Σελίδα 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων: 11 έως 20 από 41

Nήμα: Eνδειξη σωστου υψους μηχανης βασει του σχηματος ( "βενταλιας" ) των απονερων

1. Ανάρτηση 11
    Senior Member Το avatar του χρήστη manolo3
    Σκάφος
    Mostro Offshore 541
    Μηχανή
    Selva 100Hp (4T)
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από nicolouris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σωστά εν μέρει αυτά γράφεις Μανώλο όμως το σωστό είναι να φτιάξεις πρώτα το ύψος της μηχανής και μετά δοκιμάζεις προπέλες.
    Μα δεν ειπα το αντιθετο, ισα ισα. Απλως τονισα πως και το υψος της μηχανης ειναι σχετικο, μια βαρκα μπορει να πλεει σωστα και σε δυο διαφορετικες τοποθετησεις. Στη μια σιγουρα ομως παιρνει τα μεγιστα που μπορει, δε σημαινει ομως οτι η αλλη ειναι τελειως λαθος. Εκτος αν εχουμε ξενερισματα, αργο πλαναρισμα, κλισεις κλπ. Απλως τονισα πως ενας μπουσουλας ειναι οι στροφες και το τριμ και οχι το απονερο. Μπορει να ειμαι και λαθος.

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Canto21 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Oντως πολυ ωραιο το plefsi Νικο, και γρηγορο!
    Μολις περναει καβοκολωνες η μανετα τερματιζει, μη κοιτας που εχει ταμπελα στην υπογραφη "μπαμπα μην τρεχεις"!
    I can' t direct the wind... but i can adjust my sail!

2. The Following 2 Users Say Thank You to manolo3 For This Useful Post:

3. Ανάρτηση 12
    Administrator Το avatar του χρήστη daddy
    Σκάφος
    plefsi 4.95
    Μηχανή
    Mercury 90HP optimax
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο.
    Parking
    Λαγονήσι (Stavento)
    Website: www.seaforum.gr
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από nicolouris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σωστά εν μέρει αυτά γράφεις Μανώλο όμως το σωστό είναι να φτιάξεις πρώτα το ύψος της μηχανής και μετά δοκιμάζεις προπέλες.
    Πολλές φορές είναι όπως τα λέει ο Μανώλης, η συμπειφορά της προπέλας καθορίζει το ύψος του μοτέρ.

Ακόμα και αν πάμε στον γενικό κανόνα περί ύψους αν έχεις πέσει στην περίπτωση γάστρας να καταλήγει σε πέλμα (PLEFSI 4.95) εκεί μπλέκεις ακόμα περισσότερο:

transomhook1.jpg Στην πρώτη περίπτωση μπορείς να λάβεις υπ' όψιν σου σαν ακμή το πέλμα.

transomhook2.jpg Μπορείς όμως να λάβεις υπ' όψιν σου την προέκταση που δημιουργείται από την γάστρα και να παίξεις με το ύψος.

DeepV-DesignTerms.jpg Αν δε υπάρχει και μπρακέτο άστα να πάνε.

PLEFSI_495_081.jpg Και ναι το 4.95 έχει από όλα και πέλμα και μπρακέτο. ARTEMIS_ΙΙΙ_067.jpg ARTEMIS_ΙΙΙ_068.jpg

Βρήκα και φώτο με την ας υποθέσουμε σωστή τοποθέτηση αλλά με 19" αλουμινένια προπέλα για να δούμε το απόνερο.

ARTEMIS_ΙΙΙ_089.jpg ARTEMIS_ΙΙΙ_094.jpg ARTEMIS_ΙΙΙ_088.jpg

Και τέλος έχω βρεί την υγεία μου με μια ανοξείδωτη 5άφτρεη high five:

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από manolo3 Εμφάνιση μηνυμάτων

Μολις περναει καβοκολωνες η μανετα τερματιζει, μη κοιτας που εχει ταμπελα στην υπογραφη "μπαμπα μην τρεχεις"!
    Κακοήθεις φήμες:

ARTEMIS_ΙΙΙ_077.jpg ARTEMIS_ΙΙΙ_081.jpg

DSC_0196.jpg DSC_0203.jpg DSC_0235.jpg
    Αργός μπουνατσαδόρος

4. The Following 3 Users Say Thank You to daddy For This Useful Post:

5. Ανάρτηση 13
    Member
    Daddy για πες εντυπώσεις από την 5φτερη προπέλλα, τι παρατήρησες σε σχέση με 3φτερη 4φτερη; Όχι μόνο σε νούμερα αλλά και ευρύτερα σε συμπεριφορά.
    Δεν έχω δοκιμάσει ποτέ, πάντα μου προκαλούσαν περιέργεια.

6. Ανάρτηση 14
    Σκάφος
    plefsi 4.95
    Μηχανή
    Mercury 90HP optimax
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο.
    Parking
    Λαγονήσι (Stavento)
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από pavlosap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Daddy για πες εντυπώσεις από την 5φτερη προπέλλα, τι παρατήρησες σε σχέση με 3φτερη 4φτερη; Όχι μόνο σε νούμερα αλλά και ευρύτερα σε συμπεριφορά.

Τραίνο........

Αμεσο πλανάρισμα και πολύ μεγάλη σταθερότητα.
    Με τη 19" (τριφτερη) αλουμινίου μετά τους 34 κόμβους δεν ένιωθα άνετα και κοντά στους 40 αισθανόμουν μεγάλη ανασφάλεια, με αυτή έχω χάσει περίπου 3 κόμβους αλλά ακόμα και στους 38 τελικής έχεις μια αίσθηση σταθερότητας και ασφάλειας που δεν την είχα δει ούτε με την Lazer II 20P που είχα δοκιμάσει.
    Λίγο παραπάνω κατανάλωση, αλλά αξίζει για την βελτίωση της αύξησης της ποιότητας ταξιδιού.
    Δυστυχώς δεν παράγετε πια σε ζυγά νούμερα που ταιριάζει στα τρικύλιδρα ΟΡΤΙΜΑΧ αλλά μόνο σε μονά για τα V6.
    Αργός μπουνατσαδόρος

7. The Following User Says Thank You to daddy For This Useful Post:

8. Ανάρτηση 15
    Member
    Ωραία.
    Εγώ δοκιμάζοντας 4φτερη 18άρα είδα ότι (α) μου έπεφτε λίιιιγο πιο μακρυά απ' ό,τι θα ήθελα, δεν έβγαζα φουλ στροφές, (β) σηκώθηκε η πρύμνη και οι κώνοι δεν ακουμπούσαν σχεδόν καθόλου στο νερό. Μειωμένες τριβές αλλά το σκάφος μου μάλλον δεν είναι σχεδιασμένο να πλέει έτσι, και μάλλον για τον λόγο αυτό είχα αστάθεια ήδη από τους 36-37 κόμβους, ενώ με 3φτερη 19άρα η αστάθεια ξεκινούσε μετά τους 42-43 κόμβους (τελική 45), και με την τωρινή 17άρα πρακτικά δεν βλέπω αστάθεια αφού το σκάφος τερματίζει περίπου στους 42 κόμβους.

Δεν μπορώ να θυμηθώ τι συμπεριφορά είχε η 4φτερη από άποψη ελάχιστης ταχύτητας πλαναρίσματος-ξεπλαναρίσματος. Δεν μου φάνηκε να είδα πολύ μεγάλη διαφορά, αλλά δεν θυμάμαι.
    Εσύ με την 5φτερη είδες αλλαγή σε σχέση με την ταχύτητα πλαναρίσματος;

[sorry για το μικρό offtopic!]

9. Ανάρτηση 16
    Σκάφος
    plefsi 4.95
    Μηχανή
    Mercury 90HP optimax
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο.
    Parking
    Λαγονήσι (Stavento)
    [sorry για το μικρό offtopic!]
    Από την στιγμή που η προπέλα έχει άμεση σχέση με το ύψος δεν είμαστε offtopic.
    Αργός μπουνατσαδόρος

10. Ανάρτηση 17
    Member
    OK, επαναφέρω το ερώτημα τότε :)

11. Ανάρτηση 18
    Senior Member Το avatar του χρήστη manolo3
    Σκάφος
    Mostro Offshore 541
    Μηχανή
    Selva 100Hp (4T)
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από daddy Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολλές φορές είναι όπως τα λέει ο Μανώλης, η συμπειφορά της προπέλας καθορίζει το ύψος του μοτέρ.

Κακοήθεις φήμες
    Περσυ οταν πηρα τη μηχανη και εκανα την πρωτη δοκιμη με τον μηχανικο, πανω στην κουβεντα παντως επειδη φοραω τετραφτερη μου ειπε πως αν στο μελλον θελω να βαλω τριφτερη ανοξειδωτη πολυ πιθανον να χρειαστει να παιξουμε και με το υψος της μηχανης. Γενικολογα βεβαια, αλλα για να το λεει -ο συγκεκριμενος τουλαχιστον- κατι θα ξερει.

Ειμαι και επισημα ο πιο αργος στο φορουμ!

Ωραία.
    Εγώ δοκιμάζοντας 4φτερη 18άρα είδα ότι (α) μου έπεφτε λίιιιγο πιο μακρυά απ' ό,τι θα ήθελα, δεν έβγαζα φουλ στροφές, (β) σηκώθηκε η πρύμνη και οι κώνοι δεν ακουμπούσαν σχεδόν καθόλου στο νερό. Μειωμένες τριβές αλλά το σκάφος μου μάλλον δεν είναι σχεδιασμένο να πλέει έτσι, και μάλλον για τον λόγο αυτό είχα αστάθεια ήδη από τους 36-37 κόμβους, ενώ με 3φτερη 19άρα η αστάθεια ξεκινούσε μετά τους 42-43 κόμβους (τελική 45), και με την τωρινή 17άρα πρακτικά δεν βλέπω αστάθεια αφού το σκάφος τερματίζει περίπου στους 42 κόμβους.
    Παυλο εχεις καταφερει να βγαλεις ολο το mosto στον αερα;

Πανω απο 39 knots/hour δεν ειχα δει ποτε σε κανενα απο τα τρια mostro και με διαφορετικες μηχανες. Max 39...
    I can' t direct the wind... but i can adjust my sail!

12. Ανάρτηση 19
    Member
    Εσύ είχες φλώρικα τετράχρονα μηχανάκια, αυτό φταίει

Ναι, με τη 19άρα μέχρι 42 κόμβους φτάνει για πλάκα και μετά θέλει λίγο προσοχή για το σκαλί 43-45.
    Με τη 17άρα Mirage χτυπάει 42 και δεν έχεις καταλάβει τίποτα. Την πρώτη φορά που τη δοκίμασα τρόμαξα από την επιτάχυνση (σε σύγκριση με τη 19αρα που είχα συνηθίσει).
    Τα νούμερα αυτά έχουν επιτευχθεί με 1 ή 2 άτομα, καύσιμα σχεδόν φουλ (200lt) και νερά περίπου 30-40 lt.

Η αλήθεια είναι ότι η γάστρα είναι πολύ έξω από το νερό σε αυτές τις ταχύτητες, βέβαια με τις τρίφτερες εξακολουθεί να σέρνει μπαλόνι. Με την τετράφτερη είναι σχεδόν έξω από το νερό και οι κώνοι αλλά δεν μπόρεσα να περάσω τους 40 κόμβους λόγω αστάθειας - φόβου. Και πιθανόν και να μην πήγαινε άλλο το σκάφος (λόγω βήματος-έξτρα φτερού), καθώς έφτανα μέχρι 5200-5300rpm.

Και για να επιστρέψουμε και στο βασικό θέμα, όλα αυτά με τοποθέτηση 2η τρύπα από πάνω και το AV plate περίπου 1,5 με 2 εκατοστά πάνω από την ακμή του V.

Μια μικρή διόρθωση: όχι knots/hour. Ο κόμβος είναι μονάδα μέτρησης ταχύτητας, εξ ορισμού ν.μ. άνα ώρα, οπότε το /hour περιττεύει.

13. The Following User Says Thank You to pavlosap For This Useful Post:

14. Ανάρτηση 20
    Member Το avatar του χρήστη john540
    Σκάφος
    Mostro 541 offshore
    Μηχανή
    Yamaha 115 v4
    Περιοχή
    αθηνα
    Parking
    Λουτσα
    Με το mariner 115 ,πριν το κολλήσω, είχα δει 44-45 μίλια έξω απ το Θορικο με την 19αρα μαμά και δεν ένιωσα καθόλου ωραία... κοινώς χ@στηκα πάνω μου... ένιωθα ότι η γάστρα είναι στον αέρα και μέ το παραμικρό κυματάκι που θα με χτυπήσει θα γίνει στραβή...
    και με το Yamaha 115 τώρα πλάναρεί και 40ριζει για πλάκα αλλα πιστεύω ότι είναι και τα όρια σε αυτά τα μήκη γάστρας...

Σελίδα 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές