Σελίδα 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 12345 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων: 21 έως 30 από 45

Nήμα: Ποιά προπέλα Evripus 6,80 open SUZUKI 250

1. Ανάρτηση 21
    Junior Member Το avatar του χρήστη Νasos Κ
    Σκάφος
    Sea Quest 760
    Μηχανή
    Suzuki DF 250-DF 9,9
    Περιοχή
    Λαμία
    Παναγιώτη, τι τελική έχεις στις 6200; αν είσαι στους 47+ είσαι οκ με ολίσθηση κοντά στο 10%, αν όμως είσαι χαμηλότερα έχεις υπερβολικό πατινάρισμαπατινάρισμα, οπότε πας για χαμηλότερη τοποθέτηση και 21,5 ή 20 που είναι και πιο λογική επιλογή για τα δεδομένα του σκάφους σου...
    Κρίνοντας από το δικό μου που με 300 θέλει18,5 και με 250 θέλει 20, κατ' αναλογία του Δάνη με 300 παίζει με 18,5 το δικό σου θα παίζει με 20, άντε 21,5 χωρίς φορτία που γράφει και ο Νικόλας.

2. Ανάρτηση 22
    Σκάφος
    Sea Quest 760
    Μηχανή
    Suzuki DF 250-DF 9,9
    Περιοχή
    Λαμία
    Από τη φωτό δε φαίνεται για 16αρα μάλλον είναι η 14 3/4 Χ 23... Η 16 γεμίζει το χώρο κάτω από το plate, έτσι ίσως εξηγούνται όλα...

3. Ανάρτηση 23
    Senior Member Το avatar του χρήστη panagiotis-merendas
    Website: www.organiclife.gr
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Νasos Κ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παναγιώτη, τι τελική έχεις στις 6200; αν είσαι στους 47+ είσαι οκ με ολίσθηση κοντά στο 10%, αν όμως είσαι χαμηλότερα έχεις υπερβολικό πατινάρισμαπατινάρισμα, οπότε πας για χαμηλότερη τοποθέτηση και 21,5 ή 20 που είναι και πιο λογική επιλογή για τα δεδομένα του σκάφους σου...
    Κρίνοντας από το δικό μου που με 300 θέλει18,5 και με 250 θέλει 20, κατ' αναλογία του Δάνη με 300 παίζει με 18,5 το δικό σου θα παίζει με 20, άντε 21,5 χωρίς φορτία που γράφει και ο Νικόλας.
    Νάσο στα WOT έχω δει κοντά 48 κόμβους, με λίγο ζόρι όμως

Του Δάνη είναι με τα πολυεστερικά μπαλόνια, ρολμπαρ και την πλατφόρμα, οπότε είναι σίγουρα 200 - 250 κιλά βαρύτερο. Σαν να εχεις δηλαδή τρία άτομα περισσότερα. Αν βάλεις και τον εξοπλισμό που έχει από θερμοσίφωνα μέχρι ηλεκτρικά ψυγεία κλπ, ξεφεύγει ακόμα περισσότερο... Βέβαια έχει 300 άλογα αντί 250, αλλά δε ξέρω πως επηρεάζει αυτό συγκριτικά...

Δυστυχώς δεν έχω προλάβει να ασχοληθώ με μετρήσεις να σας παρουσιάσω ( στροφές / ταχύτητα ) και έχω παντελή άγνοια που παίζει και σε καταναλώσεις...

Με την πρώτη ευκαιρία θα σημειώσω λεπτομέρειες
    Let`s talk about... sea !!!

4. Ανάρτηση 24
    Από τη φωτό δε φαίνεται για 16αρα μάλλον είναι η 14 3/4 Χ 23... Η 16 γεμίζει το χώρο κάτω από το plate, έτσι ίσως εξηγούνται όλα...
    Από τη φώτο μου φαίνεται οριακά γεμάτο. Γεμίζει περισσότερο ;

Ισως κάνω και λάθος αν και 16 θυμάται και ο Τάσος. Θα ανεβάσω φώτο το Σάββατο που θα πάω στο παπόρο...

5. Ανάρτηση 25
    Member Το avatar του χρήστη NIKOLAS
    Σκάφος
    Evripus sport cabin
    Μηχανή
    Suzuki df 250
    Parking
    Lavrio marine
    Αν κατεβεις και εχεις διαμετρο 16 που εξακολουθω ακομα να αμφιβαλω , τοτε εχεις ισως απο τους ωραιους πινοκεφαλους Παναγιωτη. Πολλες προπελες ακομα και αλλο υψος στο μουερ σε παιρνει, γενικα πολλα πειραματα. Απλα ομως θα περιμενω να δω.

Εμενα το μοτερ στα 6250 αντε 6300 χτθπαει κοφτη και κοβει, πως ανεβασες 6700? Ερωτηση μηπως παιζει ενδεχο ενο να κλεβει στροφομετρο....οποτε αε αυτην την περιπτβση απαντωνται πολλα ερωτηματα?
    Devenir immortel et puis mourir

6. Ανάρτηση 26
    Σκάφος
    Sea Quest 760
    Μηχανή
    Suzuki DF 250-DF 9,9
    Περιοχή
    Λαμία
    Εχει τελική 48 Νικόλα, είναι σίγουρα 23... απλά ίσως είναι η μικρής διαμέτρου...

7. Ανάρτηση 27
    Super Moderator Το avatar του χρήστη nicolouris
    Σκάφος
    Εvripus 540
    Μηχανή
    Johnson 140
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Το DF 250 έχει κόφτη στις 6300 rpm. Κάτι παίζει με το στροφόμετρο Πάνο, έλεγξε το.

8. Ανάρτηση 28
    Member Το avatar του χρήστη NIKOLAS
    Σκάφος
    Evripus sport cabin
    Μηχανή
    Suzuki df 250
    Parking
    Lavrio marine
    Εχει τελική 48 Νικόλα, είναι σίγουρα 23... απλά ίσως είναι η μικρής διαμέτρου...
    Μα για την διάμετρο μιλάω και εγω
    Devenir immortel et puis mourir

9. Ανάρτηση 29
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από NIKOLAS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν κατεβεις και εχεις διαμετρο 16 που εξακολουθω ακομα να αμφιβαλω , τοτε εχεις ισως απο τους ωραιους πινοκεφαλους Παναγιωτη. Πολλες προπελες ακομα και αλλο υψος στο μουερ σε παιρνει, γενικα πολλα πειραματα. Απλα ομως θα περιμενω να δω.

Εμενα το μοτερ στα 6250 αντε 6300 χτθπαει κοφτη και κοβει, πως ανεβασες 6700? Ερωτηση μηπως παιζει ενδεχο ενο να κλεβει στροφομετρο....οποτε αε αυτην την περιπτβση απαντωνται πολλα ερωτηματα?
    Είναι 16 κατά 99%, απλά με έχετε κάνει να αμφιβάλω χαχα. Θα ανεβάσω φωτο

Εφτασε 6.700 και βάρεσε κόφτη. Απλά δε χτύπησε με τη μια, αλλά μετά από λίγα δευτερόλεπτα σταμάτησε η μηχανή

Ενας φίλος μου είπε πως είχε διαβάσει στο manual πως κόφτης μπαίνει μετά από λίγα δευτερόλεπτα, οπότε έτσι εξηγείται...

Η μηχανή αν και έχει μόλις 140 ώρες, είναι ήδη 14 ετών μοντέλο. Άλλη τεχνολογία το 2004. Ισως στις καινούργιες να ενεργοποιείται πιο άμεσα ο κόφτης...

Το στροφόμετρο δεν πιστεύω να είναι χαλασμένο. Δεν έχω δει κάτι ύποπτο. Θα φανεί όμως και στο service όταν μπει στον υπολογιστή και δούμε διάγραμμα, αλλά δεν πρέπει να παίζει αυτό

Οπως είπα και πριν, είναι το 6,80 χωρίς πολυεστερικά μπαλόνια, με inox ρολμπαρ και χωρίς πλατφόρμα. Οπότε όλα αυτά επηρεάζουν...

Επίσης τότε που δοκίμασα τη solas 19 βήμα και πήγε 6700 στροφές δεν είχα τέντες και καύσιμο πρέπει να είχα γύρω στα 100 λίτρα, αλλά ήμασταν 3 άτομα επάνω εκ των οποίων οι δύο λίγο πιο... τροφαντοί από το συνηθισμένο

Οπως έχω πει και εμένα μου έχει κάνει εντύπωση η suzuki αν και παραμένω Yamaha - κιας

10. Ανάρτηση 30
    Junior Member Το avatar του χρήστη TASOS Z.
    Σκάφος
    APACHE 22 CABIN
    Μηχανή
    SUZUKI DF 200
    Περιοχή
    ΒΓΕΘΙ ΚΕΡΑΤΕΑΣ
    Parking
    Oyster
    ας τσεκαρει ο παναγιωτης αλλα επειδη μαζι την αλλαξαμε και βαλαμε την 19 το θυμαμαι ειναι 3χ16χ23
    shkk

Σελίδα 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 12345 ΤελευταίαΤελευταία

Ετικέτες για αυτό το Νήμα

Δικαιώματα - Επιλογές