Εμφάνιση αποτελεσμάτων: 1 έως 5 από 5

Nήμα: Βοήθεια με ρεμέτζο σε λιμάνι

1. Ανάρτηση 1
    Junior Member
    Σκάφος
    mostro 581
    Μηχανή
    Yamaha 130
    Περιοχή
    Βάρη

Βοήθεια με ρεμέτζο σε λιμάνι

Καλησπέρα σε όλους.

Ηθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος, κάποιον που να ασχολείται με την κατασκευή ρεμέτζου σε λιμάνι. Εχω θέση στο λιμανάκι της Βάρκιζας όπου θα το βάλω για το καλοκαίρι αλλά δεν έχω τις γνώσεις για να το κάνω σωστά. Υπάρχει κάποιος που να αναλαμβάνει;

Εχω σκεφτεί το να φουντάρω μία άγκυρα 15-20 κιλά απο την πρύμνη αλλά δεν νομίζω αν μόνο αυτό είναι αρκετό. Μιλάμε για φουσκωτό 6μ.

Ευχαριστώ.

Δημήτρης
    Δημήτρης Κ.

2. Ανάρτηση 2
    Senior Member Το avatar του χρήστη manolo3
    Σκάφος
    Mostro Offshore 541
    Μηχανή
    Selva 100Hp (4T)
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Φανταζομαι δεν θα αντιμετωπισεις προβλημα στο να φτιαξεις το ρεμετζο σου. Μη νομιζεις οτι ειναι κατι ιδιαιτερο, οπως ριχνεις πρυμνια αγκυρα για ολιγοωρη παραναμονη σε λιμανι. Η μονη διαφορα ειναι πως θες πολυ γερη αγκυρα και καδενα -βαρος στην ουσια- ωστε να μην ξεσερνει με την παροδο του χρονου και θες δυο δεσιματα δεξια και αριστερα.

Απο εκει και περα σε μονιμα ρεμετζα συνηθως φτιαχνουν ενα τσιμεντακι 20-30 κιλα μαζι με την αγκυρα -προφανως δε ριχνουν τοσο βαρια οσο λες- με μοναδικο σκοπο οτι κραταει καλυτερα και δεν κουνιεται ευκολα. Εχει μεγαλυτερη επιφανεια και με το ανακατεμα στο βυθο θαβεται καλυτερα με την παροδο του χρονου. Και με δεκακιλη αγκυρα μπορεις να κανεις ρεμετζο δε το συζηταμε, εξαρταται τι καιρος πιανει στη θεση, ποσο προστατευμενο ειναι το λιμανι κλπ κλπ.

Σιγουρα θες "χερια" ομως να σε βοηθησουν ωστε να μην ταλαιπωρηθεις γιατι ισως χρειαστει να το ριξεις 2-3 φορες μεχρι να το φερεις στα μετρα σου. Μια καλη βοηθεια ειναι να μην κανεις εσυ τιμονι, να εχεις εξω ενα ανθρωπο με δεμενο το σχοινι στην πλωρη σου και να σε τραβαει εκεινος σιγα σιγα προς το ντοκο ωστε να ερθει οσο πιο ευθεια γινεται συν οτι και οι δυο θα μπορειτε πιο ευκολα και ταυτοχρονα να αγανταρετε και να λασκαρετε ωστε κανετε τα δεσιματα.

Προσοχη οταν αγανταρεις τα σχοινια να εχεις μια αποσταση ασφαλειας παντα απο το ντοκο, για παν ενδεχομενο, επισης σχοινακι ψιλο για το τσαμαδουρακι σου που θα το πιανεις περασμενο απο τις δυο θηλιες του ρεμετζου και θα καταληγει στον ντοκο αυτο θα σε βοηθαει να μην χανεις το καλαδουρακι σου και να το πιανεις πιο ευκολα καθε φορα που θα πηγαινεις να δεσεις.
    I can' t direct the wind... but i can adjust my sail!

3. The Following User Says Thank You to manolo3 For This Useful Post:

4. Ανάρτηση 3
    Super Moderator Το avatar του χρήστη ArisR
    Σκάφος
    Drago 26
    Μηχανή
    Mercruiser 4.3
    Περιοχή
    Αττική
    Δημήτρη για το ρεμέτζο που έχω σε λιμάνι έχω 2 άγκυρες γυρω στα 12 κιλά η καθεμία με χοντρή αλυσίδα γύρω στα 8 μέτρα και μετα το σχοινί.. Αυτές τις φουντάρω με γωνία και προς τον καιρό που πιάνει στο λιμάνι..
    Τη πλώρη την δένω με 2 σχοινιά δεξια αριστερά..
    Ολα τα σχοινιά ειναι δεμένα μεταξύ τους..
    Τα πίσω μεταξύ τους αλλά και με τα μπροστά τα οποία και αυτά ειναι μεταξύ τους...
    Φτάνοντας πιάνω το τσαμαδουρακι και σηκώνω τα μπροστινά σχοινιά καθώς μπαίνω στη θέση.. Μόλις περάσει το σκάφος τα πίσω σχοινιά τα σηκώνω και δένω...

20200522_194645.jpg

5. The Following 2 Users Say Thank You to ArisR For This Useful Post:

6. Ανάρτηση 4
    Member Το avatar του χρήστη gabri
    Σκάφος
    Honwave 3.80
    Μηχανή
    Honda bf 15
    Περιοχή
    Καλαμπάκα
    Δες κι αυτό απ' τον ...αξέχαστο!

http://www.seaforum.gr/showthread.ph...%CE%9F%CE%A5-!

7. Ανάρτηση 5
    Junior Member
    Σκάφος
    mostro 581
    Μηχανή
    Yamaha 130
    Περιοχή
    Βάρη
    Σας ευχαριστώ όλους. Θα δω πως θα μπορέσω να το τακτοποιήσω.
    Δημήτρης Κ.

Δικαιώματα - Επιλογές