. Ο μεγαλύτερος παράγωντας είναι η χρήση που θα θέλει να κάνει. Άλλη χρήση ένα 9μετρο cruiser, άλλη χρήση ένα open φουσκωτό, άλλη χρήση ένα μεγάλο cabin φουσκωτό, άλλη χρήση ένα 5μετρο πολυεστερικό.

Θα επανέλθω με το μέρος #2 που αφορά την συντήρηση.

11. Ανάρτηση 8
    Σκάφος
    SeaRay 275
    Μηχανή
    Merc MAG350 Bravo 3
    Περιοχή
    Αθήνα
    Parking
    Αττική
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από nicolouris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν εξαιρέσεις την κατανάλωση που είναι αισθητά πιο πάνω σε αυτά τα πολυεστερικα δεν υπάρχει κάποια άλλη διαφορά ουσιαστική. Υπολογίζοντας πάντα στα ίδια μέτρα.
    Νίκο καλημέρα φίλε. Μην προτρέχεις. Δεν έχω ακόμη αναφέρει τα θέματα περί συντήρησης, τα οποία, και στις δύο περιπτώσεις (έσω έξω, έξω) σε πάρα πολύ μεγάλο ποσοστό έχουν να κάνουν και με την χρήση (ή αχρησία), με το εάν το σκάφος φιλοξενείται στο νερό (ή εκτός), εάν έχει γίνει η προηγούμενη συντήρηση, και φυσικά παλαιότητα.

12. The Following 2 Users Say Thank You to Michael Chatzilias For This Useful Post:

13. Ανάρτηση 9
    Super Moderator Το avatar του χρήστη Wellcraft 2600
    Σκάφος
    Wellcraft Martinique 2600
    Μηχανή
    Volvo Penta 5.7 GS
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Parking
    Χαλκιδική
    Σε ότι αφορά το θέμα της συντήρησης θα συμφωνησω με τον Νίκο. Σε ότι αφορά το θέμα της κατανάλωσης θα πρέπει να κρατάμε πάντα κατά νου τι θα κληθεί να σπρώξει το κάθε μοτέρ για να αποκτήσουμε μια εικόνα για την κατανάλωση. Είναι λογικό μια μηχανή πχ 260 να κάψει περισσότερα καύσιμα όταν θα κληθεί να σπρώξει 3 τόνους σε σχέση πχ αν κληθεί να σπρώξει 1,5 τόνο είτε αυτή είναι έξωλεμβια είτε εσω-εξω

14. Ανάρτηση 10
    Σκάφος
    SeaRay 275
    Μηχανή
    Merc MAG350 Bravo 3
    Περιοχή
    Αθήνα
    Parking
    Αττική
    Μέρος #2: Σύγκριση σε θέματα συντήρησης.

Τα θέματα συντήρησης σε όλες τις μηχανές υποθέτω έχουν να κάνουν σε μεγάλο ποσοστό με την χρήση ή αχρησία, με το εάν το σκάφος φιλοξενείται στο νερό ή σε τρέιλερ, εάν έχει γίνει προηγούμενη συντήρηση (και ακριβώς με λεπτομέρεια σε τί) και η παλαιότητα. Αισθάνομαι ότι έχει να κάνει και με τον εκάστοτε επαγγελματία που αναλαμβάνει.

Συγκρίνοντας λοιπόν με φυσιολογική χρήση κινητήρων (όχι αχρησία δηλαδή), με φυσιολογική προηγούμενη συντήρηση, με διαφορά όμως στις ώρες χρήσης των κινητήρων, με πολύ φερέγγυους επαγγελματίες και στις δύο περιπτώσεις, η δική μου εμπειρία μεταξύ καμπινάτου φουσκωτού και πολυεστερικού δείχνει ως εξής (στα μηχανικά τμήματα συντήρησης περισσότερο, και με μικρή αναφορά σε άλλα τμήματα):

Evripus:
    2017 μοντέλο με DF250 μοντέλο 2005, με 700 ώρες χρήσης, με συντήρηση και έως τότε απροβλημάτιστη.
    Φερέγγυος επαγγελματίας στην συντήρηση.
    Δεν είχε τύχει κάποια ζημιά στην δική μου χρήση, ή σε προηγούμενη. Το κοστολόγιο περιοριζόταν σε ετήσιο σέρβις 550 - 700 ευρώ.
    Σε περιπτώσεις όπου χρειάστηκαν αντικαταστάσεις σε αισθητήρες, αναλώσιμα, κτλ, κοστολόγιο σέρβις 550 - 850 ευρώ.
    Δεν υπήρχαν συμβάντα που θα μου έδιναν την εμπειρία μιας ανακατασκευής / επισκευής κινητήρα / αλλαγής μπλοκ, κτλ.
    Δεν ξέρω το κόστος εάν τύχαινε κάτι δύσκολο και χρειαζόταν αλλαγές ή επισκευές.
    Ακούγεται στην αγορά ότι το κόστος επισκευής, αντικατάστασης μπλοκ, κτλ σε εξωλέμβια είναι πολύ μεγάλο - αυτό ΔΕΝ το ξέρω.
    Διαχείριση της συντήρησης σε ένα "unit" - μία μηχανή, παρόλο που χωρίζεται σε μπλοκ και πόδι - είναι διαχειρίσημο εύκολα, γρήγορα, άνετα.
    Ήταν πονοκέφαλος όμως το σημείο που θα κρεμαστεί (και στο Northstar, και στο Evripus). Οι τρύπες. Πιο πάνω, πιο κάτω, θέλει lift, δεν θέλει.
    Πονοκέφαλος στο φουσκωτό ήταν οι κολλήσεις του μπαλονιού στον πολυεστέρα - υποθέτω όμως αστοχία στην κατασκευή.
    Καλός μηχανικός και καλός ηλεκτρολόγος δεν άφησαν περιθώρια λάθους. Δεν εντόπισα άλλα θέματα.
    Εύκολη, διαχειρίσημη συντήρηση όπου χωρίς ζημιές, ανακατασκευές, επισκευές, νομίζω περιορίζεται στα 600-1000 ετησίως στα μηχανικά μέρη για 1 μοτέρ.
    Δεν γνωρίζω πως αυτό θα άλλαζε εάν το σκάφος ήταν μέσα στο νερό (υποθέτω μέσα σε λίγο χρόνο το μπαλόνια θα ήταν σε κακή κατάσταση).

Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές