Σελίδα 2 από 6 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων: 11 έως 20 από 52

Nήμα: ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ ΚΙΝΗΤΗΡΑ ΚΑΙ ΚΟΣΤΟΣ

1. Ανάρτηση 11
    Member Το avatar του χρήστη ted
    Σκάφος
    Evripus 745 Cabin
    Μηχανή
    Yamaha F-250 / Yamaha 15
    Περιοχή
    Αγια Παρασκευη
    Parking
    Χαρακας/Λεγραινα
    Website: www.seaforum.gr
    Ακριβως ειναι μεσα υπολογισμενη και η εκπτωση των ανταλλακτικων που ειναι το λιγοτερο 20%

2. Ανάρτηση 12
    Member Το avatar του χρήστη Manos tsapy
    Σκάφος
    Planatech 570
    Μηχανή
    mercury 150
    Περιοχή
    santa barbara
    Parking
    Κοropi
    Μου φαινετε οτι η μηχανικιι της yamaha ειναι λιγο πιασοκωληδες!!!

3. Ανάρτηση 13
    Senior Member Το avatar του χρήστη math_pro
    Σκάφος
    Καπετάνιος 4,80
    Μηχανή
    Yamaha 40
    Περιοχή
    Γούβες Ηρακλείου
    Parking
    Στο υπόγειο μου
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Manos tsapy Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κοιτα
    Κανουν μια δουλειά που λιγοι μηχανικοί εχουν τα φόντα να την κάνουν
    Κάτι σαν αυτούς στην φόρμουλα 1 ενα πράμα
    Οπότε...........
    Ο άξονας της γής είναι εκ γενετής λοξός

4. Ανάρτηση 14
    Member Το avatar του χρήστη Κυριακος
    Σκάφος
    Marvel 960
    Μηχανή
    Yamaha F300
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Manos tsapy Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αντιθετως φιλε μου,η Yamaha εχει ισως το φτηνοτερο σερβις,τουλαχιστον συγκριτικα με Suzuki και Mercury ιδιας ιπποδυναμης...
    Εγω ποτε δεν εχω ξεπερασει το 500αρικο...

5. Ανάρτηση 15
    Junior Member Το avatar του χρήστη akistain
    Σκάφος
    ΕVRIPUS 540
    Μηχανή
    JOHNSON 115 V4
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Κυριακος Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αντιθετως φιλε μου,η Yamaha εχει ισως το φτηνοτερο σερβις,τουλαχιστον συγκριτικα με Suzuki και Mercury ιδιας ιπποδυναμης...
    Εγω ποτε δεν εχω ξεπερασει το 500αρικο...
    μακαρι να στοιχιζε και στα αυτοκινητα το ετησιο σερβις οσο ενα γεμισμα του ρεζερβουαρ τους (100ε ) ,γιατι σκαφη με 300 η 2Χ 300 εχουν τανκ 500λτ (750 ε) που αρκετες φορες ειναι για μια βολτα ενισχυμενου τριημερου

6. Ανάρτηση 16
    Member Το avatar του χρήστη Manos tsapy
    Σκάφος
    Planatech 570
    Μηχανή
    mercury 150
    Περιοχή
    santa barbara
    Parking
    Κοropi
    Μαλλον βλεπουν τα 300 κ τα 350 στο καθρεπτη κ τους ανοιγει η ορεξη .εγβ πρωσοπικα με δυο εξουσιοδοτημενους πο τα λεω οι τιμες ειναι ακρως λογικες.

7. Ανάρτηση 17
    professional
    Σκάφος
    Quicksilver 5,40 Cruiser
    Μηχανή
    MERCURY 115 EFI 4str
    Περιοχή
    ΚΑΒΑΛΑ - ΞΑΝΘΗ
    Parking
    ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗΣ ΚΑΒΑΛΑ
    Website: www.ipocampos.gr
    Aπο την μια χαιρομαι γιατι ανοιγοντας ενα θεμα βλεπω τις προσωπικες τοποθετησης του καθε μελους απο την αλλη διακρινω ενα δισταγμο σε μερικους που την πατησαν το θεωρω φυσιολογικο ειναι αυτο που λεμε αμα σε δαγκωση ενα σκυλι φοβασαι ολα τα σκυλια δεν βλεπης την αιτια που σε δαγκωσε ουτε κανεις κατι για να βελτιωσης την θεση σου. Το σερβις των μηχανων χωριζεται σε μια σειρα απο εργασιες και δεκατρια ατομα να πιασουν μια μηχανη δεν θα τελειωσουν ποιο γρηγορα απλα μοιραζεται η δουλεια. Το να αδειασης τα λαδια σωστα θελει καποιο χρονο το να ελεγξης και καθαρισης τον η τους θερμοστατες επισης αλλα ολα θελουν την προσοχη και την γνωση, το να αλλαξης λαδια και να πασαλιψης μια μηχανη για να τελειωσης γρηγορα δεν λεει τιποτε ο μαστορας φαινεται απο τις κινησεις του και τον συντονισμο του οταν δουλευη, η λεξη χρονος ερχετε μετα γιατι πρωτα πρεπει να γινη η σωστη δουλεια. Το να βαλης το λαπτοπ στο τελος ειναι 30ε για εμας δεν ειναι κοστος αλλα σε ενα προβλημμα δεν χρεωνεται χωρια ειναι μεσα σε ολη την εργασια. Το βγαλε βαλε ενος ποδιου για ελεγχο η αντικατασταση impeller κοστιζη απο 50-70ε αναλογα με τον τυπο τησ μηχανης. Τα μπουζια που πολυ θεωρητε αστεια δουλεια στις ΟΡΤΙ εχουν ιδιαιτερη ευαισθησια γιατι πολυ που πηγαν να τα βαλουν τα στραβοπιασαν και μετα ανοιξαν χοντρη δουλεια. Σε πολλες μηχανες τα απλα μπουζια θελουν να βγαλης καπακια και να λυσης και εσωτερικα καπακια δεν ειναι απλα ολα μην τα ισοπεδωνουμε ολα. Την πρωτη κουβεντα που ειπα ειναι συνενοηση στις δουλιες που θελουμε να κανουμε δηλ. μαστορα εχω βγαλσιμο ποδιου και αντικατασταση impeller εχω μπουζια εχω φιλτρα εχω λαδια και ελεγχο απο υπολογιστη ποσο θα μου βγη? οι καλοι λογαριασμοι κανουν τους καλους φιλους, τωρα για τα υλικα σιγουρα εχει καποιος το 20% του εμπορικου κερδους ενταξη μην θελετε να το παρετε γιατι αναγκαστηκα τα υλικα περνανε εφοριακα απο πανω του οποτε το 80% σου το περνη το κρατος. Εαν ζητησετε απο τον εισαγωγεα ενα αντ/κο δεν θα σας το δωση μειον 20% απλα στην τιμη που θα το παρετε απο το συνεργειο απλα αυτος βγαλη το κερδος του εισαγωγεα αλλα και της λιανικης ενω το συνεργειο μονο της λιανικης. Υπ οψιν οτι οτιδηποτε ειναι παροχη υπηρεσιων χρεωνεται χωρια το ΦΠΑ γιατο να το διευκρινηζεται παντα με αυτον που θα σας κανει την δουλεια.
    IPPOCAMPOS MARINE STORE
    Αντ/κα μηχανων Σερβις
    2510 392069

8. Ανάρτηση 18
    Junior Member
    Σκάφος
    Marvel 9,60 sundeck
    Μηχανή
    Suzuki DF300 & DF15
    Περιοχή
    Πολιτεια
    Parking
    Καφετζοπουλος -Μαραθωνας
    Φιλε ippomas βλεπω παντα φιλοτιμα προσπαθεις να δικαιολογησεις τις υπερογκες χρεωσεις των μηχανικων και καλα κανεις αφου αυτη ειναι και η δουλεια σου. Γεγονος ομως παραμενει οτι ακομα και σημερα που ειμαστε βαθυτατα πλεον μεσα στην κριση (κοντευουμε μια δεκαετια) ολοι οι μηχανικοι (αυτοκινητων και σκαφων αλλα πολυ περισοτερο των σκαφων οπου τα παντα ειναι υπερεκτιμημενα) χρεωνετε ανεξελεγκτα για κατι παρα πολυ απλο. Λες οτι η αντικατασταση impeller κοστιζει 50-70Ε. Εγω θα παρω ενα μεσο ορο και θα σου πω 60Ε. Θα χρεωσης αλλα 30Ε για αλλαγη λαδιων? Και αλλα 50Ε για θερμοστατες ανοδια και βαλβολινες? Εχουμε φτασει στα 140Ε και στο τελος θα χρεωσης και 30Ε για το λαπτοπ. Αρα με μετριοπαθεις υπολογισμους φτασαμε τα 170Ε για τρεις ωρες δουλεια? Γιατι τοσο ειναι. Κανω το σερβις καθε χρονο μονος μου και με πολυ λεπτομερεια και ψαξιμο (σφιξιμο με δυναμοκλειδα, διαβασμα μεσα απο το σερβις μανιουαλ) οποτε εμενα μπορει να μου παιρνει και πιο πολυ αλλα τις τρεις ωρες σπανια τις εχω χρειαστει για να αλλαξω τα ΠΑΝΤΑ. Πες μου σε παρακαλω ποιος βγαζει σημερα 56Ε την ωρα, δηλ. 450Ε το εργασιμο 8ωρο. Με πενθημερη εργασια 2,250Ε την εβδομαδα ητοι 9,000Ε τον μηνα. Και δεν εχω υπολογισει ακομα το εμπορικο κερδος απο τα ανταλακτικα που μπορει να εχεις. Και πολλες φορες αυτα τα λεφτα (της εργασιας) ΧΩΡΙΣ ΑΠΟΔΕΙΞΗ. Ειλικρινα ακομα και εφορια να πληρωνω εγω ερχομαι να δουλεψω σε εσενα βοηθος και ας βγαζω και τα μισα. Και παλι ευχαριστημενος θα ειμαι.

Και αν θελεις να το παω ενα βημα πιο περα. Για ποιον λογο το λαπτοπ να χρεωνεται 30Ε. Μην μου πεις γιατι ειναι ακριβο το προγραμμα. Το προγραμμα της Suzuki μαζι με το καλωδιο το αγορασα 70Ε απο το ebay. Ολα τα προγραμματα της BMW (για το αυτοκινητο μου) τα αγορασα 40Ε μαζι με καλωδιο οταν η αντιπροσωπεια μου ζηταει 25Ε για να μου κανει reset την αλλαγη λαδιων. Δηλαδη με δυο επισκεψεις εχεις κανει αποσβεση?

Αντιλαμβανομαι το αγαθο των προθεσεων σου να υποστηριξεις τον κλαδο σου αλλα αυτο δεν αλλαζει το γεγονος οτι μας ΛΗΣΤΕΥΕΤΕ σε οτι εχει να κανει με την παροχη υπηρεσιων σε μηχανες βασιζομενοι μοναχα στην αγνοια του τελικου καταναλωτη και τον φοβο που του καλιεργειτε για την πολυπλοκοτητα και την δυσκολια συντηρησης των μηχανων αυτων. Για να μην σου χαλασω το νημα θα ανοιξω ενα αλλο για το ποσα γλυτωσα απο την BMW σε πολυ απλες επισκευες που ηθελε ενα Χ5 που αγορασα πριν 3 μηνες. Θα φοβηθεις και εσυ με τα νουμερα που θα δεις.

Ποσο περισσοτερο στις εξωλεμβιες οπου ακομα και το κοστος αγορας τους ειναι τρελο. Δεν εχω βρει ακομα εναν ανθρωπο να μου δικαιολογησει πως ειναι δυνατον μια 300αρα εξωλεμβια να κοστιζει οσο ενα πολυ καλο μικρομεσαιο ΙΧ που εκτος απο την μηχανη του εχει αμαξωμα, καθισματα, συστηματα ασφαλειας, συστημα μεταδοσης, σαλονι, ροδες και ενα σκασμο ηλεκτρονικα.

Αυτα απο εμενα που δεν εκρυψα ποτε την αντιπαθεια μου για τον κλαδο σας και ειμαι φανατικος do it yourselfer οχι απο τσιγκουνια η απο κατι αλλο αλλα απο αντιδραση στην εκμεταλευση και την κοροιδια που μας πουλαει (ο κλαδος σας). Προς αποφυγη καθε παρεξηγησεως εννοειται πως οτι γραφω δεν εχει ως αποδεκτη εσενα αλλα μιλαω σε γενικες γραμμες. Δεν εχω τιποτα προσωπικο μαζι σου ισα ισα απο τα ποστ σου φαινεσαι ενας πολυ καλος και ευγενικος ανθρωπος ετοιμος παντα να βοηθησεις.

9. The Following 5 Users Say Thank You to Aifos For This Useful Post:

10. Ανάρτηση 19
    Gold Member Το avatar του χρήστη Kostas McGarden
    Σκάφος
    Evripus 4.80
    Μηχανή
    Mercury 115
    Περιοχή
    Αγ. Δημήτριος
    Άρη, σωστοί οι υπολογισμοί σου και δικαιολογημένη η αγανάκτηση σου (μας), όμως θα πρεπει να καταλάβουμε οτι εκτός ελαχίστων ίσως εξαιρέσεων, η ροη της δουλειάς των μηχανικών εξωλέμβιων δεν ειναι αυτή που φανταζόμαστε, δλδ συνεχής και καθημερινή. Δεν ειναι εξωλέμβιες τα αυτοκίνητα, για αυτο και κοστίζουν ακριβά. Αν ξαφνικά γεμίζαμε εξωλέμβιες και μηχανικούς τέτοιων, θεωρητικά τα πράγματα θα ήταν διαφορετικά.
    Μαρία Μανταλένα

11. Ανάρτηση 20
    Junior Member
    Σκάφος
    Marvel 9,60 sundeck
    Μηχανή
    Suzuki DF300 & DF15
    Περιοχή
    Πολιτεια
    Parking
    Καφετζοπουλος -Μαραθωνας
    Σωτηρης Κωστα μην μπερδευεσαι με το Aifos αυτο ειναι γυναικειο ονομα γραμμενο αναποδα :-). Δεν το θεωρω δικαιολογια αυτο ρε φιλε. Βρες μου εσυ εναν μηχανικο απο αρχες Μαρτιου μεχρι τελη Αυγουστου. Ολοι πνιγονται. Μου κανει λιγο οτι γινεται στα νησια το καλοκαιρι. Σε σκιζουνε στις τιμες (με μηδεν σερβις) με την δικαιολογια οτι ολο τον χειμωνα καθονται. Αλλα ακομα και τον χειμωνα εγω ειδα απο φιλους οτι δεν μπορουσανε να βρουνε μηχανικο. Ολοι τους ειχαν κατ'ελαχιστο ειχαν 2 εβδομαδες αναμονη. Και δεν μιλαμε μονο για μηχανικους. Ολος ο κλαδος. Εγω πηγα να φτιαξω καινουργια μαξιλαρια στον Τυλιγαδα ο οποιος λεμε ειναι και ακριβος και θα περιμενε κανεις οτι Δεκεμβριο μηνα που του πηγα τα μαξιλαρια θα καθοτανε. Ξερεις ρε Κωστα ποτε μπορεσε να μου τα δωσει? Μια εβδομαδα πριν την Πρωτομαγια και αυτο γιατι του εβαλα γκαζια και του λεω θελω να ριξω την βαρκα. Θελεις για πλαστικατζη? Ενα αραχνιασμα ηθελα να μου κανει και του το ειχα πει απο τον Σεπτεβριο. Με τα χιλια παρακαλια μου το εφτιαξε και αυτος τον Μαιο. Οποτε μην τρωμε την καραμελα. Ολοι στον κλαδο πνιγονται στην δουλεια. Μολις εχω λιγο χρονο θα γραψω και για το αυτοκινητο. Εκλαιγα οταν καταλαβα ποσα θα ειχα πληρωσει (δεν θα τα ειχα πληρωσει μαλλον γιατι δεν θα αξιζε) αν ειμουνα ασχετος η δεν το ειχα ψαξει.

Σελίδα 2 από 6 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές