Εμφάνιση των Αποτελεσμάτων της Δημοσκόπησης: Τι κινητήρα έσω - έσω έξω έχετε?

Ψήφισαν
46. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου
  • Fnm

1 2,17%
  • Iveco

0 0%
  • Mercruiser

22 47,83%
  • Volkswagen

4 8,70%
  • Volvo Penta

10 21,74%
  • Yanmar

11 23,91%
  • Caterpillar

0 0%
  • Cummins

1 2,17%
Πολλαπλής Επιλογής Δημοψήφισμα.
Σελίδα 3 από 12 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων: 21 έως 30 από 117

Nήμα: Τι κινητήρα εσω - έσω έξω έχετε.

1. Ανάρτηση 21
    Member Το avatar του χρήστη Mazziena
    Σκάφος
    Evripus 745
    Μηχανή
    Suzuki df 300
    Περιοχή
    Περιστερι-Λουτρακι
    Parking
    Lavrio Marine
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από SEARIB Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο σκάφος μου έχω την volvo penta D6 350 hp του 2007.Ποτέ δεν με προβλημάτισε και η λειτουργία της την χαρακτηρίζω ΄'ραπτομηχανή'.Διάβαζα τους φόβους των φίλων για τους κινητήρες ντήζελ για ακριβά σερβις,προβλήματα στα πόδια και διάφορα άλλα.Δεν συνάντησα τίποτε απο όλα αυτά.Λάδια φίλτρα και λειτουργία με μισή μιζιά στην κυριολεξία.Ελεγχος κάθε χρόνο απο τον μηχανικο χωρίς να χρειασθεί τίποτε άλλο.5.500 κυβικά τουρμπο με κομπρέσορα με απίστευτη δύναμη.Ποτε δεν επαιξα την μανέτα.Επιλέγεις στροφές και αυτή προχωρά χωρις αυξομείωση στροφων ήτε σε λαδιά ήτε σε κυματισμό.Ποτέ δεν της αυξησα στροφές αν δεν επιανε την σωστή θερμοκρασία και ποτε δεν την εσβησα αν δεν έβλεπα απο το όργανο θερμοκρασίας του τουρμπο την πτωση της θερμοκρασίας απο τους 400 βαθμούς στους 80.Το πόδι είναι το DPH με μείωση 1.69/1 και φορα τις προπέλες G5.Η ταχύτητα κρουαζιερας είναι στους 27 κομβους με 2.850 στροφές με όριο στις 3500.Η καταναλωσή της με την προαναφερόμενη διαδικασία προθέρμανσης -ταξειδιού και αναμονή για την ψύξη του τούρμπο δεν ξεπέρασε το 1,50-1,55 λίτρο το μίλι.Πραγματικά δεν έχω μετανιώση για την επιλογή μου.Φυσικά την ξεπλένω πάντα με άφθονο νερό μετά απο κάθε ταξείδι ,τα λάδια της είναι πάντα VDS3 15-40 με χωριτικότητα του κάρτερ 22 λίτρα.Το φίλτρο αέρος έχει αλλαχθεί με ένα Κ&Ν ελευθερης ροής που πραγματικά της έδωσε άλλη αναπνοή.Τα λάδια στο πόδι φορά τα CASTROL J5 70-140.Εχει τα ηλεκτρονικά χειριστήρια που σαν αίσθηση είναι εκπληκτικά.Εκτός των αναλογικών οργάνων έχω και την Digital οθόνη με όλες τις πληροφορίες και ενδείξεις για την λειτουργία της μηχανής.Αυτά σε γενικές γραμμές και οτι μπορώ να σας διαφωτίσω στην διαθεσή σας.Το βάρος της με το πόδι 756 κιλά.
    Ποσο κανει ενα τετοιο σετ μηχανη - ποδι??
    "Ειναι ομορφα σου λεω...οταν χαραζει στο Αιγαιο"

2. Ανάρτηση 22
    Junior Member
    Σκάφος
    ΝORD STAR 28
    Μηχανή
    VOLVO PENTA 370
    Περιοχή
    ΣΥΡΟΣ
    Στο σκάφος μου έχω την volvo penta D6 350 hp του 2007.Ποτέ δεν με προβλημάτισε και η λειτουργία της την χαρακτηρίζω ΄'ραπτομηχανή'.Διάβαζα τους φόβους των φίλων για τους κινητήρες ντήζελ για ακριβά σερβις,προβλήματα στα πόδια και διάφορα άλλα.Δεν συνάντησα τίποτε απο όλα αυτά.Λάδια φίλτρα και λειτουργία με μισή μιζιά στην κυριολεξία.Ελεγχος κάθε χρόνο απο τον μηχανικο χωρίς να χρειασθεί τίποτε άλλο.5.500 κυβικά τουρμπο με κομπρέσορα με απίστευτη δύναμη.Ποτε δεν επαιξα την μανέτα.Επιλέγεις στροφές και αυτή προχωρά χωρις αυξομείωση στροφων ήτε σε λαδιά ήτε σε κυματισμό.Ποτέ δεν της αυξησα στροφές αν δεν επιανε την σωστή θερμοκρασία και ποτε δεν την εσβησα αν δεν έβλεπα απο το όργανο θερμοκρασίας του τουρμπο την πτωση της θερμοκρασίας απο τους 400 βαθμούς στους 80.Το πόδι είναι το DPH με μείωση 1.69/1 και φορα τις προπέλες G5.Η ταχύτητα κρουαζιερας είναι στους 27 κομβους με 2.850 στροφές με όριο στις 3500.Η καταναλωσή της με την προαναφερόμενη διαδικασία προθέρμανσης -ταξειδιού και αναμονή για την ψύξη του τούρμπο δεν ξεπέρασε το 1,50-1,55 λίτρο το μίλι.Πραγματικά δεν έχω μετανιώση για την επιλογή μου.Φυσικά την ξεπλένω πάντα με άφθονο νερό μετά απο κάθε ταξείδι ,τα λάδια της είναι πάντα VDS3 15-40 με χωριτικότητα του κάρτερ 22 λίτρα.Το φίλτρο αέρος έχει αλλαχθεί με ένα Κ&Ν ελευθερης ροής που πραγματικά της έδωσε άλλη αναπνοή.Τα λάδια στο πόδι φορά τα CASTROL J5 70-140.Εχει τα ηλεκτρονικά χειριστήρια που σαν αίσθηση είναι εκπληκτικά.Εκτός των αναλογικών οργάνων έχω και την Digital οθόνη με όλες τις πληροφορίες και ενδείξεις για την λειτουργία της μηχανής.Αυτά σε γενικές γραμμές και οτι μπορώ να σας διαφωτίσω στην διαθεσή σας.Το βάρος της με το πόδι 756 κιλά.
    Πώς γίνεται αυτό?

3. Ανάρτηση 23
    Junior Member
    Σκάφος
    MOSTRO 9.30 CABIN
    Μηχανή
    VOLVO PENTA D6 350
    Περιοχή
    ΡΑΦΗΝΑ
    Φίλε Mazziena το 2007 κόστισε 35700 συν τα περαστικά +λάδια ξύδια +1400 η ηλεκτρονική οθόνη όλων των ενδείξεων.
    Φίλε Fra πλύσιμο απο το πόδι με ένα επιπλέον αντάπτορα για την τρύπα κάτω απο το πόδι.

4. Ανάρτηση 24
    Junior Member
    Σκάφος
    ΝORD STAR 28
    Μηχανή
    VOLVO PENTA 370
    Περιοχή
    ΣΥΡΟΣ
    Φίλε Mazziena το 2007 κόστισε 35700 συν τα περαστικά +λάδια ξύδια +1400 η ηλεκτρονική οθόνη όλων των ενδείξεων.
    Φίλε Fra πλύσιμο απο το πόδι με ένα επιπλέον αντάπτορα για την τρύπα κάτω απο το πόδι.
    Α, Εντάξει, μου διέφυγε οτι το βγάζεις έξω, εγώ το έχω μέσα όλο τον χρόνο.
    Νόμιζα οτι υπάρχει κάποιο κόλπο όταν είναι μέσα στη θάλασσα.

5. Ανάρτηση 25
    Member Το avatar του χρήστη Gregory
    Σκάφος
    HANNIBAL
    Μηχανή
    115 YAMAHA
    Περιοχή
    ΝΟΤΙΑ ΕΥΒΟΙΑ
    Parking
    Στο γκαράζ μου
    Πως γίνεται να το έχεις όλο το χρόνο μέσα στο νερό;
    Οι φθορές στο πόδι από στριδώνα και λοιπά δεν είναι πολλές;
    Περνάς το πόδι με κάποια ειδική μουράβια;
    Άσε τη ζωή που κάνεις και ψάξε τη ζωή που χάνεις!

6. Ανάρτηση 26
    Member Το avatar του χρήστη Mazziena
    Σκάφος
    Evripus 745
    Μηχανή
    Suzuki df 300
    Περιοχή
    Περιστερι-Λουτρακι
    Parking
    Lavrio Marine
    Νομιζω πως πολλοι θα θελαμε να στησουμε ενα σκαφος με μια τετοια μηχανη
    Αλλα το βαρος και το κοστος ειναι σχεδον απαγορευτικα για τους περισσοτερους.
    "Ειναι ομορφα σου λεω...οταν χαραζει στο Αιγαιο"

7. Ανάρτηση 27
    Junior Member
    Σκάφος
    ΝORD STAR 28
    Μηχανή
    VOLVO PENTA 370
    Περιοχή
    ΣΥΡΟΣ
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Gregory Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πως γίνεται να το έχεις όλο το χρόνο μέσα στο νερό;
    Οι φθορές στο πόδι από στριδώνα και λοιπά δεν είναι πολλές;
    Περνάς το πόδι με κάποια ειδική μουράβια;
    Φυσικά περνάω και το πόδι με μουράβια.
    Όταν λέω όλο τον χρόνο, δεν κυριολεκτώ.
    Ρίχνω το σκάφος γύρω στον Απρίλιο και το μαζεύω Δεκέμβρη-Γενάρη.
    2-3 μήνες έξω για να στεγνώσει.

8. The Following User Says Thank You to FRA123 For This Useful Post:

9. Ανάρτηση 28
    Member Το avatar του χρήστη kounnky
    Σκάφος
    Olympic 500 pro
    Μηχανή
    Johnson Bombardier 90 2t
    Περιοχή
    Δροσιά Αττικής
    Parking
    Μπαϊρακτάρης Μαραθώνας σίγουρα
    Το δικό μου είναι ένα Mercruiser 4.2 turbo diesel 320hp με πόδι bravo 3. Πολύ δυνατό και οικονομικό με καταναλώσεις ίσως λίγο πάνω από λίτρο το μίλι με μουράβια (ακόμα) στη γάστρα. Τελική κοντά στους 40 κόμβους και οικονομική πλέυση στις 2800 στροφές με 24-26 κόμβους. Το τελευταίο διάστημα ψάχνομαι με στησίματα, ρεύματα και μηχανικούς μιας και η λογική είναι τελείως διαφορετική από αυτήν των εξωλεμβιών, καλύτερες καταναλώσεις, τρομερή δύναμη αλλά περιόρισμένοι χώροι και ακριβότερα service.
    Γονατίζω μόνο για να βάλω δύναμη να σηκωθω.

Κυριάκος Κουννάς

10. The Following User Says Thank You to kounnky For This Useful Post:

11. Ανάρτηση 29
    Junior Member Το avatar του χρήστη George82
    Σκάφος
    Superonda LS
    Μηχανή
    2 X Mercury 4.3
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από kounnky Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το δικό μου είναι ένα Mercruiser 4.2 turbo diesel 320hp με πόδι bravo 3. Πολύ δυνατό και οικονομικό με καταναλώσεις ίσως λίγο πάνω από λίτρο το μίλι με μουράβια (ακόμα) στη γάστρα. Τελική κοντά στους 40 κόμβους και οικονομική πλέυση στις 2800 στροφές με 24-26 κόμβους. Το τελευταίο διάστημα ψάχνομαι με στησίματα, ρεύματα και μηχανικούς μιας και η λογική είναι τελείως διαφορετική από αυτήν των εξωλεμβιών, καλύτερες καταναλώσεις, τρομερή δύναμη αλλά περιόρισμένοι χώροι και ακριβότερα service.
    Ποιον μηχανικο εχεις?

12. Ανάρτηση 30
    Member Το avatar του χρήστη kounnky
    Σκάφος
    Olympic 500 pro
    Μηχανή
    Johnson Bombardier 90 2t
    Περιοχή
    Δροσιά Αττικής
    Parking
    Μπαϊρακτάρης Μαραθώνας σίγουρα
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από George82 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποιον μηχανικο εχεις?
    Η βάρκα μέχρι το καλοκαίρι βρισκόταν στη Χαλκίδα (από τοτε που αγοράστικε) και την συντηρούσε ο Δημήτρης Σήβρης στην Αρτάκη. Τώρα βρίσκεται στο Μαραθώνα αλλά από τις τιμές που πήρα από διάφορους τεχνικούς το βλέπω να ξαναπηγαίνει για σερβις στην Αρτάκη.
    Γονατίζω μόνο για να βάλω δύναμη να σηκωθω.

Κυριάκος Κουννάς

Σελίδα 3 από 12 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές