Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων: 1 έως 10 από 21

Nήμα: JOHNSON-EVINRUDE 35

1. Ανάρτηση 1
    Junior Member Το avatar του χρήστη meletiros

~~~~i5 JOHNSON-EVINRUDE 35

Καλησπέρα σε όλους και όλες.
    Πρόσφατα φίλος μου αγόρασε σκαφάκι με κινητήρα Johnson 35 1996 ο οποίος ενώ έχει δεξαμενή λαδιού είναι αποκομμένος απ' το κύκλωμα ηλεκτρικά και μηχανικά και ο φίλος κάνει μίξη μόνος του, φυσικά και θέλει να δουλεύει κανονικά όμως του είπε ο προηγούμενος ότι ο μηχανικός του το έκοψε για να μην του κάψει την μηχανή. Τώρα απ' τα λίγα που καταλαβαίνω ή ο μηχανικός κάτι άλλο είπε που δεν το κατάλαβε καλά ο πελάτης ή ήταν ασύμφορη η επισκευή. Τώρα όπως το είδα εγώ υπάρχει όντως η δεξαμενή με φλοτέρ το ηλεκτρικό βύσμα βγαλμένο και από κάτω υπάρχει η έξοδος αλλά δεν πάει πουθενά. Ερώτημα αν γνωρίζει κάποιος: που πως συνδέετε και αν πρέπει να υπάρχει και δική του αντλία. Αναμένω τις γνώσεις σας με τις καλύτερες ευχές μου.

2. Ανάρτηση 2
    Junior Member
    Καλησπέρα. Οι μηχανές της Johnson είχαν μια αντλία λαδιού την περίφημη "VRO" (variable ratio oiler), η οποία από πολλούς είχε δαιμονοποιηθεί επειδή χαλούσε, με συνέπεια την απώλεια λίπανσης και την καταστροφή του κινητήρα.
    Έτσι πολλοί επέλεγαν να την απενεργοποιήσουν και να κάνουν μόνοι τους τη μίξη καλού-κακού. Χωρίς όμως να σημαίνει ότι η αντλία ήταν ήδη χαλασμένη ή θα χαλούσε ό,τι και να γίνει.
    Πιθανότατα αυτή είναι και η περίπτωση του φίλου σου.

όταν δουλεύει σωστά η αυτόματη μίξη έχεις πλεονεκτήματα, ελαχιστοποιείται το ποσοστό λαδιού που καίγεται και δεν ασχολείσαι ποτέ με τη μίξη. αλλά αν χαλάσει, η ζημιά είναι σχεδόν βέβαιη.

3. Ανάρτηση 3
    Junior Member Το avatar του χρήστη meletiros
    Ευχαριστώ πολύ φίλε μου για την άμεση απάντηση και συμφωνώ κι' εγώ μ' αυτά που λες μάλλον 80% ίσως και 100% να είναι έτσι, άρα θα πρέπει να πάρει αντλία αν θέλει να δουλέψει το σύστημα.

4. Ανάρτηση 4
    Member
    Σκάφος
    Stingher 535
    Μηχανή
    Johnson 90hp
    Περιοχή
    Αγία Παρασκευή
    Parking
    Λαγονήσι
    Διάβασε εδώ
    http://www.seaforum.gr/showthread.ph...hnson-Evinrude

Αν η μηχανή σου είναι όντως του 96, τότε έχει ηλεκτρονικά και alarm. Η προσωπική μου άποψη να επανασυνδεθεί.

5. Ανάρτηση 5
    professional
    Σκάφος
    Quicksilver 5,40 Cruiser
    Μηχανή
    MERCURY 115 EFI 4str
    Περιοχή
    ΚΑΒΑΛΑ - ΞΑΝΘΗ
    Parking
    ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗΣ ΚΑΒΑΛΑ
    Website: www.ipocampos.gr
    Επειδη αυτα τα πραγματα δεν λυνονται ευκολα μεσα απο ενα ποστ δηλαδη να σου πουμε βαλε την μπριζα, συνδεσε και το σωληνακι του λαδιου και εισαι στον αυτοματο θα στελνη λαδι σιγουρα, πρεπει να το δει καποιος που κατεχει απο αυτα να σου κανει εξαερωση στις γραμμες και να την παρακολουθηση γιατι μπορει να σου βαραει αλαρμ και να ειναι ψευτικο, να μην στελνη λαδι απο τρυπα στην μεμβρανη και πολλα αλλα. Το να το καταργησης για σιγουρια δεν ειναι κακο και καλα θα ηταν να ρωτουσατε γιατι το εκανε ο προηγουμενος. Παντα το ιστορικο σωζη απο πολλες ταλαιπωρειες και εξοδα.
    IPPOCAMPOS MARINE STORE
    Αντ/κα μηχανων Σερβις
    2510 392069

6. Ανάρτηση 6
    Junior Member
    Σκάφος
    Fost twister
    Μηχανή
    etec 130hp
    Περιοχή
    Λαγονησι
    Parking
    Αετοφωλιά(γκαράζ σπίτι μου)
    Ομορφο και χρησιμο θεμα που παιρνει πολυ συζητηση με ποικιλια αποψεων/γνωσεων,εμπειριων και οχι μονο.
    Τελευταια εστησα απ'την αρχη ενα μικρο φουσκωτο (3,50μ) γαστρατο,το οποιο με προβληματισε αρκετα μια και ηθελα να βαλω μια (HONDA 30hp) με miza kai trim,
    που τελικα δεν εβαλα γιατι υπερβαινει τα 100κιλα και θα τουπεφταν βαρηα στον καθρεπτη,με αποτελεσμα να ορθοπλωριζει.
    Ηδη με αυτην που εβαλα και μετεφερα κονσολα καναπε κλπ,τερμα μπροστα...
    Για καλη μου τυχη πετυχα αδουλευτη σε καλη τιμη,μια παναλαφρη JOHNSON 30αρα/1985 με μιζα (τα μισα κιλα της Honda)
    την οποια απολαμβανω πλεον με απροβληματιστα μιλια.
    Ερωτηση επι του θεματος,γραφει επανω στο μοτερ (διπλα στην εισαγωγη καυσιμου) 100:1
    δηλαδη 100γραμαρια στα 10λιτρα βενζινης.
    Βαζω το Quick Silver Premium plus (120γραμμαρια στα 10 λιτρα κατοσταρας βενζινας)
    Δεν εχει VRO,μιξη στο 55λιτρων τεποζιτο που εβαλα κατω απο τον καναπε.
    Δεν καπνιζει και παει σφαιρα,τι λετε οι μηχανικοι μας,ειναι καλη η αναλογια και τι να προσεξω?

Υ.Γ. Φωτο εδω μια και δεν τοχω στο ανεβασμα (τοσα χρονια)
    https://www.car.gr/classifieds/boats/view/13606379/
    ''Αντρας που δεν σεβαστηκε του αλλου τη φιλια,ειναι αντρας χωρις τιμη,διχως καμμια αξια''.
    ΄΄Μ' ένα μαχαίρι την καρδιά την έσκισες στη μέση κι αυτή σε αγαπά διπλά αντί για να πονέσει΄΄.

7. Ανάρτηση 7
    Member
    Σκάφος
    Stingher 535
    Μηχανή
    Johnson 90hp
    Περιοχή
    Αγία Παρασκευή
    Parking
    Λαγονήσι
    Βάζεις καλό λάδι για αυτό δεν καπνίζει. Και προφανώς με πολύ καλά ρυθμισμένο το καρμπυρατέρ. Αφού σου δουλεύει τόσο καλά Δεν το πειράζεις νομίζω.

8. Ανάρτηση 8
    Junior Member
    Σκάφος
    Fost twister
    Μηχανή
    etec 130hp
    Περιοχή
    Λαγονησι
    Parking
    Σευχαριστω αυτο ηθελα να ακουσω Γιωργο.
    Και κατι ακομα για οποιον γνωριζει,γλυστρα Σαρωνιδας με ΔΕΗ Λαυριο και ενδιαμεσες στασεις Πατροκλο-Σουνιο,ποσα περιπου μιλια ναναι ?
    Εκαψα με δυο ατομα και μπαγκαζια,8λιτρα να παω και 8 επιστροφη,ειναι καλα ?
    Πηγαινε σφαιρατο το μικρουλινι...
    ''Αντρας που δεν σεβαστηκε του αλλου τη φιλια,ειναι αντρας χωρις τιμη,διχως καμμια αξια''.
    ΄΄Μ' ένα μαχαίρι την καρδιά την έσκισες στη μέση κι αυτή σε αγαπά διπλά αντί για να πονέσει΄΄.

9. Ανάρτηση 9
    Member
    Σκάφος
    Stingher 535
    Μηχανή
    Johnson 90hp
    Περιοχή
    Αγία Παρασκευή
    Parking
    Λαγονήσι
    Δες στο www.apostaseis.gr

10. Ανάρτηση 10
    Junior Member
    Σκάφος
    Fost twister
    Μηχανή
    etec 130hp
    Περιοχή
    Λαγονησι
    Parking
    Αν μου το βγαζει σωστα,συνολικα γυρω στα 22μιλια περιπου το υπολογιζω και ειχε γεματο τριαρακι εκεινη την μερα...

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές