Σελίδα 2 από 25 ΠρώτηΠρώτη 123412 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων: 11 έως 20 από 245

Nήμα: Πλύσιμο και λίπανση κινητήρα μετά την βόλτα.

1. Ανάρτηση 11
    ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ
    Guest
    (όσο ο κινητήρας είναι ζεστός και δεν έχουν στερεοποιηθεί εσωτερικά τα άλατα)
    των Τασο ρωτα καλητερα που το εγραψε. εγω απλα επικρωτο. αποψη μου ε.

2. Ανάρτηση 12
    Senior Member Το avatar του χρήστη DimLiod
    Περιοχή
    Περιστέρι Αθήνα
    Website: www.interasfalisi.gr
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ Εμφάνιση μηνυμάτων
    (όσο ο κινητήρας είναι ζεστός και δεν έχουν στερεοποιηθεί εσωτερικά τα άλατα)
    των Τασο ρωτα καλητερα που το εγραψε. εγω απλα επικρωτο. αποψη μου ε.
    Οχι Στελιο μου δεν επικροτείς απλα διορθωνεις και λες να τονιζει τα σημαντικα.
    Υπερθεματιζεις κιολας.....αρα ξερεις και αφου ξερεις σε ρωτω.
    Ποτε στερεοποιειται το αλατι στον κορμο της μηχανης ξερεις?????
    Για να καταλαβω ποσο σημαντικο ειναι να ειναι ζεστος ο κινητηρας σε ρωταω.
    Και αν δεν ειναι ζεστος και μου παγωσει σε ποση ωρα πρεπει να ξεπλυνω τη μηχανη μου με γλυκο νερο και salt away για να ειμαι σιγουρος οτι δεν στεροποιηθηκε το αλατι στον κορμο??????
    Η θάλασσα μας ενώνει ''Lupodimare"

Τα φθηνότερα ασφάλιστρα της αγοράς είναι στο ........www.interasfalisi.gr

3. Ανάρτηση 13
    ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ
    Guest
    Τονίζω ότι θεωρώ σημαντικό για την δικιά μου μηχανή.
    Όσο ποιο γρήγορα πλυθεί (ακόμα και με σκέτο νερό τόσο το καλύτερο).

4. Ανάρτηση 14
    Gold Member Το avatar του χρήστη Kostas McGarden
    Σκάφος
    Evripus 4.80
    Μηχανή
    Mercury 115
    Περιοχή
    Αγ. Δημήτριος
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από vagelissar Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κωστα αυτα τα διαλυτικα τρωνε σιγα σιγα την εξωτερικη στιβαδα των αλατων. Θα χρειαστουν πολλα πλυσιματα για να γινει (γυαλι) ο κινητηρας
    Βαγγέλη, εσυ αν είχες ενα μεταχειρισμένο κινητήρα, δεύτερο χέρι, 500 ωρών, θα έκανες χρήση του salt-away; Το δεύτερο χέρι το τονίζω, διότι δεν ξέρεις πως ακριβώς συμπεριφερόταν ο προηγούμενος ιδιοκτήτης.
    Μαρία Μανταλένα

5. Ανάρτηση 15
    Junior Member Το avatar του χρήστη Polys
    Σκάφος
    SCOUT 210 XSF
    Μηχανή
    YAMAHA 225
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Parking
    ΠΑΡΚΝΙΓΚ ΣΚΑΦΩΝ ΛΑΓΟΝΗΣΙ
    [Ποτε στερεοποιειται το αλατι στον κορμο της μηχανης ξερεις?????
    Και αν δεν ειναι ζεστος και μου παγωσει σε ποση ωρα πρεπει να ξεπλυνω τη μηχανη μου με γλυκο νερο και salt away για να ειμαι σιγουρος οτι δεν στεροποιηθηκε το αλατι στον κορμο??????[/QUOTE]

Σύμφωνα με τον μαθηματικό τύπο του Κάλας ανάλογα με την προέλευση της μηχανής. Εάν είναι Αμερικάνικη σε 33 λεπτά και 20 δεύτερα απο το σβήσιμο του κινητήρα, εάν πάλι είναι Γιαπωνέζικη -και δη Yamaha- είναι always hot...
    Παρακαλώ τον μέντορα κύριο Τάσο Λούπο (καλά το γράφω το επίθετο ;;) να γνωστοποιήσει άμεσα τόπο αγοράς του εξωτικού προιόντος μαζί με τον μίκτη. Υπήρχε ένα σχετικό θέμα στο παλαιό forum, αλλά την εποχή εκείνη έβλεπα πολύ animal planet....
    ΥΓ : Δημήτρη καλησπέρα και απο εδώ!
    Μεσοπέλαγα αρμενίζω και εχω πλώρα τον καημό...

6. The Following User Says Thank You to Polys For This Useful Post:

7. Ανάρτηση 16
    Junior Member
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Kostas McGarden Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βαγγέλη, εσυ αν είχες ενα μεταχειρισμένο κινητήρα, δεύτερο χέρι, 500 ωρών, θα έκανες χρήση του salt-away; Το δεύτερο χέρι το τονίζω, διότι δεν ξέρεις πως ακριβώς συμπεριφερόταν ο προηγούμενος ιδιοκτήτης.
    Ναι θα το χρησιμοποιουσα. Εχει την ιδιοτητα να τρωει το αλάτι. Απλα αν εχει πιασει μακα ο κινητηρας σου, οπως καταλαβαινεις δεν θα απομακρυνθει με την πρωτη, θα χρειαστουν αρκετα πλυσιματα.

8. Ανάρτηση 17
    Gold Member Το avatar του χρήστη Kostas McGarden
    Σκάφος
    Evripus 4.80
    Μηχανή
    Mercury 115
    Περιοχή
    Αγ. Δημήτριος
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από vagelissar Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι θα το χρησιμοποιουσα. Εχει την ιδιοτητα να τρωει το αλάτι. Απλα αν εχει πιασει μακα ο κινητηρας σου, οπως καταλαβαινεις δεν θα απομακρυνθει με την πρωτη, θα χρειαστουν αρκετα πλυσιματα.
    Αυτο δεν με απασχολεί, τα πολλα πλύσιματα δλδ. Με ενδιαφέρει να μην φραξει το σύμπαν. Γιατι ο προηγούμενος έκανε ψαρευτικες εξορμήσεις και σίγουρα το μοτέρ δεν πλένοταν αμέσως απο καθε χρήση. Δεν ξέρω τι μπορει να σημαίνει αυτο για τον κινητήρα.
    Μαρία Μανταλένα

9. Ανάρτηση 18
    ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ
    Guest
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Polys Εμφάνιση μηνυμάτων
    [Ποτε στερεοποιειται το αλατι στον κορμο της μηχανης ξερεις?????
    Και αν δεν ειναι ζεστος και μου παγωσει σε ποση ωρα πρεπει να ξεπλυνω τη μηχανη μου με γλυκο νερο και salt away για να ειμαι σιγουρος οτι δεν στεροποιηθηκε το αλατι στον κορμο??????
    Σύμφωνα με τον μαθηματικό τύπο του Κάλας ανάλογα με την προέλευση της μηχανής. Εάν είναι Αμερικάνικη σε 33 λεπτά και 20 δεύτερα απο το σβήσιμο του κινητήρα, εάν πάλι είναι Γιαπωνέζικη -και δη Yamaha- είναι always hot...
    Παρακαλώ τον μέντορα κύριο Τάσο Λούπο (καλά το γράφω το επίθετο ;;) να γνωστοποιήσει άμεσα τόπο αγοράς του εξωτικού προιόντος μαζί με τον μίκτη. Υπήρχε ένα σχετικό θέμα στο παλαιό forum, αλλά την εποχή εκείνη έβλεπα πολύ animal planet....
    ΥΓ : Δημήτρη καλησπέρα και απο εδώ![/QUOTE]
    Να συμπληρώσω δε, ότι σημαντικό ρόλο παίζει και η ατμοσφαιρική πίεση, η εποχή του χρόνου, και η περιεκτικότητα του ύδατος σε αλάτι (ανάλογος περιοχής) (βλέπε νεκρά και μαύρη θάλασσα).

Πηγή: ΗΡΑ. Μια ξεχωριστή γεύση στο τραπέζι σας.

ΥΓ πάρε τηλ να σου πω για οικονομικό SALT.

10. Ανάρτηση 19
    Senior Member Το avatar του χρήστη DimLiod
    Περιοχή
    Περιστέρι Αθήνα
    Website: www.interasfalisi.gr
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Kostas McGarden Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτο δεν με απασχολεί, τα πολλα πλύσιματα δλδ. Με ενδιαφέρει να μην φραξει το σύμπαν. Γιατι ο προηγούμενος έκανε ψαρευτικες εξορμήσεις και σίγουρα το μοτέρ δεν πλένοταν αμέσως απο καθε χρήση. Δεν ξέρω τι μπορει να σημαίνει αυτο για τον κινητήρα.
    Κωστα οσο χρονο χρειαστηκε για να μαζευτει αυτο το αλατι αλλο τοσο και πολυ περισσοτερο ενδεχομενως θα χρειαστει για να απομακρυνθει , αν απομακρυνθει.
    Εγω εχω την εντυπωση οτι δε θα απομακρυνθει και αν απομακρυνθει δε θα απομακρυνθει ολο αλλα ενα μερος μοναχα το ποιο επιφανειακο. Οποτε δεν νομιζω να εχεις καποιο θεμα αν αρχισεις να το χρησιμοποιεις. Ισα ισα που δε θα μαζεψει νεο στρωμα θα αφαιρεσει και λιγο απο αυτο που εχει ηδη σχηματισει αν εχει σχηματισει και αν δεν ειναι τιποτα τρομακτικο σιγα σιγα ναι μπορει να το αφαιρεσει ολο αλλα σε πολυ μεγαλη και μακρυα χρηση
    Η θάλασσα μας ενώνει ''Lupodimare"

Τα φθηνότερα ασφάλιστρα της αγοράς είναι στο ........www.interasfalisi.gr

11. The Following User Says Thank You to DimLiod For This Useful Post:

12. Ανάρτηση 20
    Junior Member
    Το αλατι οταν σταθεροποιηθει δεν γινεται σαν την στριδονα. Ακομα και το ξυδι το διαλυει. Το συγκεκριμενο υλικο εχει την ιδιοτητα να το κανει σαν πουδρα οταν το διαλυει. Δεν το αφαιρει σε μορφη κομματιων. Αλλωστε ειναι ενα πιστοποιημενο υλικο.

13. The Following User Says Thank You to vagelissar For This Useful Post:

Σελίδα 2 από 25 ΠρώτηΠρώτη 123412 ... ΤελευταίαΤελευταία

Ετικέτες για αυτό το Νήμα

Δικαιώματα - Επιλογές