Εμφάνιση αποτελεσμάτων: 1 έως 8 από 8

Nήμα: Επιλογή βοηθητικής

1. Ανάρτηση 1
    Junior Member Το avatar του χρήστη Giwrgis

Επιλογή βοηθητικής

Καλησπέρα σε όλους!

Γνώριζει κάποιος ποια ειναι η κατάλληλη υποδύναμη βοηθητικής μηχανής για orizon 440?
    Υπάρχει κάποιος γενικος κανονας?Προφανως θα παιζει ρολο η γαστρα,το βαρος κτλπ.

2. Ανάρτηση 2
    Junior Member Το avatar του χρήστη εφη
    Σκάφος
    fost 4.40 2002
    Μηχανή
    evinrude 70 1979
    Περιοχή
    καβαλα
    καλησπερα φιλε.επειδη κι εγω στα 4.40 ειμαι (αν και αλλη μαρκα φουσκωτου) πολλα παιζουν ρολο(αλλα σ'αυτα τα μετρα μικρο ρολο).πανω κατω μ'ενα πενταρακι (κι αν δεν σε πειραζει να ειναι και διχρονακι) σωστα τοποθετημενο εισαι νομιζω πολυ καλα.
    εφη γιαννοπουλου

3. Ανάρτηση 3
    Member Το avatar του χρήστη Κυριακος
    Σκάφος
    Marvel 960
    Μηχανή
    Yamaha F300
    Επειδη συνηθως οι 4-5-6 ειναι ιδιο μπλοκ αρα ιδιο βαρος,βαλε μια 6αρα...

4. Ανάρτηση 4
    Member Το avatar του χρήστη isalos
    Σκάφος
    Stingher 535
    Μηχανή
    Johnson 90hp
    Περιοχή
    Αγία Παρασκευή
    Parking
    Λαγονήσι
    Εγώ σε 5,5 μέτρα έχω 4άρα 2χρονη. Όταν τη χρειάστηκα με 2 άτομα με έβγαλε μια χαρά. Με φουλ φορτία και 6 άτομα επάνω, ίσως να ζοριστεί λίγο με καιρό. Ελπίζω να μην το διαπιστώσω ποτέ.

5. Ανάρτηση 5
    Member Το avatar του χρήστη dtzanes
    Σκάφος
    Sea Ray Sundancer 290 DA
    Μηχανή
    2 x 190 Mercruiser 4,3 V6
    Περιοχή
    Χολαργός
    Parking
    Καφετζόπουλος- Μαραθώνας
    Website: www.c-e-t.gr
    Εγώ στο 5μετρο (mostro 501) είχα 5αρα δίχρονη πιστεύω λοιπόν ότι με μια ανάλογη μηχανή θα είσαι μια χαρά στο 4,40
    Δημήτρης Τζάνες

6. Ανάρτηση 6
    Member Το avatar του χρήστη tlogic
    Σκάφος
    Orizon 430
    Μηχανή
    Yamaha 60hp
    Περιοχή
    Athens - Chania
    Parking
    Home
    Website: www.candrian.gr/
    Έχω το ίδιο σκάφος με tohatsu 3.5hp 4T με 3 άτομα και λίγο καιρό κόντρα δοκιμασμένη πιάνει 6-7knots. Προπέλα εργοστασιακή, πλαστική πιθανόν με άλλη να πηγαίνει καλύτερα, διότι μετά από ένα εύρος στροφών δεν αυξάνει άλλο ταχύτητα. Την έχω χρησιμοποιήσει αρκετές φορές είτε για συρτή είτε για να βόλτα/στρώσιμο κάνει μια χαρά δουλειά. Τα θετικά της 4Τ είναι ότι μπορείς να βάλεις βενζίνη εάν χρειαστεί από το κύριο ντεπόζιτο εφόσον δεν κάνεις ανάμειξη εκεί και θεωρητικά παίρνει και πιο γρήγορα μπροστά. Εγώ έχω μακρύλαιμη (επειδή αυτήν βρήκα - μεταχειρισμένη - ) αλλά κανονικά μπαίνει κοντόλαιμη εάν τοποθετηθεί κατευθείαν επάνω στο καθρέπτη.

7. Ανάρτηση 7
    Καλως!Ευχαριστω ολους για τις απαντησεις!Με βοηθησατε σημαντικα.Να ειστε καλα!

8. Ανάρτηση 8
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από tlogic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω το ίδιο σκάφος με tohatsu 3.5hp 4T με 3 άτομα και λίγο καιρό κόντρα δοκιμασμένη πιάνει 6-7knots. Προπέλα εργοστασιακή, πλαστική πιθανόν με άλλη να πηγαίνει καλύτερα, διότι μετά από ένα εύρος στροφών δεν αυξάνει άλλο ταχύτητα. Την έχω χρησιμοποιήσει αρκετές φορές είτε για συρτή είτε για να βόλτα/στρώσιμο κάνει μια χαρά δουλειά. Τα θετικά της 4Τ είναι ότι μπορείς να βάλεις βενζίνη εάν χρειαστεί από το κύριο ντεπόζιτο εφόσον δεν κάνεις ανάμειξη εκεί και θεωρητικά παίρνει και πιο γρήγορα μπροστά. Εγώ έχω μακρύλαιμη (επειδή αυτήν βρήκα - μεταχειρισμένη - ) αλλά κανονικά μπαίνει κοντόλαιμη εάν τοποθετηθεί κατευθείαν επάνω στο καθρέπτη.
    Μετα απο κουβεντα με τον μηχανικο,μου ειπε οτι πρεπει να κοιταω για 5 hp διοτι σε καιρο δεν με κουναει το 3.5 hp.Βεβαια εγω με καιρο δεν βγαινω,δηλαδη μεχρι 3 μποφορ θα παω βολτα στις περιοχες που γνωριζω στο εξοχικο ενω εδω στην αθηνα αμα το ριξω καμια φορα δεν βγαινω με πανω απο 2.Ειμαι σε διλλημα λοιπον με τη μεγαλη διαφορα στη τιμη 3.5 με 5 ιππους να τα κανει ακομα χειροτερα .Σχετικα με τη βαση της βοηθητικης ποια εχεις την κλασιικη με το ξυλο?μπορεις να ανεβασεις μια φωτογραφια?

Ευχαριστω προκαταβολικα.

Δικαιώματα - Επιλογές