Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων: 11 έως 20 από 33

Nήμα: Συγκριση απο μεγαλο καμπινατο φουσκωτο σε μεγαλο πολυεστερικο καμπινατο σκαφος

1. Ανάρτηση 11
    Senior Member Το avatar του χρήστη Michael Chatzilias
    Σκάφος
    SeaRay 275
    Μηχανή
    Merc MAG350 Bravo 3
    Περιοχή
    Αθήνα
    Parking
    Αττική
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Wellcraft 2600 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε ότι αφορά το θέμα της συντήρησης θα συμφωνησω με τον Νίκο. Σε ότι αφορά το θέμα της κατανάλωσης θα πρέπει να κρατάμε πάντα κατά νου τι θα κληθεί να σπρώξει το κάθε μοτέρ για να αποκτήσουμε μια εικόνα για την κατανάλωση. Είναι λογικό μια μηχανή πχ 260 να κάψει περισσότερα καύσιμα όταν θα κληθεί να σπρώξει 3 τόνους σε σχέση πχ αν κληθεί να σπρώξει 1,5 τόνο είτε αυτή είναι έξωλεμβια είτε εσω-εξω
    Η εξωλέμβια έσπρωχνε 2 τόνους φουσκωτό με ταχύτητες 22-25kn και 4000 - 4300 στροφές.
    Η έσω έξω έσπρωχνε 4 τόνους τέρας, με ταχύτητες 20-24kn και 3500 - 3800 στροφές max.

Η έσω έξω είναι φτιαγμένη από το DNA της για διαχειρίζεται τους 4 τόνους. Μεγάλο powerplant. Κάθεται χαμηλά στην καρίνα, έχει τεράστια αποθέματα δύναμης, ροπής και φυσικά θέλει να πιει. Αναλογικά τα 2.2 - 2.5 βενζίνης εκτιμώ είναι ΠΟΛΥ καλά.

2. Ανάρτηση 12
    Σκάφος
    SeaRay 275
    Μηχανή
    Merc MAG350 Bravo 3
    Περιοχή
    Αθήνα
    Parking
    Αττική
    Sea Ray:
    2006 μοντέλο με Mercruiser MAG350, με 250 ώρες χρήσης, με βασική έως τότε συντήρηση και έως τότε απροβλημάτιστη.
    Φερέγγυος επαγγελματίας στην συντήρηση.

Δεν είχε τύχει κάποια ζημιά στην δική μου χρήση, ή σε προηγούμενη. Καθώς όμως το σκάφος καθόταν στο νερό στην Σκιάθο, θεώρησα σωστό να μεριμνήσω μόνος μου ως good business practise μια πλήρη σειρά συντήρησης ώστε να έχω την δική μου βάση των πραγμάτων.

Δεν υπήρχαν συμβάντα που θα μου έδιναν την εμπειρία μιας ανακατασκευής / επισκευής κινητήρα / αλλαγής μπλοκ, κτλ.
    Ακούγεται στην αγορά ότι το κόστος επισκευής, αντικατάστασης μπλοκ, κτλ σε έσω έξω εάν ποτέ χρειαστεί είναι ΜΙΚΡΟ.

Διαχείριση της συντήρησης σε τρία (3) "units" - μηχανή, gimbal, πόδι. Εφόσον ο επαγγελματίας είναι φερέγγυος και υπάρχει οργάνωση, μια τέτοια σειρά συντήρησης είναι άνετη, εύκολη αλλά απαιτεί χρόνο, υπομονή και οικονομικό προγραμματισμό.

Μηχανή: Απαιτεί τα απαραίτητα, και φυσικά σωστά και γνήσια αναλώσιμα, βλέπω μία φορά τον χρόνο. Η μικρή εμπειρία μου εδώ δείχνει ότι εφόσον δεν υπάρχουν ζημιές, η συντήρηση εδώ παίρνει 300 - 800 ευρώ ανάλογα τα αναλώσιμα. Δεν θα χρειαστεί κάθε χρόνο κυκλοφορητής, ούτε αντλία θαλάσσης, ούτε ρυθμιστής καυσίμων, εάν όμως χρεαστεί, τότε ανεβαίνουμε στα 700 - 1000 στο σέρβις ανάλογα την ανάγκη. Εάν δεν χρεαστούν αναλώσιμα γιατί τα αλλάξαμε πέρυσι, ή πρόπερσι, τότε 300 - 600 ευρώ.

Gimbal: Θέλει προσοχή. Εκεί ταλαιπωρούνται όλες οι βίδες που βλέπουν θάλασσα, πείρος, όλα τα μέσα μεταξύ transom και ποδιού. Εν ολίγοις, μια φορά τα 7-10 χρόνια λαμβάνοντας υπόψιν ότι δεν έχουμε προβλήματα (και ο καλός μηχανικός ελέγχει κάθε χρόνο το gimbal όταν συντηρεί μοτέρ). Εκεί, στο gimbal αλλάζουν αρκετά πράγματα, ο πείρος, δαχτυλίδα, καθαρίζονται σωληνώσεις, αντικατάσταση σε βίδες, και άλλα. Δεν θα μιλήσω για κόστος, δεν είναι μεγάλο (εάν ΔΕΝ υπάρχουν ζημιές). Δεν έχω εμπειρία ζημιάς στο gimbal για να αναλύσω κόστος.

Πόδι: Θέλει συντήρηση. Το πόδι σπρώχνει τους τόνους. Εικάζω ότι - χωρίς ζημιά ή προβλήματα - μία φορά στα 3 χρόνια καλό είναι να το βλέπει μέσα ο μηχανικός, ως προς τα γρανάζια του, το πηνείο και διάφορα άλλα. Ο καλός μηχανικός έχει το νου του ίσως κάθε φορά στα 2 χρόνια. Εάν τα δοντάκια στα γρανάζια είναι καλά - και το πηνείο σε καλή κατάσταση, το κόστος είναι μικρό. Εάν αυτά θέλουν βελτιώσεις, το κόστος υπολογίζεται.

Εν ολίγοις, μια έσω έξω θα θέλει συντήρηση στο μοτέρ κάθε χρόνο, ενώ στο πόδι κάθε 2 ή 3 χρόνια (χωρίς ζημιές), και στο gimbal κάθε 7-10 (χωρίς ζημιές). Όπως καταλαβαίνετε, μετά από όλα αυτά όταν το σκάφος μπει και πάλι μόνιμα στο νερό για φιλοξενία, η θάλασσα τρώει τα μέρη γρήγορα και οι χρόνοι φθοράς αυξάνουν. Όταν μετά από αυτά το σκάφος ανέβει τρέιλερ, ο χρόνος φθοράς (πιστεύω) μειώνεται αφού δεν υπάρχει θάλασσα μόνιμα να τα τρώει.

Ένα cruiser όμως δεν κουμπώνει (τουλάχιστον) εύκολα με εξωλέμβιες, παρόλο που έχουν αρχίσει κάποιοι κατασκευαστές να τα φτιάχνουν κι αυτά. Τα κλασσικά cruiser κολυμπουν με έσω έξω, ή έσω, δίνοντας μεγάλο χώρο στην έξω πλατφόρμα, Αυτό έχει ΚΑΙ καλά:

- Εύκολα ανταλακτικά. Εύκολη πρόσβαση στο (δικό μου τεράστιο) μηχανοστάσιο.
    - Κάθεται χαμηλά στο κέντρο της καρίνας, πίσω, πράγμα το οποίο δίνει τεράστια σταθεροτητα στην θάλασσα.
    - Έχει τεράστια αποθέματα ροπής, ταυτόχρονα θέλει αρκετά λίτρα - ταυτόχρονα φυσικά και θέλει λίτρα αφού σπρώχνει μεζονέτα.
    - Έχει τεράστια αξιοπιστία για πολλές χιλιάδες ώρες. Έχουμε κακομάθει στην Ελλάδα, βλέπουμε 500 και χίλες ώρες και αισθανόμαστε είναι πολλές.

Συνοψίζοντας, στις έξω έχουμε μικρότερο κόστος για ετήσιο σέρβις και ευκολότερη πρόσβαση για συντήρηση και κρέμασμα.
    Μεγαλύτερο κόστος απόκτησης.

Στα cruiser με έσω, ή έσω έξω (βενζίνη), έχουμε δυσκολότερη πρόσβαση στο μηχανοστάσιο (όχι πάντα) και συντήρηση σε 3 μηχανικά μέρη αντί για 1. Μικρότερο όμως κόστος απόκτησης. Δύναμη και αξοπιστία.

Φυσικά δεν έχω αναλύσει πετρέλαιο. Δεν ξέρω.

Οπότε, ο μεγαλύτερος παράγοντας είναι, θέλω φουσκωτό open, μονομήχανο, να πηγαίνω παντού με χαμηλό κόστος, θέλω φουσκωτό με καμπίνα να κοιμάμαι και μέσα και να γυρίζω την Ελλάδα, ή θέλω Cruiser για ήρεμες διακοπές, όχι τεράστιες αποστάσεις με μποφόρ, να φιλοξενώ την οικογένειά μου και να το χρησιμοποιώ σχεδόν ως εξοχική κατοικία μεταξύ νησιών στην Ελλάδα.

Αυτά τα λίγα. Να δουλέψουμε όμως τώρα.

3. The Following 9 Users Say Thank You to Michael Chatzilias For This Useful Post:

4. Ανάρτηση 13
    Senior Member Το avatar του χρήστη manolo3
    Σκάφος
    Mostro Offshore 541
    Μηχανή
    Selva 100Hp (4T)
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Εχεις ενα 10μετρο Bolton με εσω-εξω πετρελαια στα χ€ και βρισκεις και ενα Fairline 10μετρο με εσω-εξω στα χ€ επισης. Εστω οτι τα λεφτα της αγορας - και μονο, το τονιζω- δεν ειναι προβλημα και τα δυο σκαφη ειναι αψογα ετοιμα για θαλασσα. Και εγω θα κανω την ιδια χρηση ειτε με το ενα ειτε με το αλλο.
    Ποιο συντηρειται πιο ευκολα; Εκει θελω να καταληξω. Αντε και το πηρες το Fairline θα τα βγαλεις περα οικονομικα ή επρεπε να καταληξεις στο Bolton;

Προσπαθω λιγο να καταλαβω γιατι ο κοσμος δινει αρκετα λεφτα για να παρει ενα μεγαλο καμπινατο φουσκωτο και οχι ενα αντιστοιχο πολυεστερικο. Γιατι κακα τα ψεματα, σε αυτα τα μετρα το βασικο που σε νοιαζει ειναι η ανεση και οχι η πλευση ωστε να μπω σε συγκρισεις γαστρων. Αν ομως απο την αλλη τα εξοδα ειναι λιγοτερα στο φουσκωτο τοτε ναι το δικαιολογω.
    I can' t direct the wind... but i can adjust my sail!

5. Ανάρτηση 14
    Super Moderator Το avatar του χρήστη Wellcraft 2600
    Σκάφος
    Wellcraft Martinique 2600
    Μηχανή
    Volvo Penta 5.7 GS
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Parking
    Χαλκιδική
    Δεν υπάρχουν ουσιαστικές διαφορές στο θέμα της συντήρησης αν μιλάμε για σκάφη με ίδιου τύπου μηχανές και ίδια επίπεδα εξοπλισμού. Το κόστος συντήρησης να έχει να κάνει με τα επίπεδα εξοπλισμού (γεννήτριες, κλιματιστικά, αφαλατωτες, πασαρέλες κλπ κλπ). Αν και τα επίπεδα εξοπλισμού είναι ίδια τότε δεν υπάρχει διαφορά. Σε ότι αφορά την επιλογή του bolton αντί του fairline ή το ανάποδο αυτό είναι θέμα προσωπικής επιλογής του καθενός. Σε αυτά τα χρηματικά μεγέθη δεν νομίζω ότι είναι θέμα κόστους

6. Ανάρτηση 15
    Junior Member
    Σκάφος
    Dromor R650
    Μηχανή
    Yamaha 150 FETOX
    Περιοχή
    Άλιμος
    Parking
    Σε αναζήτηση....
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από manolo3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχεις ενα 10μετρο Bolton με εσω-εξω πετρελαια στα χ€ και βρισκεις και ενα Fairline 10μετρο με εσω-εξω στα χ€ επισης. Εστω οτι τα λεφτα της αγορας - και μονο, το τονιζω- δεν ειναι προβλημα και τα δυο σκαφη ειναι αψογα ετοιμα για θαλασσα. Και εγω θα κανω την ιδια χρηση ειτε με το ενα ειτε με το αλλο.
    Ποιο συντηρειται πιο ευκολα; Εκει θελω να καταληξω. Αντε και το πηρες το Fairline θα τα βγαλεις περα οικονομικα ή επρεπε να καταληξεις στο Bolton;

Προσπαθω λιγο να καταλαβω γιατι ο κοσμος δινει αρκετα λεφτα για να παρει ενα μεγαλο καμπινατο φουσκωτο και οχι ενα αντιστοιχο πολυεστερικο. Γιατι κακα τα ψεματα, σε αυτα τα μετρα το βασικο που σε νοιαζει ειναι η ανεση και οχι η πλευση ωστε να μπω σε συγκρισεις γαστρων. Αν ομως απο την αλλη τα εξοδα ειναι λιγοτερα στο φουσκωτο τοτε ναι το δικαιολογω.
    όπως γράφτηκε παραπάνω τα κόστη συντήρησης αποκλειστικά για τις μηχανές είναι τα ίδια τα οποία πέφτουν κατά πολύ όταν το σκάφος μένει συστηματικά εκτός νερού. Για το fairline προφανως αυτό είναι πιο δύσκολο ενώ το Bolton φιλοξενείται ευκολότερα στο trailer.

Ο λόγος που κάποιος πάει σε φουσκωτό καμπινάτο είναι για μένα ότι συνήθως προέρχεται απο open φουσκωτό άρα ψυχολογικά θέλει να διατηρήσει την ποιότητα πλεύσης κάτι που όμως ανέτρεψε ο Μιχάλης μεταξύ evripus και Sea Ray. Δεύτερος λόγος πάλι ψυχολογικός είναι ότι όλοι έχουμε στο μυαλό μας ότι όλα τα κόστη στο πολυεστερικό καμπινάτο είναι ανεβασμένα, εκτός της χρήσης. σε αυτό παίζει ρόλο και η αντιμετώπιση απο τους επαγγελματίες του ιδιοκτήτη πλαστικού "σκαφάτου" και του πιο "συμβατικού" φουσκωτάκια.

τέλος απο τη μικρή μου εμπειρία μου στα πετρέλαια η κατανάλωση/μίλι επηρεάζεται πολύ λιγότερο γραμμικά από το βάρος (πχ Bolton vs Fairline) σε σχέση με τη βενζίνη λόγω των πλεονεκτημάτων ροπής των κινητήρων με αποτέλεσμα να έχεις σταθερή κατανάλωση/ώρα χάνοντας λίγους κόμβους στο fairline έναντι του Bolton. Αυτό το 0,5-1λτ/μίλι επιπλέον κατανάλωση νομίζω είναι μία διαφορά που τη ζυγίζεις σε σχέση με τα οφέλη διαμονής/παροχών που κερδίζεις στο καμπινάτο πολυεστερικό.

Τέλος επειδή αναφέρθηκαν πετρέλαια και για τα 2 σκάφη του παραδείγματος τουλάχιστον μεταξύ mercruiser και volvo υπάρχει σημαντική διαφορά στο κόστος των αναλώσιμων/ανταλλακτικών -αλλά και τη διαθεσιμότητα νομίζω- υπέρ της mercruiser κάτι που δυστυχώς συνήθως "περνάει" και στο κόστος των εργασιών του κάθε μάστορα.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη geodimis : 29-01-2020 στις 10:08 Αιτία: συμπλήρωση

7. Ανάρτηση 16
    Junior Member Το avatar του χρήστη scarab33AVS
    Σκάφος
    Scarab 33AVS & Charlie Bell Marine Hellas
    Μηχανή
    2x500HP Mercruiser (V8 8.2lt ) & 135HP Mercury Black Max 2.0lt V6
    Περιοχή
    Hellas
    Δεν το διαβασα καπου αλλα οι κουρμπες των μερκρουζερ χρηζουν αλλαγης ανα καποια περιοδο. Σημαντικο κοστος.μινιμουμ 900-1000.
    επισης τα γκιμπαλς καινούργια γνησια έχουν σημαντικο κοστος. Για το σκαραμπ που τα εχω προσφατα, 2300 το ενα. Θεωρω για πιο νορμαλ καταστασεις θα εχου 1800 πχ.
    εγω εχω προυπολογισει 2,5-3000 μεσο ορο ανα ετος. Δλδ στη δεκαετια να ζητησει εκτος βενζινες 45000. Για προγραμματισμενη συντηρηση by the book και παρκινγκ ασφαλειες/ τεπαυ κλπ. Στανταρ το 3000 ειναι ανα ετος. (1000 παρκινγκ, ασφαλεια /λημενικο κλπ 1000, σερβις 1000). Φυσικα εχοντας αλλαξει τα παντα ωστε να μηδενισει ...το κοντερ και να παμε απο το μηδεν.
    SCARAB 33AVS 2x500hp Mercruiser
    Charlie Bell Marine Hellas 135hp Mercury

8. The Following User Says Thank You to scarab33AVS For This Useful Post:

9. Ανάρτηση 17
    Σκάφος
    SeaRay 275
    Μηχανή
    Merc MAG350 Bravo 3
    Περιοχή
    Αθήνα
    Parking
    Αττική
    Πολύ σημαντικό, το οποίο ξέχασα.

Ίσως ένα από τα πιο βασικά στελέχη της συντήρησης είναι οι εξατμίσεις (2). Όσο το σκάφος βρίσκεται στο νερό, τόσο γρηγορότερα χρήζουν αλλαγής. Όσο το σκάφος μετά τις βόλτες φιλοξενείται στο τρέιλερ, τόσο πιο πολύ θα αντέξουν οι εξατμίσεις. Αυτό είναι το σημείο όπου εάν παλιώσουν υπερβολικά, μπορεί να πάρουν νερά τα οποία θα μπουν στην μηχανή - ως εκ τούτου, μπορεί κάποιος διαχειριστής να τοποθετήσει το κείμενο περί εξατμίσεων στο τμήμα της συντήρησης του μοτέρ σας παρακαλώ, ή επίπρόσθετα;

Κόστος από 800 - 1400. Εάν το σκάφος είναι στο νερό, χρήζουν ελέγχου και αλλαγής κάθε 2 με 3 χρόνια. Εάν το σκάφος δεν φιλοξενείται μόνιμα στο νερό (τρέιλερ), χρήζουν αλλαγής αρκετά περισσότερο (5, 6+ χρόνια).

10. Ανάρτηση 18
    Super Moderator Το avatar του χρήστη Wellcraft 2600
    Σκάφος
    Wellcraft Martinique 2600
    Μηχανή
    Volvo Penta 5.7 GS
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Parking
    Χαλκιδική
    Ο χρόνος ζωής των εξατμίσεων δεν έχει να κάνει μόνο με την παραμονή στην θάλασσα ή όχι αλλά και με την σωστή συντήρηση του κατά την διάρκεια τυχόν παροπλισμού. Εξατμίσεις σκάφους το οποίο βρίσκεται μέσα στην θάλασσα μόνιμα με γεμάτο το μπλοκ και τις εξατμίσεις με θαλασσινό νερό πιθανότατα θα κρατήσουν περισσότερο από ένα άλλο που το βγάλαμε στο πάρκινγκ, το δουλέψαμε με γλυκό νερό και αδειασαμε στην συνεχεια τα νερά. Για αυτόν ακριβώς τον λόγο στον σωστό παροπλισμό μιας έσω εξω δεν αδειαζουμε απλά τα νερά αλλά γεμίζουμε και τους χώρους ψύξης του κυκλώματος της μηχανής με παραφλου. Η αντικατάσταση των εξατμίσεων οι οποιες συντηρούνται γίνεται συνήθως μετά από 6 χρόνια με έναν έλεγχο πάνω στην 5ετια ακόμα και στα after market. Υπάρχουν παραδείγματα εξατμισεων που πήγαν με σωστή συντήρηση 9-10 χρόνια αλλά και παραδείγματα εξατμισεων που τρύπησαν λόγω καλής συντήρησης σε 4 χρόνια

11. The Following 2 Users Say Thank You to Wellcraft 2600 For This Useful Post:

12. Ανάρτηση 19
    Σκάφος
    Μηχανή
    Περιοχή
    Hellas
    Πέραν του κόστους, που ας πουμε πως στο sea ray του παραδείγματος είναι ένα 10% πάνω από ένα "αντίστοιχο" "καμπινάτο" φουσκωτο, ξεχνάμε ένα πράγμα που μάλλον δε κοστολογείται.
    Οτι Το ένα είναι ένα πραγματικό σπιτάκι. Το άλλο όχι. Ακόμα και 30 ποδια φουσκωτά που έχω υπόψην μου (marco / solemar) , είναι δυσκολα στη διαβίωση συγκριτικά. Καμία σχέση . Ουτε σε χωρους εσωτερικού, ουτε σε αισθητική εσωτερικού, ούτε σε feel good factor διαβίωσης. Μιλάω για ιδιων ετών σκάφη. Προσωπική μου οπτική βεβαια, αλλά αυτο΄το 10% (ή και 40%, όσο θελετε) που χάνει κάποιος από τη συντήρηση το παίρνει πίσω σε κάθε μέρα διαβίωσης.
    Οι πλεύσεις κλπ, είναι δευτερεύον. Εγω τουλάχιστον , ολοι μα όλοι που βλέπω (φουσκωτά 22-35 ποδια & πλαστικά 20-45 πόδια) , με 25 μίλια ταξιδεύουν σε "καιρό" και ανττικειμενικά πάνω από καλό 4άρι, καμία γάστρα φορουμική ή μή δεν έχει πλεύσει. Τώρα αν το sea ray κάνει γκάπ ή το mostro κάνει γκούπ, εμένα προσωπικά δε μου λέει κάτι. Ιδίως όταν έχω στόχο τη διαβίωση.

13. The Following User Says Thank You to scarab33AVS For This Useful Post:

14. Ανάρτηση 20
    Σκάφος
    Μηχανή
    Περιοχή
    Hellas
    Επίσης σε οτι αφορά το τρέιλερ, είτε είναι 10 μέτρα Fairline είτε 10 μέτρα Bolton μια χαρά βγαίνουν σε τρέιλερ αρκεί να έχεις το τρέιλερ που πρέπει.
    Προσωπικά εγω, κάθε παρασκευή ρίχνω και κάθε κυριακή βράδι βγάζω το scarab με το Τουαρέγκ. Μόνος μου. Δεν ακουμπάει άνθρωπος. 5+τόνοι . Κατά κοινή ομολογία το βγάζω ευκολότερα από ό,τι εβγαζα τον Τσάρλι με το 316i ή το Pt Cruiser.
    Στο ίδιο πάρκινγκ υπάρχει 44άρι cruiser (windy? willy? δε θυμάμαι) που κάνει ακριβώς το ίδιο με εμένα. Οχι τόσο ευκολα, αλλά γίνεται. Αρκεί να έχεις τρέιλερ.

15. The Following User Says Thank You to scarab33AVS For This Useful Post:

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές