Σελίδα 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων: 11 έως 20 από 48

Nήμα: Suzuki 70hp 2008

1. Ανάρτηση 11
    Moderator Το avatar του χρήστη ArisR
    Σκάφος
    selva 640cabin
    Μηχανή
    YAMAHA F150
    Περιοχή
    αττικη
    ποιο μοτέρ φοράς;
    πόσα κυβικά;
    τι προπέλα φοράς;

2. Ανάρτηση 12
    Junior Member
    Σκάφος
    selva f 5,5
    Μηχανή
    SUZUKI 70 HP 2008
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Το 1300 2007 για. Την προπέλα δεν ξερω το νούμερο ειναι στο νερο τωρα η μηχανή ανεβάζει στροφές εύκολα

3. Ανάρτηση 13
    Moderator Το avatar του χρήστη ArisR
    Σκάφος
    selva 640cabin
    Μηχανή
    YAMAHA F150
    Περιοχή
    αττικη
    Μάλλον τότε φοράς 15αρα..
    Η βάρκα είναι φορτωμένη;
    Θα έκανα μια δοκιμή με 17αρα..

4. Ανάρτηση 14
    Junior Member
    Σκάφος
    selva f 5,5
    Μηχανή
    SUZUKI 70 HP 2008
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Θα δούμε αλλά γιατι να πεζει ρόλο η διάμετρος και όχι το pitch? Μόνο δύο άτομα βοηθητική εγώ πιστεύω είναι βαρη το σκάφος είναι 2.4 πλάτος που να το πάει η 70 , έχει πιλοτήριο τέντα απλώς το πρόβλημα μου είναι η στροφές,
    Σε ένα corolla 1,3 του 1989 που ειχα ταξίδευα σανίδα το γκάζι 160 χιλιόμετρα συνεχώς και έκανε 200000 χιλιόμετρα χωρίς κανένα πρόβλημα .
    Το θέμα είναι η Suzuki θα αντέξει πάντως δουλεύει πολύ ήσυχα και εαν δεν κοίταξω το στροφόμετρο δεν καταλαβαίνω τίποτα .

5. Ανάρτηση 15
    Member Το avatar του χρήστη psili ammos
    Σκάφος
    Sportfish 500
    Μηχανή
    Suzuki
    Περιοχή
    Tαυρος - Ναξος.(Νίκος)
    Το ξαναγραφω...επειδη εχω σχεδον το ιδιο μοτερ 10 χρονια ,το εχω παντρευτει δηλαδη,εχει ιδιαιτεροτητες αρκετες οπως και πλεονεκτηματα...

Οι 5100 δεν ειναι cruising.....cruising ειναι οι 4100 π.χ,γι αυτο.βαλε μια προπελα 17 μηπως και δουλευει λιγο πιο ξεκουραστα..

Το μοτερ αυτο ξυπναει πανω απο τις 4000...πριν λογω βαρους κοιμαται...ειναι ιδιαιτερο...

6. Ανάρτηση 16
    Junior Member
    Σκάφος
    selva f 5,5
    Μηχανή
    SUZUKI 70 HP 2008
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Ok thanks θα δοκιμάσω

7. Ανάρτηση 17
    Junior Member Το avatar του χρήστη bithos
    Νομίζω ότι πρέπει ναανεβάσεις λίγο την ισχύ με την βοήθειαναυπηγού για να λύσεις το πρόβλημα .Η Ιταλία συνδέει την ιπποδύναμη με την φορολογία γι' αυτό δείχνουν μικρές ιπποδυνάμεις στα μικρομεσαία σκάφη. ( Βέβαια πολλές φορές άλλο γράφει το καπάκι και άλλα βγαίνουν στην θάλασσα ) . Τώρα αν δεν μπορείς να αλλάξεις μηχανή , ελάφρωσε όσο γίνεταιτο σκάφος και προσοχή στην κατανομή των απαραίτητων εφοδίων .

8. Ανάρτηση 18
    Junior Member
    Σκάφος
    selva f 5,5
    Μηχανή
    SUZUKI 70 HP 2008
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Πολύ σωστά αλλά δεν αξίζει το κόπο να δώσω λεφτά για άλλη μηχανή , εάν καταφέρω 24 μίλια cruise speed είμαι οκ
    Νομίζω ότι έχω ολίσθηση ,θα κοιτάξω το pitch της προπέλας και το ύψος της μηχανής ,το πτερύγιο εινσι δύο δάχτυλα ποίο υψηλά . Υπάρχει μία ελληνική εφαρμογή στο android και σύμφωνα με αυτή τα 1500 κιλά συνολικά σε σκάφος χρειάζονται 70 άλογα δεν ξέρω κατά πόσο είναι σωστό αυτό , εγώ σίγουρα έχω λιγότερα και μιλάμε για τα 25 μίλια.

9. Ανάρτηση 19
    Junior Member Το avatar του χρήστη bithos
    Κοίταξε αν η βάρκα έχει βάρος τότε η προπέλα με μικρή διάμετρο γυρίζει όσο επιτρέπει το βήμα .Πχ . Πες ότι η προπέλα κάνει μια στροφή και ιδανικά πρέπει να προχωρήσει 500 mm . Αν το σκάφος είναι δεμένο όλο έργο θα δαπανάται για να μεταφέρει την ποσότητα του νερού από την προπέλα και πίσω άρα 100% ολίσθηση . Όσο ελαφρώνει η αντίσταση ( πχ βάρος ) το σκάφος προχώρα έως το θεωρητικό 500mm.Άρα εάν βγάζεις τις σωστές στροφές άλλα έχεις ολίσθηση υπάρχουν τρις δρόμοι α) ανεβάζεις διάμετρο β) ανεβάζεις βήμα . Και τα δυο , δυσκολεύουν την περιστροφή άρα θα πέσεις κάτω από το ελάχιστο όριο των στοφών με το ίδιο αποτέλεσμα που έχει και η μεγάλη ολίσθηση . Χαμηλή ταχύτητα . Μας μένει ο γ) δρόμος ,μικρότερο βάρος ( αντίσταση ).

10. The Following 2 Users Say Thank You to bithos For This Useful Post:

11. Ανάρτηση 20
    Junior Member
    Σκάφος
    selva f 5,5
    Μηχανή
    SUZUKI 70 HP 2008
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Ευχαριστώ για την βοήθεια σας , προς το παρόν λόγω δουλειάς δεν μπορώ να ασχοληθώ με το σκάφος απλός εάν κάποιος φίλος έχει κάποιο παρόμοιο με την ίδια μηχανή κάποια επιπλέον πληροφορία για τις επιδόσεις του και εαν μπορω να πετύχω κάτι καλύτερο . Την άλλη εβδομάδα θα κάνω κάποιες δοκιμες και θα έχω περισσότερες πληροφορίες

Σελίδα 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές