Εμφάνιση αποτελεσμάτων: 1 έως 8 από 8

Nήμα: Κοστος servive ποδιου εσω-εξω

1. Ανάρτηση 1
    Junior Member Το avatar του χρήστη Vasilis42
    Σκάφος
    Zodiac 600 YL
    Μηχανή
    Evinrude 150 (2Τ) Tohatsu 6 (4T)

Κοστος servive ποδιου εσω-εξω

Καλησπέρα σε ολους! Απλως στην αναζήτηση σκάφους που κανω θέλω να έχω στο μυαλο μου και τα μελλοντικα κόστη οπότε μια ερώτηση για όσους γνωρίζουν: Πόσο περιπού πάει το σέρβις (μεγάλό) ενός εσω- εξω ποδιού και κάθε ποτέ γίνεται? ο σκοπός της ερωτήσης είναι να δω αν αξίζει να δώσει κάποιος παραπάνω χρήματα για την αγορά ενός αξονικου (με V) από ότι με έσω-έξω, και σε βάθος χρόνου να βγει ωφελημένος.Μιλάμε πάντα για διμηχανο. Ευχαριστω!

2. Ανάρτηση 2
    Moderator Το avatar του χρήστη Wellcraft 2600
    Σκάφος
    Wellcraft Martinique 2600
    Μηχανή
    Volvo Penta 5.7 GS
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Parking
    Χαλκιδική
    Τι εννοείς Βασίλη λέγοντας μεγάλο σέρβις ποδαρικού;

3. Ανάρτηση 3
    Σκάφος
    Zodiac 600 YL
    Μηχανή
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Wellcraft 2600 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι εννοείς Βασίλη λέγοντας μεγάλο σέρβις ποδαρικού;
    το κατέβασμα του και αλλαγες σε ότι χρειάζεται.. πώς είχες κανει εσυ ,όπως είδα σε ένα post δικό σου...

4. Ανάρτηση 4
    Σκάφος
    Μηχανή
    Volvo Penta 5.7 GS
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Parking
    Χαλκιδική
    Αν δεν υπάρχει πρόβλημα τότε αλλάζεις συνήθως, ανόδια, βαλβολίνες, φυσούνες (φυσούνα σταυρού κατά βάση και φυσούνα ντίζας αν έχεις πόδι mercruiser). Το κόστος για τα ανταλλακτικά εξαρτάται απο τα υλικά που θα βάλεις. Άλλη τιμή έχουν οι quicksilver βαλβολίνες άλλη τιμή πχ η sierra. Άλλη τιμή πχ έχει η γνήσια φυσούνα της volvo άλλη η aftermarket. Το ίδιο ισχύει για τα ανόδια. Για βαλβολίνες και ανόδια δεν κατεβαίνει το πόδι, για τις φυσούνες πρέπει να κατέβει. Το κατέβασμα ενός ποδαρικού είναι περίπου 20-30 λεπτά χρόνος, το ίδιο και το ανέβασμα. Βαλβολίνες και ανόδια δεν έχουν στην ουσία εργατικά αλλά η φυσούνα του σταυρού θέλει προσοχή

5. Ανάρτηση 5
    Σκάφος
    Zodiac 600 YL
    Μηχανή
    Για την φυσούνα το διάβασα στο post σου...Θεωρητικα βαζοντας γνήσια ανταλλακτικά περίπου πόσο μπορεί να κοστίσει..με αμοιβή μηχανικού.Εννοειται ανοδια και βαλβολινες αλλάζεις μονος σου. Στο περίπου ψάχνω να δω το ετήσιο κόστος σέρβις ποδαριού..και πόσο μπορεί να φθάσει το ανέβασμα κατέβασμα του ποδαριού...Κουράζω τώρα με τις ερωτήσεις μου απλώς θέλω να έχω μια τάξει μεγέθους στο μυαλό μου

6. Ανάρτηση 6
    Σκάφος
    Μηχανή
    Volvo Penta 5.7 GS
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Parking
    Χαλκιδική
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Vasilis42 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για την φυσούνα το διάβασα στο post σου...Θεωρητικα βαζοντας γνήσια ανταλλακτικά περίπου πόσο μπορεί να κοστίσει..με αμοιβή μηχανικού.Εννοειται ανοδια και βαλβολινες αλλάζεις μονος σου. Στο περίπου ψάχνω να δω το ετήσιο κόστος σέρβις ποδαριού..και πόσο μπορεί να φθάσει το ανέβασμα κατέβασμα του ποδαριού...Κουράζω τώρα με τις ερωτήσεις μου απλώς θέλω να έχω μια τάξει μεγέθους στο μυαλό μου
    Δεν κουράζεις καθόλου!!! Το κόστος για σέρβις ποδιού σπάνια το μετράς σε ετήσια βάση. Φυσούνες συνήθως αλλάζεις κάθε 3 καλοκαίρια. Ανόδια ανάλογα με το μέρος που έχεις την βάρκα (αν υπάρχουν πολλά σίδερα στον βυθό κλπ κλπ). Βαλβολίνες ανάλογα με τις ώρες που γράφεις. Εμένα οι δουλειές που έκανα φέτος θα με πάνε 3 καλοκαίρια με τις ώρες που γράφω. Χονδρικά η φυσούνα του σταυρού της volvo έχει 60 ευρώ, 60 ευρώ περίπου οι βαλβολίνες και κανένα 65-70 ευρώ τα δύο ανόδια (μιλάω πάντα για volvo γνήσια ανταλλακτικά). Σε ότι αφορά την εργασία είναι ανάλογα με τον μάστορα.

7. Ανάρτηση 7
    Member Το avatar του χρήστη dtzanes
    Σκάφος
    Sea Ray Sundancer 290 DA
    Μηχανή
    2 x 190 Mercruiser 4,3 V6
    Περιοχή
    Χολαργός
    Parking
    Καφετζόπουλος- Μαραθώνας
    Οπως σου έγραψε και ο Λουκάς (Wellcraft 2600) τα πόδια δεν τα κατεβάζεις κάθε χρόνο. Εγώ την άνοιξη κατέβασα για πρώτη φορά (στα δικά μου χέρια η βάρκα) και τα δύο πόδια (mercruiser alpha Ι gen II) για να αλλάξω φυσούνες (εξάτμισης,ντίζας και άξονα) , αισθητήρες τριμ και για έλεγχο σταυρών και ρουλεμάν. Αυτή η δουλειά θα γίνει τουλάχιστον σε τρία χρόνια μετά, ειδικά σε εμένα που δεν μένει μόνιμα στο νερό και μπαίνει/βγαίνει στο τρέιλερ. Ενδεικτικά σου αναφέρω τιμές ανταλλακτικών γνήσια mercruiser (Motocraft) : φυσούνα εξάτμισης 39,23 +ΦΠΑ, φυσούνα άξονα 91,65 + ΦΠΑ και φυσούνα ντίζας ταχυτήτων 26,35 + ΦΠΑ. Το κόστος εργασίας έχει να κάνει ανάλογα με τον μάστορα. Πιστεύω πάντως ότι τα αξόνικα έχουν μικρότερο κόστος συντήρησης αλλά εγώ το είχα αποκλείσει γιατί θέλω να το βγάζω στο τρέιλερ.
    Δημήτρης Τζάνες

8. Ανάρτηση 8
    Σκάφος
    Zodiac 600 YL
    Μηχανή
    Για την ηλεκτρόλυση δεν έχω θέμα γιατί θα είναι αροδου..Στο ποδι απο το ιστιφορο που ηταν στην ιδια θεση ειχα ελαχιστη φθορα.
    Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.Βοηθησαν για άλλη μια φορά!!!

Δικαιώματα - Επιλογές