Σελίδα 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων: 1 έως 10 από 43

Nήμα: Προπέλες με απλά παραδείγματα

1. Ανάρτηση 1
    Junior Member
    Σκάφος
    Stingher 535
    Μηχανή
    Johnson 90hp
    Περιοχή
    Αγία Παρασκευή
    Parking
    Λαγονήσι

Προπέλες με απλά παραδείγματα

Καλησπέρα βοηθήστε με λίγο να καταλάβω μερικά πράγματα για τις προπέλες με απλά ελληνικά.

Αυτό που ξέρω είναι ότι όσο αυξάνεις τη διάμετρο, αυξάνεται η ταχύτητα αλλά μειώνονται οι στροφές . Και το αντίθετο όταν μειώνεται η διάμετρος αυξάνονται οι στροφές αυξάνεται η εκρηκτικότητα της μηχανής, για παράδειγμα πλανάρει πιο εύκολα, αλλά μειώνεται η τελική του σκάφους.

Οταν αυξάνουμε και μειώνουμε το βήμα σε ίδιου διάμετρου προπέλα, τι συμβαίνει;

2. Ανάρτηση 2
    Super Moderator Το avatar του χρήστη nicolouris
    Σκάφος
    Εvripus 540
    Μηχανή
    Johnson 140
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Χωρίς να είμαι ειδικός να σου πω ότι όλα αυτά είναι σε συνάρτηση με πολλά πράγματα. Πρώτα από όλα η μηχανή σου πρέπει με μέτρια φορτία να πιάνει τον μέγιστο αριθμό στροφών.

Επίσης μεγάλο ρόλο παίζει και η μείωση που έχει κάθε μηχανή, πχ οι Suzuki που έχουν μεγάλη μείωση θέλουν προπέλες με μεγάλη διάμετρο για να έχουν ώση.

Το βήμα της προπέλας είναι το μήκος που μπορεί να διανύσει
    η κάθε προπέλα, αυξάνοντας το βήμα κατά 1 ίντσα συνήθως οι στροφές της μηχανής πέφτουν περίπου 200 στροφές.

Όλα αυτά βέβαια έχουν νόημα αφού δεις πριν απ όλα το ύψος της μηχανής στο σκάφος.

Πρώτα φτιάχνεις το ύψος και μετά κοιτάς προπέλες.

Επίσης η διάμετρος για κάθε καρέ κάπου τερματίζει, δλδ η δικιά μου μηχανή παίρνει διάμετρο μέχρι 14, οι μεγαλύτερες μηχανές (το μεγαλύτερο καρε) παίρνουν από 15 αν δεν κάνω λάθος μέχρι 16 το μέγιστο.

3. Ανάρτηση 3
    Member Το avatar του χρήστη chtinos
    Σκάφος
    evripus 745 cabin
    Μηχανή
    Verado 350
    Περιοχή
    Μαρούσι-Νάξος
    Parking
    Λαυριο
    Δεν είναι κανόνας ότι όσο αυξάνεις τη διάμετρο αυξάνεις και την ταχύτητα.
    Απλά όσο αυξάνεις τη διάμετρο , μειώνεις την ολίσθηση θεωρητικά.
    Όσο αυξάνεις το βήμα αυξάνεις τη θεωρητική ταχύτητα του σκάφους σου.

Η διάμετρος έχει να κάνει με τη δύναμη της μηχανής και τη μείωση που έχει το πόδι.
    Ποδαρικά με μεγάλη μείωση μπορούν να γυρίσουν μεγαλύτερης διαμέτρου προπέλες από αντίστοιχες μηχανές με μικρότερη μείωση και έχουν ως αποτέλεσμα να κινούν με μεγαλύτερη ευκολία σκάφη μεγαλύτερου βάρους και όγκου.

Το βήμα είναι το πόσο μήκος θα διανύσει η προπέλα σε μια πλήρης περιστροφή της σε ένα υποτιθέμενο στέρεο υλικο. Δλδ μια 19αρα σε μια πλήρη περιστροφή της θα έχει διανύσει σε μήκος 19 ίντσες ανεξαρτητου διαμέτρου. Αυτό είναι θεωρητικό μιας και στο νερό που κινείτε η προπέλα έχουμε και ολίσθηση. Εκεί μπαινει λοιπόν και η παραμετρος της διαμέτρου , της μείωσης, του τύπου της γάστρας,του βάρους του σκάφους, των ίππων της μηχανής κλπ κλπ. Ολίσθηση είναι λοιπόν αυτή η διαφορά της θεωρητικής ταχύτητας από την πραγματική τλκ που έχουμε στο νερό.

Δεν είναι απλό το θέμα προπέλας και δεν χωράνε κανόνες συγκεκριμένοι. Ξεκινάς με έναν μπούσουλα και από εκεί και πέρα δοκιμάζεις και κρίνεις βάση των αναγκών της βάρκας αλλά και των δικών σου.

4. The Following User Says Thank You to chtinos For This Useful Post:

5. Ανάρτηση 4
    Junior Member
    Σκάφος
    Stingher 535
    Μηχανή
    Johnson 90hp
    Περιοχή
    Αγία Παρασκευή
    Parking
    Λαγονήσι
    Ωραία ξεκινάω τις ερωτήσεις:

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από nicolouris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χωρίς να είμαι ειδικός να σου πω ότι όλα αυτά είναι σε συνάρτηση με πολλά πράγματα. Πρώτα από όλα η μηχανή σου πρέπει με μέτρια φορτία να πιάνει τον μέγιστο αριθμό στροφών.
    Αν ο κατασκευαστής δίνει operating όρια 4500-5500 στροφές, αλλά δίνει το μέγιστο των ίππων στις 5000 στροφές, ψάχνουμε για προπέλα στις 5.000 όπου να έχει τη βέλτιστη απόδοση;

6. Ανάρτηση 5
    Super Moderator Το avatar του χρήστη nicolouris
    Σκάφος
    Εvripus 540
    Μηχανή
    Johnson 140
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ψάχνουμε για προπέλα που σε λαδιά και με τα συνηθισμένα βάρη που ταξιδεύουμε να πιάσουμε 5500 στροφές.

7. Ανάρτηση 6
    Junior Member
    Σκάφος
    Stingher 535
    Μηχανή
    Johnson 90hp
    Περιοχή
    Αγία Παρασκευή
    Parking
    Λαγονήσι
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από chtinos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είναι απλό το θέμα προπέλας και δεν χωράνε κανόνες συγκεκριμένοι. Ξεκινάς με έναν μπούσουλα και από εκεί και πέρα δοκιμάζεις και κρίνεις βάση των αναγκών της βάρκας αλλά και των δικών σου.
    Διαβάζοντας αυτό το φόρουμ και την αντίστοιχη ενότητα έχω αντιληφθεί ότι δεν μιλάμε για απλό θέμα. Υπάρχουν όμως κάποιοι rule of thumb (που λένε και στο χωριό μου) κανόνες για το τι σημαίνει η αυξομείωση των παραμέτρων διαμέτρου, βήματος, υλικού, αν υποθέσουμε ότι όλα τα υπόλοιπα μένουν σταθερά (ίπποι, μηχανή, πόδι, γάστρα, βάρος, flaps, κλπ).

8. Ανάρτηση 7
    Junior Member
    Σκάφος
    Stingher 535
    Μηχανή
    Johnson 90hp
    Περιοχή
    Αγία Παρασκευή
    Parking
    Λαγονήσι
    Επίσης διαβάζοντας βλέπω τους όρους constant vs progressive βήμα.

Επίσης αν βγάζεις τα μέγιστα με μια τρίφτερη προπέλα, γιατί να πας σε 4φτερή;

9. Ανάρτηση 8
    Junior Member
    Γιατί η τετράφτερη "αρπάζει" καλύτερα το νερό και συνεπάγεται καλύτερο "κράτημα", ενώ επίσης "σηκώνει" την πρύμνη περισσότερο. Έχει όμως αυξημένη "αντίσταση" οπότε προσθέτοντας ένα φτερό μάλλον πρέπει να μειώσεις κάποια άλλη παράμετρο.

Προπέλες μεταβλητού βήματος (variable pitch) είναι μάλλον εκτός πραγματικότητας για τα σχετικά μικρά σκάφη, αν και κάπου είχε πάρει το μάτι μου 1-2 εμπορικά μοντέλα.

10. Ανάρτηση 9
    Senior Member Το avatar του χρήστη math_pro
    Σκάφος
    Καπετάνιος 4,80
    Μηχανή
    Yamaha 40
    Περιοχή
    Γούβες Ηρακλείου
    Parking
    Στο υπόγειο μου
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από isalos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα βοηθήστε με λίγο να καταλάβω μερικά πράγματα για τις προπέλες με απλά ελληνικά.

Αυτό που ξέρω είναι ότι όσο αυξάνεις τη διάμετρο, αυξάνεται η ταχύτητα αλλά μειώνονται οι στροφές . Και το αντίθετο όταν μειώνεται η διάμετρος αυξάνονται οι στροφές αυξάνεται η εκρηκτικότητα της μηχανής, για παράδειγμα πλανάρει πιο εύκολα, αλλά μειώνεται η τελική του σκάφους.

Οταν αυξάνουμε και μειώνουμε το βήμα σε ίδιου διάμετρου προπέλα, τι συμβαίνει;
    Να σου τα ξεμπερδέψω
    Η ταχύτητα εχει να κάνει με το βήμα της προπέλας
    Η διάμετρος με το πόσο δυνατά μπορεί να σπρώξει
    Ενα ρυμουλκό πχ εχει πολύ μεγάλη διάμετρο προπέλας και μικρό βήμα
    ακριβώς διότι θέλει δύναμη και οχι ταχύτητα
    Αν εχεις ενα κινητήρα που μπορεί να ανταποκριθεί και βάλεις
    το ίδιο βήμα αλλά διαφορετικές διαμέτρους θα δείς οτι
    θα πλανάρεις πιο άμεσα με την μεγάλη διάμετρο και θα μείνεις
    πλαναρισμένος με λιγότερες στροφές
    Ο άξονας της γής είναι εκ γενετής λοξός

11. Ανάρτηση 10
    Junior Member Το avatar του χρήστη eurovinil
    Σκάφος
    Planatech PL 570
    Μηχανή
    Mercury Optimax 150
    Περιοχή
    ΓΕΡΑΚΑΣ - ΑΤΤΙΚΗ
    Parking
    ΑΝΑΒΥΣΣΟΣ
    Χωρίς να θεωρώ τον εαυτό μου ειδικό, θα γράψω και εγώ την εμπειρία/σκεψεις που έχω διαμορφώσει μέσα από δοκιμές που έχω δει βάρκες δικές μου ή φίλων:

Νομίζω, υπάρχουν δυο παράγοντες για την επιλογή προπέλας. Ο πρώτος αφορά στην (κλασική) αναζήτηση προπέλας που να επιτρέπει στην μηχανή να λειτουργήσει στο εύρος στροφών που προτείνει ο κατασκευαστής (μεσώ επιλογής βήματος). Ο δεύτερός αφορά στην επιλογή της τύπου της προπέλας που θα προσφέρει την «καλύτερη» πλεύση. Ο δεύτερος παράγοντας είναι κατά τη γνώμη μου ο σημαντικότερος (και δυσκολότερο να καθοριστεί), καθώς ή επιλογή του κατάλληλου τύπου προπέλας μπορεί να μεταμορφώσει την πλεύση ενός σκάφους.

Για την επιλογή του τύπου της προπέλας που προσφέρει την καλύτερη πλεύση στο σκάφος (το «στήνει» καλύτερα), νομίζω δεν υπάρχουν εύκολοι συγκεκριμένοι κανόνες. Δοκιμάζεις διαφορετικά είδη μέχρι να καταλήξεις…. Το ότι μια προπέλα είναι καλή σε ένα σκάφος δεν σημαίνει αναγκαστικά κάτι για ένα άλλο, και το ανάποδο. Επίσης ο όρος καλύτερη πλεύση είναι υποκειμενικός. Μπορεί να αφορά την απόσβεση, το ορθοπλώρισμα, τον δελφινισμό, την πλεύση με μεγάλές ή μικρές ταχύτητες, την πλεύση με «επιθετική» ή «συντηρητική» οδήγηση κλτ. Οπότε και η επιλογή του «καταλληλότερου» τύπου προπέλας μπορεί να είναι υποκειμενική, καθώς μπορεί να βελτιώνει κάτι από τα παραπάνω, αλλά να χειροτερεύει κάτι άλλο. Σαν γενικός κανόνας (χωρίς να είναι απολυτό) αυξάνοντας τη διάμετρο, τον αριθμό των φτερών και το cupτης προπέλας ή προπέλα αποκτά καλύτερο «δαγκωμα» (μειώνεται ή ολίσθηση) με αποτέλεσμα να μπορεί δυνητικά να βγάλει τη βάρκα πιο πολύ έξω από το νερό. Φυσικά, πλεύση επηρεάζεται και από το ύψος τοποθέτησης της μηχανής, ενώ και η ιδία η απόδοση της προπέλας μπορεί να επηρεαστεί από το ύψος τοποθέτησης μηχανής (υπάρχουν προπέλες που δουλεύουνε καλύτερα σε ψηλές τοποθετήσεις και το ανάποδο).

Σε ότι αφορά στον παράγοντα «στροφές λειτουργίας κινητήρα» τα πράγματα είναι μάλλον κάπως πιο απλά. Οι στροφές που θα βγάλει ο κινητήρας επηρεάζονται για συγκεκριμένο σκάφος από τα φορτία, το βήμα της προπέλας και την ολίσθηση. Θεωρώντας τα φορτία συγκεκριμένα, η επιλογή καθορίζεται από το ονομαστικό βήμα και την ολίσθηση, η οποία εξαρτάται από τον εκάστοτε συνδυασμό σκάφους-μηχανής-προπέλας. Οι παράμετροι της προπέλας που θα μπορούσαν να επηρεάσουν την ολίσθηση είναι: η διάμετρος, ο αριθμός των φτερών, το cupκαι το μήκος του σωλήνα καυσαερίων (ίσως και αλλά ιδιαίτερα χαρακτηριστικά της εκάστοτε σχεδιασης). Επίσης η αύξηση των φορτίων τυπικά αυξάνει την ολίσθηση. Η αύξηση του ύψους τοποθέτησής αυξάνει, επίσης γενικά την ολίσθηση.

Επειδή λοιπόν όλοι οι παραπάνω παράγοντες, εκτός του ονομαστικού βήματος, μπορούν να επηρεάσουν και την «ποιότητα» της πλεύσης (στήσιμο) νομίζω ότι είναι προτιμότερο να επιλέγονται σε ένα πρώτο στάδιο με κριτήριο το βέλτιστο στήσιμο (στα πρότυπα του καθενός). Η ρύθμιση των επιθυμητών στροφών λειτουργίας μπορεί να γινεί στην συνέχεια μέσω επιλογής του κατάλληλου ονομαστικού βήματος.

Εν κατακλείδι νομίζω ότι το μυστικό για την σωστή επιλογή τύπου προπέλας είναι οι πολλές δοκιμές, που άλλωστε είναι και μια πολύ καλή δικαιολογία για μια βόλτα με φίλους…

Σελίδα 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Ετικέτες για αυτό το Νήμα

Δικαιώματα - Επιλογές