Εμφάνιση αποτελεσμάτων: 1 έως 5 από 5

Nήμα: Δοκιμη Trophy plus 4x13.75x21

1. Ανάρτηση 1
    Junior Member Το avatar του χρήστη Canto21
    Σκάφος
    AB Nautilus 17
    Μηχανή
    Suzuki DF90 2008
    Parking
    Ταξιδευτής- Χάρακας

Δοκιμη Trophy plus 4x13.75x21

Οπως εγραψα και σε αυτο το νημα: http://www.seaforum.gr/showthread.ph...980#post220980

ποσταρω τα νουμερα και της trophy plus σε συγκριση με τις προηγουμενες δοκιμες που εχω κανει :

Tα αποτελεσματα με χαροποιησαν ιδιαιτερα γιατι η δουλιτσα στο να το στησω σωστα το σκαφακι απεδωσε..τα νουμερα ειναι αισθητα καλυτερα, πχ οταν το αγορασα περυσι με αρκετα κοντη προπελα και πολυ θαμμενη την εξωλεμβια, στις 4000 ειχε 19.1 κομβους ενω τωρα εχει 24.7..στις 4500 ειχε 21.9 και τωρα εχει 28.8 κομβους.

Περα απο τα νουμερα, με εντυπωσιασε και η αλλαγη στα εξης :

• Πλαναρει σχεδον ακαριαια (μισο δευτερο) χωρις ορθοπλωρισμα με μετρια φορτια..φαινεται και στο βιντεο. Σε μια βολτα που ειμασταν 6 ατομα πανω κανει λιγο παραπανω (2-3 δευτερα) με λιγο ορθοπλωρισμα αλλα λογικο δεν ειναι αυτο?
    • Κατεβασε την ελαχιστη ταχυτητα πλαναρισματος στους 13 κομβους απο 15-15.5 που ηταν πριν.
    • Με την παραμικρη κινηση στο τριμ βλεπω την πλωρη να ακουει αμεσα.
    • Λογω αρκετου stern lift που δημιουργει η trophy plus δεν συμμετεχουν τα μπαλονια τοσο πολυ οσο πριν (στο wot ισως να μην συμμετεχουν και καθολου, δεν μπορω να το καταλαβω ακομα) στην πλευση με κερδος την πιο αναλαφρη πλευση.
    • Πολυ ωραιο στριψιμο σε εναλλαγες πορειας με 20-25 κομβους,χωρις να χανει το δαγκωμα της (τουλαχιστον δεν καταλαβα κατι εγω..ισως καποιος πιο εμπειρος να καταλαβει κατι.)
    • Στο τερμα γκαζι στις 5600 και 36.7 κομβους ηταν καθολα ευθυγραμμο το σκαφακι.

Στα αρνητικα ισως να εχει μεγαλυτερη καταναλωση απο μια τριφτερη αλλα δυστυχως δεν εχω καποιο τροπο να το μετρησω..

Παρατηρωντας το βιντεο και επειδη δεν βλεπω ακομα το av plate νομιζω οτι χρειαζεται αλλη μια τρυπα σηκωμα η εξωλεμβια..ομως επειδη εκτιμω ιδιαιτερως τη γνωμη και γνωση του Νικου που του φανηκε καλο το υψος και ολων των παιδιων εδω το πιο πιθανον ειναι να το αφησω ετσι οπως ειναι..που μου αρεσει πολυ σε ολα!! Βεβαια τα ζιζανια μπορει να ξαναμπουν στο κεφαλι μου χαχαχα και να το δοκιμασω καποια στιγμη αν δω να δινει πχ προγνωση 7bf για δεκα μερες,ετσι και αλλιως μονος μου θα την αλλαξω παλι.

Παντως, την ευχαριστηθηκα την διαδρομη αυτη, το να στηνω ενα σκαφακι σωστα ωστε να αποδοσει αυτο που μπορει..μου ειχε λειψει αυτο απο τις εποχες που εστηνα και προγραμματιζα το αμαξι μου για time attack.

Eυχαριστω ολους για τη βοηθεια παιδες!!

2. The Following 2 Users Say Thank You to Canto21 For This Useful Post:

3. Ανάρτηση 2
    Administrator Το avatar του χρήστη nicolouris
    Σκάφος
    Εvripus 540
    Μηχανή
    Johnson 140
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Πω πω η διαφορά στα νούμερα είναι εντυπωσιακή. Μπράβο Χρήστο!

Σίγουρα μόνο με δοκιμές θα λυθούν οι όποιες απορίες, το λέω σχετικά με το ανέβασμα της μηχανής.

Πάντως τα μπαλόνια δεν είναι κακό να ακουμπάνε λίγο στο νερό, οριοθετούν τις κλίσεις του σκάφους και ειδικά σε καιρό νιώθεις μία ασφάλεια.

4. Ανάρτηση 3
    Σκάφος
    AB Nautilus 17
    Μηχανή
    Suzuki DF90 2008
    Parking
    Ταξιδευτής- Χάρακας
    Καλημερα φιλε, μακαρι να καταφερουμε να ερθεις μια βολτα μαζι να μου πεις και εσυ τη γνωμη σου για διαφορα!!
    Για τα μπαλονια δεν μπορω να καταλαβω αν ακουμπανε μονο στο wot με πολυ τριμ, ακουμπανε λιγο στους κωνους σε πιο χαμηλες στροφες.

5. The Following User Says Thank You to Canto21 For This Useful Post:

6. Ανάρτηση 4
    Super Moderator Το avatar του χρήστη Wellcraft 2600
    Σκάφος
    Wellcraft Martinique 2600
    Μηχανή
    Volvo Penta 5.7 GS
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Parking
    Χαλκιδική
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Canto21 Εμφάνιση μηνυμάτων

Οπως εγραψα και σε αυτο το νημα: http://www.seaforum.gr/showthread.ph...980#post220980

ποσταρω τα νουμερα και της trophy plus σε συγκριση με τις προηγουμενες δοκιμες που εχω κανει :

Tα αποτελεσματα με χαροποιησαν ιδιαιτερα γιατι η δουλιτσα στο να το στησω σωστα το σκαφακι απεδωσε..τα νουμερα ειναι αισθητα καλυτερα, πχ οταν το αγορασα περυσι με αρκετα κοντη προπελα και πολυ θαμμενη την εξωλεμβια, στις 4000 ειχε 19.1 κομβους ενω τωρα εχει 24.7..στις 4500 ειχε 21.9 και τωρα εχει 28.8 κομβους.

Περα απο τα νουμερα, με εντυπωσιασε και η αλλαγη στα εξης :

• Πλαναρει σχεδον ακαριαια (μισο δευτερο) χωρις ορθοπλωρισμα με μετρια φορτια..φαινεται και στο βιντεο. Σε μια βολτα που ειμασταν 6 ατομα πανω κανει λιγο παραπανω (2-3 δευτερα) με λιγο ορθοπλωρισμα αλλα λογικο δεν ειναι αυτο?
    • Κατεβασε την ελαχιστη ταχυτητα πλαναρισματος στους 13 κομβους απο 15-15.5 που ηταν πριν.
    • Με την παραμικρη κινηση στο τριμ βλεπω την πλωρη να ακουει αμεσα.
    • Λογω αρκετου stern lift που δημιουργει η trophy plus δεν συμμετεχουν τα μπαλονια τοσο πολυ οσο πριν (στο wot ισως να μην συμμετεχουν και καθολου, δεν μπορω να το καταλαβω ακομα) στην πλευση με κερδος την πιο αναλαφρη πλευση.
    • Πολυ ωραιο στριψιμο σε εναλλαγες πορειας με 20-25 κομβους,χωρις να χανει το δαγκωμα της (τουλαχιστον δεν καταλαβα κατι εγω..ισως καποιος πιο εμπειρος να καταλαβει κατι.)
    • Στο τερμα γκαζι στις 5600 και 36.7 κομβους ηταν καθολα ευθυγραμμο το σκαφακι.

Στα αρνητικα ισως να εχει μεγαλυτερη καταναλωση απο μια τριφτερη αλλα δυστυχως δεν εχω καποιο τροπο να το μετρησω..

Παρατηρωντας το βιντεο και επειδη δεν βλεπω ακομα το av plate νομιζω οτι χρειαζεται αλλη μια τρυπα σηκωμα η εξωλεμβια..ομως επειδη εκτιμω ιδιαιτερως τη γνωμη και γνωση του Νικου που του φανηκε καλο το υψος και ολων των παιδιων εδω το πιο πιθανον ειναι να το αφησω ετσι οπως ειναι..που μου αρεσει πολυ σε ολα!! Βεβαια τα ζιζανια μπορει να ξαναμπουν στο κεφαλι μου χαχαχα και να το δοκιμασω καποια στιγμη αν δω να δινει πχ προγνωση 7bf για δεκα μερες,ετσι και αλλιως μονος μου θα την αλλαξω παλι.

Παντως, την ευχαριστηθηκα την διαδρομη αυτη, το να στηνω ενα σκαφακι σωστα ωστε να αποδοσει αυτο που μπορει..μου ειχε λειψει αυτο απο τις εποχες που εστηνα και προγραμματιζα το αμαξι μου για time attack.

Eυχαριστω ολους για τη βοηθεια παιδες!!
    Πολύ οργανωμένη δουλειά Χρήστο και αξιοσημείωτες διαφορές
    Keep cruising

7. Ανάρτηση 5
    Σκάφος
    AB Nautilus 17
    Μηχανή
    Suzuki DF90 2008
    Parking
    Ταξιδευτής- Χάρακας
    Ευχαριστω πολυ Λουκα, το πηρα ζεστα το θεμα οντως.. χαχα