Σελίδα 3 από 6 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων: 21 έως 30 από 52

Nήμα: ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ ΚΙΝΗΤΗΡΑ ΚΑΙ ΚΟΣΤΟΣ

1. Ανάρτηση 21
    Super Moderator Το avatar του χρήστη nicolouris
    Σκάφος
    Εvripus 540
    Μηχανή
    Johnson 140
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Συμφωνώ απόλυτα με τον Σωτήρη....τα έχω γράψει άλλωστε και παλαιότερα.

Στο σκούτερ ήθελα να αλλάξω ρουλεμάν μετάδοσης και μου ζήτησε 150 ευρώ ο μηχανικός...ήμαρτον.

2. Ανάρτηση 22
    Σκάφος
    Εvripus 540
    Μηχανή
    Johnson 140
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ααααα και κάτι άλλο, Σωτήρη για να ξέρεις θα ανεβάσω ένα νήμα με ρύθμιση βαλβίδων αφιερωμένο σε σένα!!!!! Τέλος....!!!!

3. Ανάρτηση 23
    Junior Member
    Σκάφος
    Marvel 9,60 sundeck
    Μηχανή
    Suzuki DF300 & DF15
    Περιοχή
    Πολιτεια
    Parking
    Καφετζοπουλος -Μαραθωνας
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από nicolouris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ααααα και κάτι άλλο, Σωτήρη για να ξέρεις θα ανεβάσω ένα νήμα με ρύθμιση βαλβίδων αφιερωμένο σε σένα!!!!! Τέλος....!!!!
    θα ερθεις να το κανουμε παρεα. Μετα κερναω και ουζο στην παραλια του Μαραθωνα.

4. Ανάρτηση 24
    Gold Member Το avatar του χρήστη Kostas McGarden
    Σκάφος
    Evripus 4.80
    Μηχανή
    Mercury 115
    Περιοχή
    Αγ. Δημήτριος
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Aifos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σωτηρης Κωστα μην μπερδευεσαι με το Aifos αυτο ειναι γυναικειο ονομα γραμμενο αναποδα :-). Δεν το θεωρω δικαιολογια αυτο ρε φιλε. Βρες μου εσυ εναν μηχανικο απο αρχες Μαρτιου μεχρι τελη Αυγουστου. Ολοι πνιγονται. Μου κανει λιγο οτι γινεται στα νησια το καλοκαιρι. Σε σκιζουνε στις τιμες (με μηδεν σερβις) με την δικαιολογια οτι ολο τον χειμωνα καθονται. Αλλα ακομα και τον χειμωνα εγω ειδα απο φιλους οτι δεν μπορουσανε να βρουνε μηχανικο. Ολοι τους ειχαν κατ'ελαχιστο ειχαν 2 εβδομαδες αναμονη. Και δεν μιλαμε μονο για μηχανικους. Ολος ο κλαδος. Εγω πηγα να φτιαξω καινουργια μαξιλαρια στον Τυλιγαδα ο οποιος λεμε ειναι και ακριβος και θα περιμενε κανεις οτι Δεκεμβριο μηνα που του πηγα τα μαξιλαρια θα καθοτανε. Ξερεις ρε Κωστα ποτε μπορεσε να μου τα δωσει? Μια εβδομαδα πριν την Πρωτομαγια και αυτο γιατι του εβαλα γκαζια και του λεω θελω να ριξω την βαρκα. Θελεις για πλαστικατζη? Ενα αραχνιασμα ηθελα να μου κανει και του το ειχα πει απο τον Σεπτεβριο. Με τα χιλια παρακαλια μου το εφτιαξε και αυτος τον Μαιο. Οποτε μην τρωμε την καραμελα. Ολοι στον κλαδο πνιγονται στην δουλεια. Μολις εχω λιγο χρονο θα γραψω και για το αυτοκινητο. Εκλαιγα οταν καταλαβα ποσα θα ειχα πληρωσει (δεν θα τα ειχα πληρωσει μαλλον γιατι δεν θα αξιζε) αν ειμουνα ασχετος η δεν το ειχα ψαξει.
    Ωχ, νόμιζα οτι έγραφε ο ArisR...και κάτι δεν μου πήγαινε καλα με το χρωμα (πορτοκαλί)...
    Σωτηρη, εγώ έχω άλλη εμπειρία, και απο επαρχία και απο Αθήνα, οχι μεγάλο δείγμα βέβαια και ούτε πρωτοκλασάτα ονόματα, και απο μηχανικούς και απο ταπετσερηδες. Αυτα βέβαια ειναι οι εμπειρίες του καθενός, και διαφέρουν. Το σίγουρο ειναι οτι το κόστος στις περισσότερες φορές ειναι αρκετά μεγάλο και ο,τι μπορεί ο καθένας το κάνει μόνος του για να γλιτώσει καποια χρήματα.
    Μαρία Μανταλένα

5. Ανάρτηση 25
    Σκάφος
    Εvripus 540
    Μηχανή
    Johnson 140
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Θα έρθω όποτε θέλεις αλλά καλύτερα να κεράσεις μία βόλτα με ένα πενταράκι να ανέβει λίγο η αδρεναλίνη....

6. Ανάρτηση 26
    Administrator Το avatar του χρήστη daddy
    Σκάφος
    plefsi 4.95
    Μηχανή
    Mercury 90HP optimax
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο.
    Parking
    Λαγονήσι (Stavento)
    Website: www.seaforum.gr
    Εγώ πάλι έχω καταλάβει ότι το κόστος μηχανικού είναι κάτι σαν ασφάλεια.
    Στον δρόμο δεν έχεις πρόβλημα, κλειδώνεις και φεύγεις και τρέχει ο μηχανικός.
    Στην θάλασσα όμως είσαι εσύ, ο Θεός και στην άλλη άκρη του τηλεφώνου ο μηχανικός σου, έχει τον τρόπο πρώτα από όλα να σε ηρεμήσει και να σου διώξει το άγχος με τον τρόπο που μιλάει και μετά να σε καθοδηγήσει να λύσεις το πρόβλημα.

Αυτό είναι που πληρώνουμε στους μηχανικούς μας αν δεχτούμε ότι κάνουν και την δουλειά τους σωστά.
    Και τουλάχιστον εγώ αυτό κάνω και αυτό προτείνω.
    Δεν σημαίνει βέβαια ότι είναι και το σωστό.
    Αργός μπουνατσαδόρος

7. The Following User Says Thank You to daddy For This Useful Post:

8. Ανάρτηση 27
    Junior Member
    Σκάφος
    Marvel 9,60 sundeck
    Μηχανή
    Suzuki DF300 & DF15
    Περιοχή
    Πολιτεια
    Parking
    Καφετζοπουλος -Μαραθωνας
    Αγαπητε daddy ακομα και ετσι πληρωνουμε μια συνδρομη στην Sea SOS (νομιζω κανα 300αρι ευρω τον χρονο ειναι) και οτι και να σου συμβει ερχονται και σε μαζευουν και σου κανουν και οποια απλη επισκευη χρειαστεις. Ουτως η αλλως ο μηχανικος να πεταξει να ερθει να σε βρει μεσοπελαγα αποκλειεται. Αν ειναι κατι απλο σιγουρα θα το φτιαξεις και μονος σου αλλιως περαν απο το να τον παρεις τηλεφωνο και να σου πει κοιτα βγες κουτσα στραβα στο πιο κοντινο λιμανι και μετα βλεπουμε δεν νομιζω οτι θα μπορει να κανει και πολλα πραγματα.

9. Ανάρτηση 28
    Senior Member Το avatar του χρήστη math_pro
    Σκάφος
    Καπετάνιος 4,80
    Μηχανή
    Yamaha 40
    Περιοχή
    Γούβες Ηρακλείου
    Parking
    Στο υπόγειο μου
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Aifos Εμφάνιση μηνυμάτων

.................... ειμαι φανατικος do it yourselfer οχι απο τσιγκουνια η απο κατι αλλο αλλα απο αντιδραση στην εκμεταλευση και την κοροιδια.........
    Ετσι μπράβο
    Απο αντίδραση στην κοροιδια του κάθε κλάδου
    Οταν θέλησα να βάψω το σπίτι μου εσωτερικα μου ζήτησε ενας 4500€
    Εχω ακόμη την προσφορά
    Ενας άλλος ζήτησε 1500€ εργασία γιατι είχε λέει πολύ δουλειά .Ενα μήνα μου είπε
    Αυτός που το έβαψε τελικά δούλεψε μια βδομάδα χαλαρά και μου κόστισε 700€ μαζί με τα χρώματα που πήρα
    Ο άξονας της γής είναι εκ γενετής λοξός

10. Ανάρτηση 29
    Member Το avatar του χρήστη Manos tsapy
    Σκάφος
    Planatech 570
    Μηχανή
    mercury 150
    Περιοχή
    santa barbara
    Parking
    Κοropi
    Καλο ειναι να εχεις μερικες γνωσεις γιατη αμα εισαι ασχετος τελειως κ πεσεις κ σε κακα χερια που δεν ειναι κ λιγα στο κλαδο σε ξεβρακωσανε!!!!αμα πιανει κ το χερι σου τοσο το καλητερο ακομα με την αγαπη κ το μερακι που βαζουμε εχουμε φοβερα αποτελεσματα απο την αλλη οταν γνωριζεις κ πεντε πραγματα κ με το μαστορα μηλατε διαφορετικα.εγω κανω πολλες εργασιες κ στη μηχανη κ στα σκαφος μονος μου αλλα κ ο μαστορας ειναι ο γιατρος δε μπορω να τον ακυρωσω εγω χομπιστας ειμαι το κανω για το κεφι μου τη καψουρα μου ο μαστορας ειναι ο γιατρος!!!!!

11. Ανάρτηση 30
    professional
    Σκάφος
    Quicksilver 5,40 Cruiser
    Μηχανή
    MERCURY 115 EFI 4str
    Περιοχή
    ΚΑΒΑΛΑ - ΞΑΝΘΗ
    Parking
    ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗΣ ΚΑΒΑΛΑ
    Website: www.ipocampos.gr
    Aγαπητε Σωτηρη η Σοφια αναποδα δεν ξερω εαν εισαι το ιδιο ονομα τελος παντων εχεις πεσει στην περιπτωση του δαγκωμενου απο σκυλο, ακριβως ετσι φιλε μου γιατι ανεβαζης γκαζια χωρις να εχεις επαναφορα στο ρελαντι να το προσεξης αυτο και στο αυτοκινητο σου και στην εξωλεμβια σου και σε οτι αλλο εχεις και δουλευη με βενζινη. Εγω σου ανεφερα ενα ποσο για το ποδι για παραδειγμα και εσυ το εκανες μαστιχα. Επισης εαν με φωναξης στην μαρινα να σου βαλω σκετο το λαπτοπ τοτε φιλε θελω 30ε εαν ομως κανω δουλιες σερβις δεν σε χρεωνω τιποτε περισσοτερο ετσι? το ανεφερα, αλλα περνης φορα και τα φορτωνης το δε σερβις για ανοδια και βαλβολινες ειναι 40ε δεν ειναι 40 για το καθε ενα δηλαδη ενα 100αρικο ολα ειναι πολλα ρε φιλε με βγαλσιμο ποδι που γινετε χρονο παρα χρονο η και καθε δυο χρονια μην τρελλαθουμε εδω μεσα. Και εσυ το προγραμμα που πηρες για την μηχανη σου το εχουμε και εμεις αλλα το προγραμμα της Μercury που υποστηριζουμε 30 χρονια εχει ειδικη θυρα στο λαπτοπ που γινετε κατοπιν παραγγελιας στο εξωτερικο, το προγραμμα κοστιζη πολλα και η ετησια αναβαθμιση του στα 250ε και πολλα αλλα που δεν θα μπω στην διαδικασια να αναλυσω, οποτε εχω εξοδα ακομη και σε αυτο που εσυ το θεωσης τιποτε ετσι. Μηχανικοι δεν γιναμε για να αλλαζουμε ανοδια και βαλβολινες αυτα παληκαριμου τα κανουν και οι πλανωδιοι βαλιτσακηδες στα λιμανια. Οτσν θα σου τα φτυση καμμια ηλεκτρικη και δεν θα ξερης τι γινετε τοτε θα σου εξηγηση ο μηχανικος σου που τον εχεις κατα τα λεγομενασου γραμμενο. Σαν εσενα εχουν πληρωση πολλα παληκαρια μαζωμενα φραγκα με την σεσουλα και μερικοι φρονιμεψαν αλλοι ξανα το χαβα τους. Τα λεφτα ειπαμε τα συμφωνης με τον τεχνικο σου καθως και τα αντ/κα γιατι εχει και εκει παιχνιδι δεν εφτασες ακομη. Παντως τα χιλιαρικα πολυ ευκολα τα κοβης λες και ειμαστε χρηματιστηρια, λες και καθε μερα εχουμε σερβις μα στα σερβις δεν βγαζης λεφτα λεφτα βγαζης στην πουληση ξεκουραστα με το τηλεφωνο και οταν δωσης πακετο ακομη καλυτερα η εαν σε φωναξουν οι σκαφαδες για τοποθετηση εκει εχει τα λεφτα εχεις και την τεχνη. Και πολλα αλλα σου λεω τωρα γλυτωσες 100ε απο τον τεχνιτη που σου κανει σερβις και δινεις 300 για θαλασσια ρυμουλκα μα ειναι λογικη ρε φιλε αυτη ετσι δεν πρεπει να πηγαινουμε διακοπες αλλα να πληρωνουμε μια εξπρες σερβις να βγαζουμε μια ζημια στον δρομο στο αυτοκινητο και μετα να μας γυρναει σε ολη την Ελλαδα δωρεαν. Δεν εχω καποιο θεμα ειλικρινα με ατομα που σκεφτονται οπως εσυ αλλα πιστευω οτι λαθος αντιληψη ειναι το ολο σκηνικο. Εγω και τα αυτοκινητα μου εκτος απο λαδια οτι δουλεια χρειαστη θα τα παω στο συνεργειο και ξερω και τις τιμες των αντ/κων αλλα και την δουλεια τους ποτε δεν με φαγανε οπως το λες και μερικες φορες που προσπαθησαν με μαρκες και ετσι τους διορθωσα αμεσως.
    Επαναλαμβανω βασικη προυποθεση να γινετε συμφωνια στις δουλιες και στο κοστος οσο για τις τιμες των αντ/κων εκει ζητατε τι θελετε μανισια η ημιτασιον οποτε τα γνωριζετε και εκει τα πραγματα. Πανω απο ολα ηρεμια γιατι πιασαν και ζεστες.
    IPPOCAMPOS MARINE STORE
    Αντ/κα μηχανων Σερβις
    2510 392069

Σελίδα 3 από 6 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές