Εμφάνιση των Αποτελεσμάτων της Δημοσκόπησης: ΠΟΣΕΣ ΩΡΕΣ ΚΑΝΕΤΕ ΕΤΗΣΙΩΣ ΣΤΟ ΣΚΑΦΟΣ ΣΑΣ ?

Ψήφισαν
94. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου
  • 0 - 10 ΩΡΕΣ / ΕΤΟΣ

6 6,38%
  • 10 - 20 ΩΡΕΣ / ΕΤΟΣ

6 6,38%
  • 20 - 30 ΩΡΕΣ / ΕΤΟΣ

19 20,21%
  • 30 - 40 ΩΡΕΣ / ΕΤΟΣ

18 19,15%
  • 40 - 50 ΩΡΕΣ / ΕΤΟΣ

13 13,83%
  • 50 - 60 ΩΡΕΣ / ΕΤΟΣ

11 11,70%
  • 60 - 70 ΩΡΕΣ / ΕΤΟΣ

4 4,26%
  • 70 - 80 ΩΡΕΣ / ΕΤΟΣ

3 3,19%
  • ΠΑΝΩ ΑΠΟ 80 ΩΡΕΣ / ΕΤΟΣ

14 14,89%
Σελίδα 3 από 7 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων: 21 έως 30 από 61

Nήμα: ΟΙ ΕΤΗΣΙΕΣ ΩΡΕΣ ΤΟΥ ΚΙΝΗΤΗΡΑ ΜΑΣ !

1. Ανάρτηση 21
    Senior Member Το avatar του χρήστη Kouale
    Σκάφος
    FOST DREAM 28
    Περιοχή
    Λαγονησι
    Website: www.alexanderibcruises.gr
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από wellcraft 2600 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάντως σημαντικό ρόλο στον συνολικό αριθμό των ωρών που γράφει μια μηχανή ανά έτος παίζει και η ευκολία με την οποία κάθε σκάφος μπορεί να πέσει και να βγει από την θάλασσα. Αν η διαδικασία ανέλκυσης και καθέλκυσης είναι εύκολη (ελαφρύ σκάφος, καλή γλίστρα, ύπαρξη καλού οχήματος) τότε το σκάφος δεν παροπλίζεται καθόλου οπότε με την πρώτη ευκαιρία μπορεί να βρεθεί στη θάλασσα και να γράψει ώρες. Ένα βαρύ σκάφος από τη στγμή που θα παροπλιστεί για το χειμώνα στο πάρκινγκ θα πρέπει να περιμένει κάποιους μήνες για να βρεθεί στη θάλασσα ξανά με ότι αυτό συνεπάγεται συνήθως για τις ώρες χρήσης.
    Δεν νομιζω οτι ισχυει αυτο.
    Ολα εξαρτωνται απο τον ιδιοκτητη, απο την δυνατοτητα που εχει για χρηση.
    Οχι απο το μεγεθος του σκαφους.
    Σαφεστατα δεν ειναι σημαντικος ρολος το μεγεθος του σκαφους για τις ωρες που θα γραψει ετησιως.
    Αλεξανδρος Κουταβας
    www.alexanderibcruises.gr
    www.parkinglagonisi.gr

2. Ανάρτηση 22
    Forum founder Το avatar του χρήστη lupodimare
    Σκάφος
    ΑPACHE 23 CABIN
    Μηχανή
    YAMAHA F-250
    Περιοχή
    ΑΠΕΡΑΝΤΟ ΓΑΛΑΖΙΟ
    Parking
    ΑΙΓΑΙΟΝ στο Μοσχάτο
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Kouale Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σαφεστατα δεν ειναι σημαντικος ρολος το μεγεθος του σκαφους για τις ωρες που θα γραψει ετησιως.
    Εγώ από την εμπειρία μου πιστεύω την παρακάτω φράση.

Η χαρά ενός μεγάλου σκάφους είναι όταν είναι μέσα στο νερό και η λύπη όταν είναι έξω από αυτό.
    Η ΘΑΛΑΣΣΑ ΜΑΣ ΕΝΩΝΕΙ !

3. Ανάρτηση 23
    Ιδρυτικό μέλος Το avatar του χρήστη gmitr
    Σκάφος
    εν αναμονη
    Περιοχή
    ΓΑΛΑΤΣΙ ΑΘΗΝΑ
    ..θα συμφωνησω με τον αλεκο...γιατι ενα μεγαλυτερο σκαφος που ειναι στο λιμανι....μπορει να παροπλιζεται για ενα δυο μηνες για συντηρηση κλπ...αλλα τους υπολοιπους ειναι ...."λυνω το σχοινι και... χαιρετισματα στους ημετερους"....ενω ο μικρος...ειναι "κουβαλα τρειλερ ριξε στη γλυστρα,ξανακουβαλα τρειλερ...κλπ κλπ".....και βεβαια μιλαμε για σκαφη του δικου μας (εννοω της παρεας) πανω κατω διαμετρηματος...σημαντικος παραγοντας ειναι αν χρησιμοποιει κανεις την κυρια μηχανη για ψαρεμα...διοτι αν τη χρησιμοποιει....τοτε της εφης ειναι ακομα καινουρια....
    ..ανθρωπε μου τι ξεφτιλα..να σου χαλανε το ονειρο και συ να τους αφηνεις...

4. Ανάρτηση 24
    Moderator Το avatar του χρήστη Wellcraft 2600
    Σκάφος
    Wellcraft Martinique 2600
    Μηχανή
    Volvo Penta 5.7 GS
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Parking
    Χαλκιδική
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Kouale Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν έχεις δίκαιο καπετάνιε και αυτό το οποίο λέει gmitr πιο κάτω ισχύει για ένα σκάφος το οποίο είναι 10 μέτρα και πάνω και για το οποίο δεν υπάρχει στην ουσία τρέιλερ έλληνα κατασκευαστή (συμβατικό τρέιλερ και όχι τρέιλερ ανέλκυσης καθέλκυσης) που να μπορεί να το αντέξει για να μείνει πάνω του στο πάρκινγκ. Το δικό μου το σκάφος ζυγίζει 2,5 με 3 τόννους. Από την γλίστρα που πέφτει στη θάλασσα, γιατί όπως έγραψα και πριν δεν παίζει ρόλο μόνο το μέγεθος αλλά και η γλίστρα και το σωστό όχημα, το μόνο όχημα που με πηγαίνει είναι το unimog. Από τι στιγμή που έχω τη δυνατότητα να μην αφήσω το σκάφος να το τρώει η αρμύρα και η βροχή όλο το χρόνο στην μαρίνα θα το βγάλω έξω αλλά για ένα απλό σαββατοκύριακο με καλό καιρό δύσκολα θα αποφασίσω να το πάω στη θάλασσα ακολουθώντας ολόκληρη διαδικασία. Αν το σκάφος μου το τραβούσα με το όχημά μου και είχα σωστή γλίστρα όποτε με έπιανε η όρεξη πήγαινα θάλασσα χωρίς να με πάρει κανενάς χαμπάρι

5. The Following User Says Thank You to Wellcraft 2600 For This Useful Post:

6. Ανάρτηση 25
    Member Το avatar του χρήστη psili ammos
    Σκάφος
    Sportfish 500
    Μηχανή
    Suzuki
    Περιοχή
    Tαυρος - Ναξος.(Νίκος)
    Αν ενα μεγαλο σκαφος παροπλιζεται για 1 η 2 μηνες σιγουρα θα κανει πολλες ωρες λειτουργιας..αν ομως ενα λιγο μικροτερο παροπλιζεται απο νοεμβρη μεχρι απριλη??(λογικα ο φιλος πλαστικακιας αυτο εννοει..)

7. Ανάρτηση 26
    Σκάφος
    εν αναμονη
    Περιοχή
    ΓΑΛΑΤΣΙ ΑΘΗΝΑ
    Δεν έχεις δίκαιο καπετάνιε και αυτό το οποίο λέει gmitr πιο κάτω ισχύει για ένα σκάφος το οποίο είναι 10 μέτρα και πάνω και για το οποίο δεν υπάρχει στην ουσία τρέιλερ έλληνα κατασκευαστή (συμβατικό τρέιλερ και όχι τρέιλερ ανέλκυσης καθέλκυσης) που να μπορεί να το αντέξει για να μείνει πάνω του στο πάρκινγκ. Το δικό μου το σκάφος ζυγίζει 2,5 με 3 τόννους. Από την γλίστρα που πέφτει στη θάλασσα, γιατί όπως έγραψα και πριν δεν παίζει ρόλο μόνο το μέγεθος αλλά και η γλίστρα και το σωστό όχημα, το μόνο όχημα που με πηγαίνει είναι το unimog. Από τι στιγμή που έχω τη δυνατότητα να μην αφήσω το σκάφος να το τρώει η αρμύρα και η βροχή όλο το χρόνο στην μαρίνα θα το βγάλω έξω αλλά για ένα απλό σαββατοκύριακο με καλό καιρό δύσκολα θα αποφασίσω να το πάω στη θάλασσα ακολουθώντας ολόκληρη διαδικασία. Αν το σκάφος μου το τραβούσα με το όχημά μου και είχα σωστή γλίστρα όποτε με έπιανε η όρεξη πήγαινα θάλασσα χωρίς να με πάρει κανενάς χαμπάρι
    εσυ εντασσεσαι στην πιο δυσκολη περιπτωση....και σχετικα μεγαλη βαρκα...και τρειλερ......ειμαι της γνωμης οτι ενα 26αρι μαλλον ειναι για το λιμανι......και βεβαια η ευκολια του λιμανιου δεν αντικαθισταται....με τιποτα.....μα με τιποτα....

8. The Following User Says Thank You to gmitr For This Useful Post:

9. Ανάρτηση 27
    Σκάφος
    Μηχανή
    Volvo Penta 5.7 GS
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Parking
    Χαλκιδική
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από gmitr Εμφάνιση μηνυμάτων
    εσυ εντασσεσαι στην πιο δυσκολη περιπτωση....και σχετικα μεγαλη βαρκα...και τρειλερ......ειμαι της γνωμης οτι ενα 26αρι μαλλον ειναι για το λιμανι......και βεβαια η ευκολια του λιμανιου δεν αντικαθισταται....με τιποτα.....μα με τιποτα....
    Εννοείται ότι το λιμάνι είτε οργανωμένο (ρεύμα, νερό, κλπ) είτε όχι είναι ευκολία για οποιοδήποτε σκάφος είτε μικρότερο είτε μεγαλύτερο και σε γλιτώνει από μεγάλη ταλαιπωρία. Αν δεις όμως τι κάνει η αρμύρα, ο ήλιος και η βροχή μετά από ένα-δύο χειμώνες που το σκάφος θα βρεθεί μέσα στη θάλασσα τότε σίγουρα θα μπεις σε σκέψεις σχετικά με το αν αξίζει να υποστεί το σκάφος σου τέτοια φθορά προκειμένου να κάνεις κάποιες βόλτες το χειμώνα όταν και αν σου το επιτρέψουν οι συνθήκες.

10. Ανάρτηση 28
    Σκάφος
    εν αναμονη
    Περιοχή
    ΓΑΛΑΤΣΙ ΑΘΗΝΑ
    Εννοείται ότι το λιμάνι είτε οργανωμένο (ρεύμα, νερό, κλπ) είτε όχι είναι ευκολία για οποιοδήποτε σκάφος είτε μικρότερο είτε μεγαλύτερο και σε γλιτώνει από μεγάλη ταλαιπωρία. Αν δεις όμως τι κάνει η αρμύρα, ο ήλιος και η βροχή μετά από ένα-δύο χειμώνες που το σκάφος θα βρεθεί μέσα στη θάλασσα τότε σίγουρα θα μπεις σε σκέψεις σχετικά με το αν αξίζει να υποστεί το σκάφος σου τέτοια φθορά προκειμένου να κάνεις κάποιες βόλτες το χειμώνα όταν και αν σου το επιτρέψουν οι συνθήκες.
    το εχω γνωρισει το λιμανι...και τις ζημιες του πολυ καλα.....αλλα συνεχιζω να πιστευω οτι σκαφος πλαστικο πανω απο 23 ποδια....ειναι για λιμανι.....δεν μπορουμε να τα εχουμε ολα....κατι δινουμε κατι παιρνουμε....νομος απαραβατος....βεβαια ο καθενας βρισκει τον τροπο που τον βολευει και τον εξυπηρετει...εγω ας πουμε αν δεν ειχα μπλεξει με τα λιμανια και τα λαμογια που τα εκμεταλευοντουσαν (τωρα τα πραγματα ειναι καλυτερα)...θα ημουν αακομα με το lambro astron fisher.....το φουσκωτο ηρθε σαν λυση αναγκης οταν μη βρισκοντας θεση σε λιμανι αναγκαστηκα να το πουλησω....καθοτι το τοτε αυτοκινητο ουτε να το κουνησει δεν μπορουσε οχι να το ριξει στη γλυστρα...

11. Ανάρτηση 29
    Forum founder Το avatar του χρήστη lupodimare
    Σκάφος
    ΑPACHE 23 CABIN
    Μηχανή
    YAMAHA F-250
    Περιοχή
    ΑΠΕΡΑΝΤΟ ΓΑΛΑΖΙΟ
    Parking
    ΑΙΓΑΙΟΝ στο Μοσχάτο
    Βγάζοντας τον μέσο όρο από τους 35 φίλους που ήδη έχουν ψηφίσει στην δημοσκόπηση, βρισκόμαστε στις 44 ώρες ετησίως.
    Η ΘΑΛΑΣΣΑ ΜΑΣ ΕΝΩΝΕΙ !

12. Ανάρτηση 30
    Σκάφος
    Μηχανή
    Volvo Penta 5.7 GS
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Parking
    Χαλκιδική
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από gmitr Εμφάνιση μηνυμάτων
    το εχω γνωρισει το λιμανι...και τις ζημιες του πολυ καλα.....αλλα συνεχιζω να πιστευω οτι σκαφος πλαστικο πανω απο 23 ποδια....ειναι για λιμανι.....δεν μπορουμε να τα εχουμε ολα....κατι δινουμε κατι παιρνουμε....νομος απαραβατος....βεβαια ο καθενας βρισκει τον τροπο που τον βολευει και τον εξυπηρετει...εγω ας πουμε αν δεν ειχα μπλεξει με τα λιμανια και τα λαμογια που τα εκμεταλευοντουσαν (τωρα τα πραγματα ειναι καλυτερα)...θα ημουν αακομα με το lambro astron fisher.....το φουσκωτο ηρθε σαν λυση αναγκης οταν μη βρισκοντας θεση σε λιμανι αναγκαστηκα να το πουλησω....καθοτι το τοτε αυτοκινητο ουτε να το κουνησει δεν μπορουσε οχι να το ριξει στη γλυστρα...
    Από τη στιγμή που έχω το τρέιλερ που μπορεί να κάτσει η βάρκα μου πάνω του και υπάρχει τρόπος να έχω το σκάφος μου σε σκεπαστή θέση το χειμώνα για να είναι προφυλαγμένο και για να μπορώ χωρίς το φόβο του καιρού (βροχή) να κάνω τις δουλειές μου σε αυτό δεν το αφήνω τον χειμώνα στο λιμάνι. Αναγκαστικά λοιπόν οι ώρες λειτουργίας θα είναι μειωμένες σε σχέση με το αν το είχα στη θάλασσα. Το ότι το σκάφος είναι έξω δεν έχει να κάνει καθόλου με την όρεξή και τη διάθεση μου να το πάω στη θάλασσα.

13. The Following User Says Thank You to Wellcraft 2600 For This Useful Post:

Σελίδα 3 από 7 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές