Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων: 1 έως 10 από 21

Nήμα: Αγοραπωλησία σκαφών

1. Ανάρτηση 1
    Senior Member Το avatar του χρήστη dzav
    Σκάφος
    Άβαρκος
    Μηχανή
    Αμήχανος
    Περιοχή
    Λάρισα
    Parking
    Σπίτι μου
    Website: www.royalschips.gr

Αγοραπωλησία σκαφών

Καλησπέρα στη παρέα.

Μιας και το έχω πρόσφατο και επειδή τη πάτησα καθώς δεν ήξερα θα γράψω κάποια πραγματάκια που θα πρέπει όλοι μας να προσέχουμε σε μελλοντικές αγοραπωλησίες σκαφών.
    Πλέον για να αγοράσεις ή να πουλήσεις ένα σκάφος χρειάζεται ιδιωτικό συμφωνητικό υπογεγραμμένο από τον αγοραστή και τον πωλητή το οποίο θα πρέπει να έχει τη παρακάτω μορφή.
    ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΣΥΜΦΩΝΗΤΙΚΟ.docx
    Το παραπάνω είναι ακριβώς το ίδιο με αυτό που συμπληρώνεις στο λιμεναρχείο αλλά χρειάζονται ΣΙΓΟΥΡΑ 2 αντίτυπα καθώς το ένα το χρειάζεται το λιμεναρχείο και το άλλο η εφορία.Καλό θα είναι να κάνουμε 3 για να κρατήσουμε και ένα για μας.
    Στη συνέχεια θα κάνουμε ένα ίδιο ιδιωτικό συμφωνητικό για το τρέιλερ καθώς χωρίς αυτό δεν μπορεί ο καινούριος ιδιοκτήτης να βγάλει την άδεια ρυμούλκησης στο δικό του όνομα.Εννοείτε ότι θα πρέπει το τρέιλερ να έχει χαρτιά και να υπάρχει άδεια έλξης του ιδιοκτήτη από τον οποίο αγοράζουμε το τρέιλερ.Και σε αυτή τη περίπτωση χρειάζονται σίγουρα 2 αντίτυπα.Το ένα για την εφορία και το άλλο για να βγάλουμε άδεια ρυμούλκησης στο όνομά μας.Οπότε βγάζουμε 3 για να έχουμε και ένα για μας.
    Το ιδιωτικό συμφωνητικό του τρέιλερ θα έχει τη παρακάτω μορφή.
    ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΣΥΜΦΩΝΗΤΙΚΟ treiler.docx
    Τα ιδιωτικά συμφωνητικά του σκάφους και της μηχανής μπορούν να γίνουν είτε σε κάποιο ΚΕΠ είτε στο λιμεναρχείο.Για το τρέιλερ γίνεται στο ΚΕΠ.
    Αφού τελειώσουμε με τα ιδιωτικά συμφωνητικά θα πρέπει να μεταβούμε στην εφορία για να πληρώσουμε το φόρο.Συνήθως το ποσοστό που παίζει είναι από 2,5% ως 3,5% της αξίας που δηλώνουμε στο ιδιωτικό συμφωνητικό.Βέβαια μπορεί στην εφορία να θεωρήσουν ότι το κόστος αγοράς του σκάφους μας είναι πολύ μεγαλύτερο και να ορίσουν αυτοί ότι τιμή θεωρούν σωστή.Σε αυτή τη περίπτωση θα πληρώσουμε παραπάνω χρήματα.
    Αφού τελειώσουμε με την εφορία πηγαίνουμε ξανά στο λιμεναρχείο και καταθέτουμε όλα τα χαρτιά που έχουμε φτιάξει δίνοντας και κάποια χρήματα που θα μας ζητήσουν.
    Γενικά θα πρέπει να είμαστε πολύ προσεκτικοί σε όλα για να μην τρέχουμε όπως την έπαθα εγώ καθώς δεν ήξερα πως το λιμεναρχείο αλλά και η εφορία χρειάζονται πρωτότυπα ιδιωτικά συμφωνητικά και όχι φωτοτυπίες.
    Τα έξοδα μεταβίβασης του σκάφους μαζί με το τρέιλερ είναι περίπου τα παρακάτω.

50 ευρώ περίπου για μεταβίβαση του τρέιλερ.
    2,5% - 3,5% της αξίας του φουσκωτού αλλά και του τρέιλερ στην εφορία,αν δεν πέσουμε σε κανέναν στραβό και δεν μας αυξήσει το ποσό.
    80 περίπου ευρώ στο λιμεναρχείο για τα χαρτιά.
    Οπότε ο καθένας θα έχει έναν μπούσουλα για το τι θα πληρώσει.
    Το σημαντικότερο όλων το κράτησα για το τέλος.
    Από τη στιγμή που θα κάνουμε τα ιδιωτικά συμφωνητικά θα πρέπει μέσα σε 4 ημέρες να πάμε εφορία καθώς μετά υπάρχει πρόστιμο και είναι τσουχτερό.Για να σας δώσω να καταλάβετε εγώ θα έπρεπε κανονικά να πληρώσω φόρο για το τρέιλερ 1,80 ευρώ.Επειδή άργησα 2 ημέρες πήγα στην εφορία και μου είπαν ότι θα πρέπει να πληρώσω πρόστιμο 100 ευρώ.Εννοείτε ότι έκανα καινούρια συμφωνητικά και ξαναπήγα.Απλά να το έχετε όλοι στο νου σας.

2. Ανάρτηση 2
    Super Moderator Το avatar του χρήστη nicolouris
    Σκάφος
    Εvripus 540
    Μηχανή
    Johnson 140
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ευχαριστούμε πολύ Μήτσο!!!

3. The Following User Says Thank You to nicolouris For This Useful Post:

4. Ανάρτηση 3
    Junior Member Το avatar του χρήστη Dias
    Σκάφος
    QUICKSILVER 540 CABIN
    Μηχανή
    115 MERCURY
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Parking
    HOME
    Για να μην μπεις στην διαδικασία μεταβίβασης του τρέιλερ μπορείς μέχρι τον Μάιο που λήγει η παράταση του νόμου, να κανεις καινούργια χαρτιά για το τρέιλερ (ίδιο κατασκευής) πηγαίνοντας σε έναν μηχανολογο μηχανικό. Χρειάζεται μια υπεύθυνη δήλωση με τα στοιχεία του τρέιλερ κ του αυτοκινήτου που θα το έλκει η άδεια κυκλοφορίας κ η ταυτότητα κατόχου του αυτοκινήτου φωτοτυπία. Το έκανα την περασμένη εβδομάδα. Κόστος 60€
    SEA YOU SOON

5. The Following User Says Thank You to Dias For This Useful Post:

6. Ανάρτηση 4
    Senior Member Το avatar του χρήστη ΖΟΡΜΠΑΣ
    Σκάφος
    VICTOR 5.85
    Μηχανή
    SUZUKI DF 140
    Περιοχή
    Κινετα-Αττικης
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Dias Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για να μην μπεις στην διαδικασία μεταβίβασης του τρέιλερ μπορείς μέχρι τον Μάιο που λήγει η παράταση του νόμου, να κανεις καινούργια χαρτιά για το τρέιλερ (ίδιο κατασκευής) πηγαίνοντας σε έναν μηχανολογο μηχανικό. Χρειάζεται μια υπεύθυνη δήλωση με τα στοιχεία του τρέιλερ κ του αυτοκινήτου που θα το έλκει η άδεια κυκλοφορίας κ η ταυτότητα κατόχου του αυτοκινήτου φωτοτυπία. Το έκανα την περασμένη εβδομάδα. Κόστος 60€
    Δεν θελει και αποδειξεις αγορας υλικων ???
    σιδερα στραντζαριστα-αξονα-ηλεκτρικα κλπ κλπ ?????
    Φιλιππος Αναγνωστιδης

7. Ανάρτηση 5
    Σκάφος
    QUICKSILVER 540 CABIN
    Μηχανή
    115 MERCURY
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Parking
    HOME
    Τα στοιχεία τα βρίσκει ο μηχανολογος ανάλογα με τον κατασκευαστή του τρέιλερ. Το μόνο που χρειάζεται είναι τα μέτρα του τρέιλερ. Μου είπε μάλιστα οτι ακόμη κ για τα καινούργια με αυτόν τον τροπο τα βγάζουν χαρτιά.
    SEA YOU SOON

8. Ανάρτηση 6
    Σκάφος
    QUICKSILVER 540 CABIN
    Μηχανή
    115 MERCURY
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Parking
    HOME
    Μάλιστα δώσανε παράταση μέχρι τον Μάιο γιατί πολλοί κάτοχοι τρέιλερ το 2014 δεν μπορούσαν να βγάλουν χαρτιά κ να τα ασφαλισουν για την μεταφορά. Μετά την παράταση δεν ξέρω τι θα ισχύει. Απο οτι μου είπαν προς το παρών όσοι προλάβουν...
    SEA YOU SOON

9. Ανάρτηση 7
    Σκάφος
    VICTOR 5.85
    Μηχανή
    SUZUKI DF 140
    Περιοχή
    Κινετα-Αττικης
    Εγω λεω για την ιδιοκατασκευη.
    Εμενα στο Χολαργο για την μπαγκαζιερα μου
    ειχαν ζητησει αποδειξεις υλικων.
    Φιλιππος Αναγνωστιδης

10. Ανάρτηση 8
    Σκάφος
    QUICKSILVER 540 CABIN
    Μηχανή
    115 MERCURY
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Parking
    HOME
    Τι να σου πω εμένα δεν μου ζήτησαν τίποτα... Αλλά βγάζεις άκρη σαυτην την χώρα. Εδώ στο λιμεναρχείο Σαλαμινας κάναμε ένα σωρό χαρτιά τα οποία μου είπαν οτι χρειάζονται για την μεταβίβαση του Σκαφους κ στην θεσσαλονικη μου είπαν οτι τα μισά απο αυτα δεν χρειάζονταν κ οτι μάλλον στην Σαλαμινα δεν το γνώριζαν οτι έχουν καταργηθεί. Τι να πω...
    SEA YOU SOON

11. Ανάρτηση 9
    Σκάφος
    VICTOR 5.85
    Μηχανή
    SUZUKI DF 140
    Περιοχή
    Κινετα-Αττικης
    Σε ποιο υπουργειο πηγες ???
    Φιλιππος Αναγνωστιδης

12. Ανάρτηση 10
    Σκάφος
    QUICKSILVER 540 CABIN
    Μηχανή
    115 MERCURY
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Parking
    HOME
    Εκανα μια εξουσιοδότηση σε έναν διεκπεραιωτη κ μου έκανε αυτός όλα τα χαρτιά. Αλλά αν θέλετε να ρωτήσω κ να σας πω αύριο.
    SEA YOU SOON

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές