Σελίδα 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 12345 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων: 21 έως 30 από 41

Nήμα: Eνδειξη σωστου υψους μηχανης βασει του σχηματος ( "βενταλιας" ) των απονερων

1. Ανάρτηση 21
    Junior Member Το avatar του χρήστη Vasilis42
    Σκάφος
    Marinello 645 Family
    Μηχανή
    Evinrude Οcean Runner 150 (2Τ) Honda 15 (4T)
    Περιοχή
    Λαμια
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από john540 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με το mariner 115 ,πριν το κολλήσω, είχα δει 44-45 μίλια έξω απ το Θορικο με την 19αρα μαμά και δεν ένιωσα καθόλου ωραία... κοινώς χ@στηκα πάνω μου... ένιωθα ότι η γάστρα είναι στον αέρα και μέ το παραμικρό κυματάκι που θα με χτυπήσει θα γίνει στραβή...
    και με το Yamaha 115 τώρα πλάναρεί και 40ριζει για πλάκα αλλα πιστεύω ότι είναι και τα όρια σε αυτά τα μήκη γάστρας...
    Σε καταλαβαίνω απόλυτα και την αίσθηση της ανασφαλειας.. Μόνος χωρίς κύμα, με τo 6μετρο φουσκωτό και την 150 V6 την διχρονη, με προπέλα 21, στις 4400-4600, έδειξε 44-45 knots το ταχύμετρο και 41 το Lowrance. Απλά δεν είχα τον ελεγχο... και ήταν και η τελευταία φορά που το ταχύμετρο έδειξε τέτοιες ταχύτητες...(για τα λίγα δευτερόλεπτα που κράτησε)

2. Ανάρτηση 22
    Junior Member Το avatar του χρήστη scarab33AVS
    Σκάφος
    Scarab 33AVS & Charlie Bell Marine Hellas
    Μηχανή
    2x500HP Mercruiser (V8 8.2lt ) & 135HP Mercury Black Max 2.0lt V6
    Περιοχή
    Hellas
    Ρε παιδιά, μονο σε εμενα ακουγονται περιεργα αυτα?
    οχι οτι δεν τα πιστευω γιατι έχω δει αρκετές φορές φουσκωτά (και καλά ας πουμε σαν μαρκες) που σε ταχυτητες 40-50 γενικά δε στεκονται καλά.
    απλά, θα με προβλημάτιζε αυτό, ιδιως αν η ιπποδυναμη μου ήταν εντός προδιαγραφων. Δεν ειναι και πολύ φυσιολογικο ένα 6μετρα σκαφος να μην κραταει έλεγχο με μια 150άρα. Κάτι δείχνει αυτό για το R & D.
    SCARAB 33AVS 2x500hp Mercruiser
    Charlie Bell Marine Hellas 135hp Mercury

3. Ανάρτηση 23
    Member
    μπορεί να δείχνει αυτό που λες.....
    μπορεί όμως να δείχνει κάτι και για την σωστή ή λάθος επιλογή προπέλας και ύψους μηχανής...
    επίσης....τουλάχιστον σε ό,τι αφορά τα mostro του manolo το δικό μου και του john....μιλάμε για σκάφη που έχουν α) ακραίες γωνίες V και είναι εγγενώς πιο ασταθή σε υψηλές ταχύτητες, σε σχέση με ρηχόγαστρα/flat σκάφη, και β) περίπου 15% μικρότερο μήκος ισάλου σε σχέση με το ονομαστικό μήκος τους, ακριβώς λόγω του ακραίου V (και της μη μέτρησης του μήκους με μεθόδους Evripus...).

ΥΓ.... κάπου κάποιος είχε φτιάξει ένα παιχνίδι-προσομοιωτή όπου μπορούσες να πειραματιστείς με τα ναυπηγικά χαρακτηριστικά του σκάφους για να δεις πώς επηρεάζουν τους διατοιχισμούς...αν το βρω θα το ποστάρω.

4. Ανάρτηση 24
    Σκάφος
    Μηχανή
    Περιοχή
    Hellas
    Οταν λέμε ακραίο V? Για τί γωνία μιλάμε εμπρός πίσω?
    Για το μέτρημα, φανταζομαι εννοεις οτι μετράνε και πλατφορμες/πασαρέλες και όλα στο συνολικο.
    συγγνωμη που ρωταω, απλά δε γνωρίζω.

5. Ανάρτηση 25
    Member
    Παλιά μετρούσαν έτσι..........τώρα ό,τι μπορούν να μην το μετρήσουν, ή νομίζουν ότι δεν μπορούν να μετρήσουν (πασαρέλες, δελφινιέρες, προέκταση μπαλονιού όπισθεν του καθρέπτη), δεν τα μετρούν.
    Deadrise στην πρύμνη έχουν 27 τα mostro offshore.
    Στην πλώρη δεν είμαι σίγουρος, νομίζω είχα διαβάσει πάνω από 50 αλλά πρέπει να το επιβεβαιώσω.

6. Ανάρτηση 26
    Senior Member Το avatar του χρήστη manolo3
    Σκάφος
    Mostro Offshore 541
    Μηχανή
    Selva 100Hp (4T)
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από scarab33AVS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ρε παιδιά, μονο σε εμενα ακουγονται περιεργα αυτα?
    οχι οτι δεν τα πιστευω γιατι έχω δει αρκετές φορές φουσκωτά (και καλά ας πουμε σαν μαρκες) που σε ταχυτητες 40-50 γενικά δε στεκονται καλά.
    απλά, θα με προβλημάτιζε αυτό, ιδιως αν η ιπποδυναμη μου ήταν εντός προδιαγραφων. Δεν ειναι και πολύ φυσιολογικο ένα 6μετρα σκαφος να μην κραταει έλεγχο με μια 150άρα. Κάτι δείχνει αυτό για το R & D.
    Ποιο ειναι το περιεργο; Οι περισσοτερες γαστρες των φουσκωτων ειδικα σε αυτα τα μετρα δεν ειναι σχεδιασμενες με γνωμομα τις παρα πολυ υψηλες ταχυτητες, αλλα την καλη πλευση. Οτι μεσα στα χρονια εξεληχθηκαν οι μηχανες και πλεον δινουν τη δυνατοτητα να αυξανονται και οι ιπποδυναμεις στους καθρεφτες τους δεν σημαινει αυτοματως οτι ειναι και σωστες επιλογες.

Βαρκες πχ (ακομα και αγγλικες καλες) που καποτε ειχαν μεγιστη ιπποδυναμη τα 250 ξαφνικα πηγαν στα 300 350 και οσο γινονται και πιο ελαφριες οι μηχανες μπορει να ανεβαινουν και αλλο. Οι μηχανες λοιπον εξελιχθηκαν, οι γαστρες ομως;

Το R&D αν και μου φερνει λιγο γελιο ο ορισμος για τα ελληνικα δεδομενα, πραγματι δεν δουλευει σωστα στους κατασκευαστες, αυτο βεβαια δεν ειναι και κανονας, υπαρχουν αρκετοι Ελληνες κατασευαστες που ξανασχεδιασαν τις γαστρες, εβαλαν steps, αναδιαμορφωσαν ολο το καλουπι και παραγουν βαρκες σε παρα πολυ καλα επιπεδα.

Και στην τελικη για να μην τα ριχνουμε ολα στους κατασκευαστες -ασχετως τα παρα πολλα λαθη που εκαναν και συνεχιζουν να κανουν- δεν μας πουλησαν ποτε βαρκες GTi, ουτε μας εδωσαν βαρκες αγωνιστικες. Βαρκες τουρισμου εφτιαχναν/φτιαχνουν... στους 40+ knots (Παυλο το διορθωσα) μια γαστρα 5-6μετρα - ειναι στα ορια της απο θεμα ευσταθειας. Και το Jimny που ειχα καποτε μπορουσα να το παω με 120-140, ενιωθα "ασφαλεια" μεσα του; Οχι... γιατι μετα τα 90 αρχιζαν και ετριζαν τιμονια, και στη στροφη ελεγες "αντε και μπηκα θα βγω;"... οκ, βαλτο ομως απο την αλλη να συρει και να βγαλει απο οποιαδηποτε γλυστρα 10μετρη βαρκα. 1300 κιβυκα βαζεις τα αργα και του βαρανε προσοχη κατι 2λιτρα.
    I can' t direct the wind... but i can adjust my sail!

7. Ανάρτηση 27
    Σκάφος
    Μηχανή
    Περιοχή
    Hellas
    Εμένα μου φαίνεται περίεργο. Και εξηγώ γιατί. Γιατί δεν το εχω ζήσει. ¨Εχοντας ένα 5.7 στα χαρτιά και 5.5 αληθινά μέτρα bowrider πολυεστερικό 32 ετών, με συνομίλικη mercury 135 2T, ποτέ δεν υπήρξε υπόννοια αστάθειας ποσo μάλλον σε ευθεία πορεία. Η τελική του ειναι 52mph με 19άρα προπέλα. Ηταν 55 με 21. Εως και σήμερα που μιλάμε, δεν έχω νιώσει ποτε αυτό. Και μιλάμε για σκάφος που το 87, ο κ. Πολλάτος δε νομιζω να είχε κάποιο σοβαρό r&D. Σήμερα, κάθε καλοκαίρι δλδ, ρίχνω μια μπάλα /μπιτόνι/ σημαδούρα μέσα στο νερό, την προσεγγίζω με 50+, και κόβω εντελώς το τιμόνι. Στόχος να γυροφέρνω τη μύτη μου γύρω από τη μπάλα στο μισό μέτρο χωρίς να την ακουμπάω και με ελεγχόμενο ντρίφτ. Η διαδικασία τελειώνει μόλις ολοκληρωθεί ο δευτερος γύρος, και ταχύτητα εξόδου τα 35-38mph. Δηλαδή έχω πετύχει τα απόνερα μου και τα έχω περάσει με κλειδωμένο τιμόνι και μανέτα κάτω. Και δε μιλάμε για κανένα σκάφος Gti ούτε αγωνιστικό. Για αυτό δε συμφωνώ οτι μια γάστρα 5-6 μέτρα είναι στα όρια που περιγράφονται στα παραπάνω πόστ. Ούτε σημασία έχει πόσες «εγιναν» οι μηχανές. Αν όλα τα περιγραφόμενα από εσας, γίνονται με μηχανές εντός προδιαγραφών, το «πρόβλημα» είναι του σκάφους, όχι των μηχανών. Και βάζω «» στο πρόβλημα, γιατί θεωρώ οτι είναι. Μπορεί για πολλούς να σημαίνει απλά «κόβω λίγο γκάζι και όλα καλά» αλλά για μένα σημαίνει πρόβλημα. Εκτός αν ειναι overpowered.

8. Ανάρτηση 28
    Senior Member Το avatar του χρήστη manolo3
    Σκάφος
    Mostro Offshore 541
    Μηχανή
    Selva 100Hp (4T)
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Αν και βγαινουμε off-topic.

Για αρχη προεχει η ασφαλεια:

• Εισαι πολυ τυχερος που δεν σου εχει συμβει κατι μεχρι τωρα και καλο ειναι καποιες φορες, η "αδρεναλινη" να ισορροπει και με το θεμα της "ασφαλειας".
    • Αν και το θεωρω λιγο δυσκολο να μπει καποιος με 50+ με το τιμονι τερμα στραμμενο και να βγει με 40 χωρις να τον εχει αδειασει πουθενα. Συγχαρητηρια. (:
    • Και το βασικοτερο, θελω να ελπιζω οτι ολα αυτα γινονται, αν οχι σε ασφαλες και ελεγχομενο περιβαλλον, τουλαχιστον μεσοπελαγα, φορωντας σωσιβιο, κρανος και το quick stop και οχι σε περιοχη που υπαρχει κοσμος ή περνανε και αλλες βαρκες, οπου υπαρχει τεραστια πιθανοτητα το παραμικρο σου λαθος να τους τραυματισει ή να τους σκοτωσει, χωρις να φταινε κιολας.

Οταν τιμονευει καποιος ορθιος -στις συγκεκριμενες περιπτωσεις- στους 40+ κομβους και εχει και κοσμο μεσα που καθονται σε εναν καναπε χωρις προστατευτικα και κρατιουνται απο κατι κολλημενους σχοινοφορους που ευκολα ξεκολλανε ή σπανε σε μια στραβη. Οταν λοιπον ορθιος θα σκασεις σε ενα κυμα με την ταχυτητα με 40+ κομβων και τα γονατα σου θα λυγισουν θελοντας και μη, οταν το ενα χερι θα ειναι στην μανετα και το αλλο στο τιμονι ή ισως το ενα στο τιμονι και το αλλο στο ανοξειδωτο ρελι του κοκπιτ, τοτε ναι δε νιωθεις ευσταθεια με το παραμικρο μπορεις να πεσεις μεσα στη θαλασσα.

Κλεινω το off-topic!
    I can' t direct the wind... but i can adjust my sail!

9. Ανάρτηση 29
    Member
    Η σκαφάρα σου όμως δεν υπάρχει περίπτωση να έχει το V ενός βαθυγαστρου φουσκωτού, και είναι εγγενώς πιο σταθερή. Το ίδιο π.χ. και σκάφη όπως τα Ski Nautique, επαγγελματικά σκάφη ελξης με τελική 47 κόμβων. Έχουν απίστευτο tracking και ικανότητα ελιγμών. Από κάτω όμως δεν έχουν καμία σχέση με ένα φουσκωτό. Είναι απλά για άλλη δουλειά.

Έχω πάει τελική 55 κόμβους με Mariner 175 hp 2T σε ένα πενταμετρο Bluefin... Το σκάφος τρένο...αλλά καμία σχέση η γάστρα του με αυτή του mostro, το οποίο ως 3 bf όρτσα δε νιώθει.
    Κάπου κερδίζεις κάπου χάνεις.

10. Ανάρτηση 30
    Σκάφος
    Μηχανή
    Περιοχή
    Hellas
    «Σκαφάρα» δεν το λές, αλλά οκ, ευχαριστώ για τη φιλοφρόνηση!

το πού, πώς γινονται, ασφάλεια, τύχη κλπ, είναι συζητήσεις που έχουν γίνει εκατοντάδες φορές (κυρίως με θέμα το αυτοκίνητο) και ειλικρινά δε θα ήθελα να μπώ σε αυτή τη συζήτηση. . Συμφωνω με τις οδηγίες/ παρατηρήσεις.

Λίγο μπερδεύτηκα γιατί η τελευταία απάντηση του manolo3 μιλάει για ελλιπή ευστάθεια του οδηγού. Πράγμα εντελώς διαφορετικό με την αστάθεια του σκάφους. (το οποίο βέβαια πάλι υποδηλώνει πρόχειρη σχεδίαση imo). Υπάρχουν σκάφη που χαροπαλευουν (πχ laser bell marine με 250, στα 75mph και ο οδηγός είναι βιδωμένος μέσα χωρίς να κουνιέται, scary ομως) .
    Συμφωνώ πως κάπου κερδίζεις και κάπου χάνεις.
    Για να μήν μακρυγορώ και το περιπλέξω, απλά μου φάνηκε περίεργο γιάτί δεν το έχω ζήσει σαν εμπειρία . Αφού το εξηγήσατε , είμαι καλυμμένος!

πλάκα πλάκα, θυμήθηκα μια εμπειρία «πατημα» πριν πάνω απο 20 χρόνια, με ένα m0stro ή olympic (υπήρχαν τότε δε ξέρω) 6μιση(?) με μια 200 mercury, φίλου, που στα μισά μου έδωσε τα δύο κορίτσια που κουβαλούσε γιατί φοβήθηκαν αφού πραγματικά δεν πατούσε κάτω. Θυμαμαι οτι το εβλεπα και (τότε) απορούσα. . Αντίθετα σε παρόμοιο πάτημα στις ίδιες ταχύτητες με ένα zAR είχα διαπιστώσει εντελώς διαφορετική συμπεριφορά του φουσκωτου. Νομιζω 7μιση μετρα με δυο μεγαλες yamaha (2x225?). Θυμάμαι και ένα wave κάποτε, (όμορφο) στα ίδια μέτρα με μια 150/175 optimax πάλι δεν πατούσε καλά. Και πάντα μου έκανε εντύπωση αυτό.
    Τέσπα. Ολα έχουν τα συν και τα πλήν τους.

Σελίδα 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 12345 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές